Home KONKURSY KDMA II. WYRÓŻNIENIE I 1000 ZŁ – X EDYCJA KDMA
II. WYRÓŻNIENIE I 1000 ZŁ – X EDYCJA KDMA
0

II. WYRÓŻNIENIE I 1000 ZŁ – X EDYCJA KDMA

0

No’Mads Land

Autor:
Dominik Gromek

Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej

Mentorka:
dr inż. arch. Anna Berbesz

dr inż. arch Anna Miśniakiewicz

O projekcie:

Projekt No’Mads Land, zakłada stworzenie serii jednostek, które mogłyby łączyć się ze sobą nawzajem w wielu możliwych konfiguracjach, zarówno w poziomie jak i jedna na drugiej. Moduły takie stawiane na podwoziach pociągów towarowych, pozawalają na zwiedzenie całego świata. Podróż polegałaby na podłączaniu się do ostatnich wagonów pociągów i podróż razem z nimi. Wraz z wzrostem popularności takiego stylu nomadyzmu możliwe byłoby stworzenia systemu linii kolejowych służących wyłącznie do transportu owych modułów.

Aby system był kompletny zaprojektowane zostały huby do których takowe jednostki byłyby podłączane w momencie postoju. Wokół hubów zbudowany jest system torów służących do transportu oraz ustawiania modułów na działce. Odbywałoby się to za pomocą dźwigu na szynach. Huby posiadają 2 przeszklone przestrzenie wspólne, które łączą się pasem zieleni z naprzeciwległymi przeszkleniami sąsiadujących hubów. Nad Hubami znajduje się zadaszenie mające na celu kolekcjonowanie wody oraz energi słonecznej. Swoją architekturą huby nawiązują do peronów tworząc w ten sposób dekonstrukcję pojęcia podróży. W którym to pociąg jest naszym domem a nie tylko środkiem podróży, z kolei peron nie jest tylko przystankiem a celem samej podróży.

Pod wnętrza modułów zaprojektowano 10 ruchomych mebli o wymiarach 80 x 80cm w rzucie. Część mebli posiada możliwość rozłożenia. Modułowe meble zapewniają wygodę z korzystania z wnętrza które podlega nieustannym zmianą.

Co było największym wyzwaniem architektonicznym?

Wyzwanie projektu, polegało przedewszystkim na stworzeniu od podstaw systemu Nomadycznego opartego o podróże kolejowe. Przez takie podstawowe założenie, powstały dodatkowe wyzwania związane ze stworzeniem przestrzeniu podlegającej ciągłej zmianie, oraz zaprojektowaniu odpowiednich warunków do życia które by tą zmianę ułatwiały, nie przytłaczając użytkownika.

O autorze:

Dominik Gromek

Student 2 roku studiów inżynierskich Wydziału Architektury, Politechniki Wrocławskiej. Młody architekt, który studowanie architektury łączy z pracą zawodową w biurze architektonicznym już od 1 semestru studiów. Pasjonat podróży, oraz od przyszłego semestru student Politecnico di Milano. Laureat 2 konkursów architektonicznych, oraz aktywny uczestnik licznych kół naukowych w których między innymi, nagrywa podcast „Poczuj Architekturę”, składa magazyn studencki „Format E1”, oraz tworzy instalacje architektoniczno/artystyczne. Uczestnik warsztatów ProtoLab2022 a w tym roku również i ich współorganizator. W wolnym czasie żeglarz oraz tancerz współczesny.

open