1. Home
  2. KONKURSY
  3. KDMA
  4. II NAGRODA II 5000 ZŁ – XI EDYCJA KDMA
II NAGRODA II 5000 ZŁ – XI EDYCJA KDMA
0

II NAGRODA II 5000 ZŁ – XI EDYCJA KDMA

0

Tężnia solankowa w Kołobrzegu jako fenomen tradycji we współczesnym wydaniu.

Autorka:
Karolina Krużycka
Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Mentorka:
dr inż. arch. Agnieszka Błażko. prof. PG

O projekcie:
Praca skupia się na koncepcji stworzenia nowoczesnej tężni jako symbolicznego miejsca, które będzie przypominać o bogatej solnej historii Kołobrzegu, a także propagować tę tożsamość w sposób innowacyjny. Jest odpowiedzią na potrzebę zdefiniowania tożsamości w czasach globalizacji.

Głównym celem projektu jest wykorzystanie potencjału związanego z lokalną tożsamością Kołobrzegu, aby przeciwdziałać odpływowi mieszkańców i wytworzyć w nich poczucie więzi z miejscowością. Jednocześnie projekt dąży do stworzenia miejsca, które będzie harmonijnie łączyć funkcje turystyczne i społeczne, zgodnie z ideą slow tourism, gdzie podróżni odkrywają miasto z poszanowaniem lokalnej kultury i tradycji. Zastosowanie nawiązania do tradycyjnych form tężni jest wyrazem szacunku dla historycznego dziedzictwa miejsca, jednocześnie dostosowując je do roli o charakterze uzdrowiskowym. Z myślą o środowisku projekt uwzględnia tematykę farm miejskich, ogrodów społecznych i antropogenicznych solnisk z siedliskami halofitów.

Koncepcja tężni w nowoczesnej formie zakłada tworzenie przestrzeni „stężającej”, która będzie dostępna dla wszystkich grup wiekowych. Projekt obejmuje program edukacyjno-rekreacyjny, który ma na celu nie tylko przekazywanie wiedzy o historii solnictwa w Kołobrzegu, ale także zachęcanie do aktywności oraz integracji społecznej. Miejsce to ma stanowić centrum dialogu międzykulturowego i przestrzeń, gdzie przeszłość i teraźniejszość miasta spotykają się w harmonijny sposób.

Co było największym wyzwaniem architektonicznym?

Wyzwaniem architektonicznym w moim projekcie było stworzenie nowoczesnej tężni solankowej, która nie tylko będzie kontynuować bogatą historię solnictwa Kołobrzegu, ale także spełniać funkcje społeczne, edukacyjne i kulturowe, odwołując się do koncepcji slow tourism, budując więź turystów z i pomiędzy lokalną społecznością. 

Wyzwaniem było poszukiwanie i eksperymentowanie z różnymi koncepcjami i rozwiązaniami projektowymi, aby stworzyć miejsce, które będzie spełniać oczekiwania i potrzeby mieszkańców (i nie tylko), środowiska naturalnego, w ramach zrównoważonego rozwoju, jednocześnie zachowując szacunek dla historii i dziedzictwa kulturowego miejsca.

O autorce:

Karolina Krużycka, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Zwyciężczyni konkursu Dyplom Roku WAPG 2023. Moja praca dyplomowa została również doceniona przez Pomorską Okręgową Izbę Architektów i zajęła I miejsce w Konkursie Dyplom Roku SARP O. Wybrzeże oraz została nominowana do konkursu im. Zbyszka Zawistowskiego przez SARP O. Wybrzeże. Ponadto, przeszła do II etapu aktualnie trwającego Ogólnopolskiego Konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Najlepsza praca dyplomowa związana tematycznie z Województwem Zachodniopomorskim”. W ramach programu Erasmus miałam szansę studiować w Niemczech na Hafencity Universität w Hamburgu, gdzie zyskałam nie tylko nowe umiejętności, lecz także obycie w międzynarodowym środowisku. Praca w renomowanych pracowniach trójmiejskich, takich jak Arch Deco czy Sikora Wnętrza i Architektura, pozwoliła mi na zdobycie cennego doświadczenia w projektowaniu i realizacji różnorodnych obiektów architektonicznych.