Home KONKURSY KDMI FINALISTA – VI EDYCJA KDMI
FINALISTA – VI EDYCJA KDMI
0

FINALISTA – VI EDYCJA KDMI

0

Technologia druku przestrzennego (3D) w architekturze i budownictwie

Autor:
Paweł Sobczak

Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej

Mentor:
dr inż. Mariusz Szóstak

O projekcie:

Zadanie polegało na przekształceniu wirtualnego modelu 3D w makietę wykonaną przy pomocy druku 3D w technologii FDM. Wykonano rozbieralną, makietę domu jednorodzinnego w skali 1:75, z biodegradowalnego materiału (PLA, poliaktyd). Makieta składała się z 4 elementów składowych: parteru, piętra, dachu oraz tarasu, rozbieralna forma makiety pozwoliła na przedstawienie rozkładu pomieszczeń całego budynku. Cały proces był podzielony na 4 etapy: (1) wykonanie wirtualnego modelu 3D, (2) podział modelu na części składowe, (3) przygotowanie modelu do druku (wygenerowanie G-code, czyli ciągu komend odczytywanych przez drukarkę 3D), (4) wydruk wszystkich części. Po wydruku pierwszej części wprowadzono kilka optymalizacji, które usprawniły proces druku oraz zmniejszyły zużycie materiału. Polegały one na zmianie położenia drukowanych elementów na stole roboczym urządzenia oraz zmianie zastosowanych podpór pozwalających na wydruk tych części elementów, których wydruk rozpoczynał się w powietrzu. Celem zadania było przedstawienie możliwości zastosowania technologii druku 3D w branży budowlanej nie tylko w skali mikro, czyli wykonanie makiet czy modeli pokazowych, ale również w skali makro, czyli w wykonaniu całych budynków, ich części lub elementów małej architektury. 

Co było największym wyzwaniem inżynierskim?

Wyzwaniem w przygotowaniu pracy do Konkursu dla Młodych Inżynierów było przygotowanie makiety budynku wykonanej przy pomocy druku 3D w technologii FDM, z biodegradowalnego materiału.

O autorze:

Paweł Sobczak

Absolwent wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Zwycięzca ogólnopolskiego finału konkursu „Wciel się w rolę menadżera projektu” organizowanego przez SKANSKA S.A. Laureat centralnego stopnia Olimpiady Wiedzy I Umiejętności Budowlanych. Aktualnie inżynier budowy, specjalizujący się w budownictwie kubaturowym. Pilot dronów, pasjonat nowych technologii, które można wykorzystać w procesach budowlanych i nie tylko.

open