Home KONKURSY KDMI FINALISTA – VI EDYCJA KDMI
FINALISTA – VI EDYCJA KDMI
0

FINALISTA – VI EDYCJA KDMI

0

Projekt technologii i organizacji robót z wykorzystaniem elementów technologii BIM 5D

Autor:
Tomasz Dobras

Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej

Mentor:
dr inż. Mariusz Szóstak

O projekcie:

Celem pracy było praktyczne zastosowanie technologii BIM, tj. cyfrowego procesu modelowania i zarządzania informacjami o obiekcie, na etapie opracowywania projektu technologii i organizacji robót budowlanych. Zastosowanie technologii BIM pozwala na znaczące usprawnienie tradycyjnego procesu projektowania, poprawę współpracy między architektami i konstruktorami oraz synchronizację danych między poszczególnymi etapami projektowania. Zdecydowano się na zastosowanie technologii BIM ponieważ przyspiesza ona proces przygotowania dokumentacji projektowej (modelowanie 3D) oraz pozwala na automatyzację procesów opracowywania dokumentacji technicznej, takiej jak: kosztorys oraz harmonogram. Wykonanie prawidłowego modelu oraz opracowanie, na podstawie wyeksportowanych plików z modelu, kosztorysu i harmonogramu zmniejsza pracochłonność kosztorysanta oraz planisty, a także pozwala na ograniczenie liczby błędów możliwych do wystąpienia na etapie sporządzania dokumentacji technicznej co pozwala na ograniczenie „przestrzeni” możliwej do popełnienia błędów przez projektantów, kosztorysantów i planistów. To wszystko umożliwia wykorzystanie BIMu a jego implementacji może być przystępna oraz niezwykle korzystana.

Co było największym wyzwaniem inżynierskim?

Wyznawaniem w przygotowanej przeze mnie pracy było nie tylko wykorzystanie technologii BIM do przygotowania modelu 3D, kosztorysu oraz harmonogramu ale również przedstawienie tej technologii w przystępny i przyjazny sposób.

O autorze:

Tomasz Dobras

Student 1. roku studiów magisterskich na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Absolwent studiów inżynierskich na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Kilkukrotny laureat stypendium Rektora Politechniki Wrocławskiej. Aktywny członek Akademickiego Związku Sportowego. W swoich poczynaniach akademickich interesuję się i rozwijam wiedzę szczególnie w zakresie wykorzystania nowych technologii w optymalizacji procesów projektowania i realizacji obiektów budowlanych. Aktualnie zawodowo zajmuję się projektowaniem drewnianych konstrukcji panelowych.

open