1. Home
  2. KONKURSY
  3. KDMA
  4. III. NAGRODA WSC: 1000 ZŁ I VOUCHER NA SZKOLENIE BIM MANAGER
III. NAGRODA WSC: 1000 ZŁ I VOUCHER NA SZKOLENIE BIM MANAGER
0

III. NAGRODA WSC: 1000 ZŁ I VOUCHER NA SZKOLENIE BIM MANAGER

0

Firma WSC Witold Szymanik, przyznała i ufundowała nagrody dodatkowe za najlepsze prace wykonane w programie ARCHICAD, w ramach X edycji Konkursu dla Młodych Architektów, w zadaniu „Wyzwanie Młodego Architekta”.

Modułowy System Budowy Laboratoriów

Autorzy:
Katarzyna Karczewska
Mikołaj Szewko

Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej

Mentor:
mgr inż. arch. Maciej Kaufman
arch. Szymon Kalata

O projekcie:

Forma budynku jest zdeterminowana przez uniwersalny, modularny i elastyczny system budowy obiektów laboratoryjnych. Betonowe trzony, w których znajdują się klatki schodowe, windy, sanitariaty oraz sieć szachtów, tworzą regularny układ. Przestrzeń między pylonami została dopełniona drewnianą, filigranową konstrukcją pomieszczeń badawczych i biur.

Prefabrykowane elementy oraz regularny układ pionów technicznych pozwalają na swobodne kształtowanie obiektu jak i jego rozbudowę, w dowolnym kierunku.

Co było największym wyzwaniem architektonicznym?

W realizacji projektu podjętym wyzwaniem architektonicznym było stworzenie uniwersalnego systemu budowy, w tym przypadku obiektów laboratoryjnych. W przeszłości próbowano stworzyć podobny system, lecz niestety zakończyło się to niepowodzeniem. Postanowiliśmy jednak spróbować i stworzyć własne rozwiązanie technologiczne.

Nasz system uwzględnia prefabrykację elementów budynku: od betonowych trzonów, po elewację. Wspomniana prefabrykacja coraz prężniej się rozwija i stanowi przyszłość architektury. Przynosi niezwykłe zyski zarówno w sektorze ekonomicznym jak i bardzo przyspiesza powstawanie obiektów.

System jest uniwersalny i elastyczny – jest to niezwykle istotne, gdyż pozwala to na stosunkowo łatwe dostosowywanie budynku w miarę zmieniających się potrzeb. Regularna siatka trzonów (pionów technicznych) pozwala na swobodne kształtowanie budynku i jego rozbudowę.

Przestrzeń pomiędzy pylonami wypełnia drewniana konstrukcja. Można ją dowolnie dzielić i nadawać jej dowolne funkcje (możliwość budowania pomieszczeń o różnej wysokości). Co więcej regularny układ betonowych pylonów, w których znajdują się komunikacja, sanitariaty oraz szachty pozwala na wyposażenie wszystkich pomieszczeń we wszelkie potrzebne instalacje.

Nasze rozwiązanie umożliwia również ponowne wykorzystanie elementów (podczas rozbudowy elewacja może zostać zdemontowana i przeniesiona w inne miejsce, bądź też całkowicie wymieniona, jeśli istnieje taka konieczność).

O autorach:

Katarzyna Karczewska

Studentka IV roku Wydziału Architektury na Politechnice Warszawskiej. W projektowaniu zwraca dużą uwagę na relację architektury z otoczeniem oraz samym użytkownikiem.

Zainteresowanie scenografią, filmem i podróżami pozwala jej inaczej spojrzeć na tworzone obiekty. Odbyła praktykę architektoniczną w trzech pracowniach architektonicznych: Biuro Projektów Budowlanych, DETAN, Mobius Architekci. Uczestniczka Programu Erasmus+: przez pół roku studiowała na South East Technological University (SETU) w Waterford w Irlandii.

Podczas wymiany brała udział w finale Where There is No Engineer „Designing for Community Resilience” (National Finals 2022, Engineers Without Borders Ireland). Otrzymała wyróżnienia w konkurach architektonicznych: Wyróżnienie internautów w 24. edycji konkursu na projekt łazienki KOŁO; Wyróżnienie I stopnia za projekt koncepcji Kampusu Łukasiewicza Warszawa.

Mikołaj Szewko

Student IV roku Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. W swoich projektach zwraca szczególną uwagę nie tylko na wydźwięk tworzonej architektury, ale również na wierne odwzorowanie obiektów w programach typu BIM. Zdobywca wielu wyróżnień oraz nagród w konkursach architektonicznych m in. Wyróżnienia I Stopnia za projekt koncepcji Kampusu Łukasiewicza. Obecnie zdobywa doświadczenie w wykonywaniu projektów komercyjnych w renomowanej warszawskiej Pracowni Architektonicznej MAAS Pracownia Architektoniczna.

Łączy pasję do modelarstwa, wykorzystując zdobyte artystyczne doświadczenie w pracach projektowych. Prywatnie pasjonat motoryzacji.