1. Home
  2. KONKURSY
  3. KDMA
  4. WYRÓŻNIENIE WSC I VOUCHER NA SZKOLENIE BIM MANAGER
WYRÓŻNIENIE WSC I VOUCHER NA SZKOLENIE BIM MANAGER
0

WYRÓŻNIENIE WSC I VOUCHER NA SZKOLENIE BIM MANAGER

0

Firma WSC Witold Szymanik, przyznała i ufundowała nagrody dodatkowe za najlepsze prace wykonane w programie ARCHICAD, w ramach X edycji Konkursu dla Młodych Architektów, w zadaniu „Wyzwanie Młodego Architekta”.

Muzeum Przyszłości – The Great Abakan

Autor:
Jakub Kolak

Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej

Mentor:
dr hab. inż. arch. Kazimierz Butelski, prof. PK

O projekcie:

Cały projekt jest rozważaniem dotyczącym motywu przyszłości w kontekście obiektu muzealnego. Forma zainspirowana twórczością Małgorzaty Abakanowicz przyjęła kształt gigantycznego kokonu z włókna węglowego. Pod wspomnianą warstwą znajduje się kratownica przestrzenna oraz membrana. Wnętrze obiektu stanowi system wkomponowanych ramp i platform. Komunikacja zaprojektowana została przy użyciu symetrycznie ustawionych schodów opartych na stropach oraz czterech szachtach windowych, na których podpiera się struktura bryły. Takie, a nie inne podejście do tego projektu, motywuje się refleksją dotyczącą najistotniejszego miejsca muzealnego tzn. przestrzeni ekspozycji.

Co było największym wyzwaniem architektonicznym?

Paradoksalnym jest, że dużym wyzwaniem było odpowiednie zaprezentowanie proponowanej koncepcji. Od samego początku projekt opierał się na złożoności i nieoczywistości w odbiorze. Niemniej ostatecznie koniecznym jest takie przedstawienie, które pozwoli zrozumieć odbiorcy sposób działania oraz pracy obiektu.

O autorze:

Jakub Kolak

Student 2 roku, 2 stopnia Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Zwycięzca krajowych konkursów artystycznych oraz czynnie biorący udział w konkursach architektonicznych. Autor artykułów naukowych i prelegent podczas studenckich sesji kół naukowych oraz innych konferencji o charakterze naukowym. Aktualnie wykonujący pracę magisterską na Wydziale Politechniki Krakowskiej. Żywo zainteresowany projektowaniem uniwersalnym z zaznaczeniem dostępności oraz dostosowaniem do potrzeb osób z niepełnosprawnościami fizycznymi jak i psychicznymi.