1. Home
  2. KONKURSY
  3. KDMI
  4. Projekt konstrukcji budynku terminalu lotniczego
Projekt konstrukcji budynku terminalu lotniczego
0

Projekt konstrukcji budynku terminalu lotniczego

0

FINALISTA

Tomasz Kisielewski
Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej

Przedstawiony projekt  jest pracą magisterską pt. „Projekt konstrukcji budynku terminalu lotniczego”, obronioną we wrześniu 2020 roku na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. W zakres projektu wchodziło stworzenie ogólnej koncepcji architektonicznej oraz zaprojektowanie konstrukcji nośnej budynku.

Jest to obiekt o wymiarach 80x100m oraz wysokości bliskiej 30m. Konstrukcję przekrycia, którą ukształtowano w sposób odzwierciedlający kształt paraboloidy hiperbolicznej, zaprojektowano z kształtowników zamkniętych o przekroju kwadratowym, przecinających się prostopadle oraz ukośnie. Głównymi elementami podporowymi konstrukcji przekrycia są, utwierdzone w fundamentach, słupy z kształtowników zamkniętych o przekroju okrągłym składające się z części dolnej – wspornikowej i górnej – przegubowej, rozgałęzionej. W ścianach podłużnych zaprojektowano słupy o przekroju dwuteowym, natomiast w ścianach szczytowych słupy kratowe, które są usztywnione przez kratownice poziome. Konstrukcję stężono za pomocą elementów cięgnowych współpracujących z innymi elementami ustroju nośnego. Posadowienie obiektu zaprojektowano jako bezpośrednie na stopach fundamentowych. Inspiracją do stworzenia tego typu projektu było m.in. centrum handlowe „Złote Tarasy” w Warszawie.

Model obliczeniowy wykonano w programie Autodesk Robot Structural Analysis, wspomagając się programem Dynamo oraz Idea StatiCa. Do wykonania części rysunkowej wykorzystano Autodek Revit.

O autorze

Tomasz Kisielewski
Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, uczestnik studiów podyplomowych „BIM – modelowanie i zarządzanie informacją o obiektach, infrastrukturze i procesach budowlanych” na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie. Laureat wydziałowych konkursów na najlepszą pracę inżynierską (R.A. 2017/2018) i magisterską (R.A. 2019/2020). Aktualnie asystent projektanta konstrukcji w jednym z warszawskich biur projektowych,  zajmujący się głównie modelowaniem konstrukcji w programie Autodesk Revit.