1. Home
  2. KONKURSY
  3. KDMI
  4. Konstrukcje tensegrity w obiektach historycznych, projektowanie parametryczne i optymalizacja
Konstrukcje tensegrity w obiektach historycznych, projektowanie parametryczne i optymalizacja
0

Konstrukcje tensegrity w obiektach historycznych, projektowanie parametryczne i optymalizacja

0

FINALISTKA

Ilona Laskowska
Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej

Konstrukcje tensegrity zwróciły moją uwagę ze względu dużą lekkość oraz cechy inteligentne, czyli zdolność adaptacji do warunków otoczenia dzięki specyficznym własnościom wewnętrznym.

Projektowanie tego typu konstrukcji jest procesem złożonym, który determinuje nieliniowe zachowanie modułów oraz fakt, że nawet niewielkie zmiany geometryczne mają istotny wpływ na działanie konstrukcji. Analizę tysięcy różnych układów geometrycznych umożliwiła parametryzacja modelu oraz użycie algorytmów optymalizacji.

 Zasadniczą część pracy stanowią dwie koncepcje projektowe. Przykład pierwszy ilustruje rozwiązanie zapobiegające zmniejszaniu się skrajni wąskich uliczek na południu Europy. Połączenie funkcji rozpierającej i oświetleniowej sprawia, że moduły stanowią integralną część obiektów zabytkowych, wspomagając ich lepsze działanie.

Przykład drugi przedstawia propozycję wykonania przekrycia opuszczonych amfiteatrów w Polsce, równocześnie nadając im nową, zapewniającą przetrwanie funkcję. Podkreśla on istotę projektowania parametrycznego i optymalizacji, dzięki którym możemy poprawić działanie konstrukcji w kierunku współpracy z obiektem istniejącym.

Dalszy rozwój konstrukcji tensegrity związany jest z ich łatwością adaptacji do warunków zewnętrznych oraz możliwością sterowania sprężeniem. Projektowanie parametryczne oraz optymalizacja stanowią zaś przyszłość projektowania oraz sposób, w jaki my – inżynierowie, możemy mieć wpływ na środowisko.

O autorze

mgr inż. Ilona Laskowska
Absolwentka Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej w specjalności Konstrukcje Budowlane. Pasjonatka projektowania parametrycznego oraz optymalizacji przy użyciu algorytmów AI zarówno w konstrukcji jak i w planowaniu przestrzennym. Uczestniczka projektów badawczych wspieranych przez globalną organizację Arup University. Członkini zwycięskiego zespołu w konkursie Hackathon 2019 w Berlinie. Uwielbia trekking wysokogórski oraz żeglarstwo, a jej pasją od dzieciństwa jest muzyka oraz gra na wiolonczeli i pianinie. Zawodowo związana z firmą Arup, gdzie doświadczenie zdobywa na zróżnicowanych projektach: rewitalizacja XVI-wiecznej kamienicy na placu św. Marka w Wenecji, renowacja największego na świecie stadionu piłkarskiego, projekty stacji metra w Warszawie i Kopenhadze. Inżynier z doświadczeniem w pracy w międzynarodowych zespołach w Mediolanie oraz Madrycie. Wielokrotna beneficjentka stypendium rektora dla najlepszych studentów oraz uczestniczka programu akademickiej wymiany międzynarodowej na Politechnice Mediolańskiej w specjalności inżynieria sejsmiczna.