1. Home
  2. KONKURSY
  3. KDMI
  4. DOM PRZYJAZNY CZŁOWIEKOWI I PLANECIE
DOM PRZYJAZNY CZŁOWIEKOWI I PLANECIE
0

DOM PRZYJAZNY CZŁOWIEKOWI I PLANECIE

0

FINALISTA

Agata Nowak
Wydział Budownictwa i Architektury
Politechnika Świętokrzyska

Zgłoszone wyzwanie inżynierskie polega na zaprojektowaniu domu energooszczędnego o konstrukcji drewnianej – domu z bali oraz zwymiarowanie stropu międzykondygnacyjnego belkowego.

Domy z drewna cieszą się coraz większą popularnością ze względu na ekologię, estetykę oraz energooszczędność. W domu o konstrukcji drewnianej można poczuć korzystny mikroklimat, ponieważ materiał, z jakiego został wykonany, jest w pełni naturalny i ma pozytywny wpływ na ludzki organizm. Drewno ma właściwości filtrujące, oczyszcza powietrze z zewnątrz z zanieczyszczeń, pochłania dwutlenek węgla, a do wnętrza przepuszcza tylko czyste i świeże powietrze, reguluje również wilgotność wewnątrz domu, pozostawiając ją na optymalnym dla człowieka poziomie 40-60%, pozytywnie wpływa na zdrowie jego mieszkańców. Drewno to jedyny materiał budowlany, który jest uzyskiwany z natury, w przeciwieństwie do stali czy betonu. W świecie wszechobecnej chemii i sztucznych produktów drewno jest przyjazne dla zdrowia ludzi. Ponadto, jest to materiał odnawialny, produkowany nie przez człowieka, a przez naturę.

Zaprojektowany obiekt to jednorodzinny dom z bali, niepodpiwniczony z poddaszem użytkowym. Łączna powierzchnia użytkowa wynosi 164,59 m2. Obiekt oparty jest na płycie fundamentowej, ściany konstrukcyjne wykonane są z drewnianych bali o grubości 20cm. W celu zachowania normowej przenikalności cieplnej dla domu drewnianego zastosowano ocieplenie ścian od wewnątrz wełną mineralną. W ten sposób otrzymano współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,16 W/m2K. Ścianki działowe na poddaszu wykonane są z płyt gipsowo-kartonowych. Strop zaprojektowano jako belkowy z drewna litego sosnowego, z belek prostokątnych o przekroju 16×22 cm oraz 16×24 cm. Więźbę dachową stanowi dwuspadowy dach z płatwiami, o kącie nachylenia równym 24˚ oraz 33˚, kryty panelami dachowymi przypominającymi tradycyjny gont.

Usytuowanie domu względem stron świata ma duże znaczenie w aspekcie energooszczędności. Najkorzystniej jest, gdy strefa dzienna zlokalizowana jest od strony południowej. Zastosowane duże przeszklenia powodują, że dom doskonale wykorzystuje naturalne promieniowanie słoneczne do podniesienia komfortu cieplnego w budynku. Bryła projektowanego budynku jest prosta i zwarta. Na zwiększenie oszczędności energii wpływa także lokalizacja pomieszczeń względem siebie, dlatego dom został podzielony na strefy nie tylko pod względem funkcjonalnym, ale również zniwelowania strat energii cieplnej.

Tradycyjny dom z bali wzbogacony dodatkowo o innowacyjne rozwiązania może stać się domem przyszłości. W projektowanym budynku przewiduje się dodatkowe instalacje, które podnoszą efektywność energetyczną oraz mają istotny wpływ na zmniejszenie kosztów związanych z jego utrzymaniem. Zaprojektowano wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła. W domu z rekuperacją nie ma kominów wentylacyjnych, które powodują największe straty energii. System rekuperacji wspomagany jest gruntowym wymiennikiem ciepła, który zyskuje darmową energię z ziemi, zapewnia dodatkowe zyski: latem-chłód, zimą-ciepło. Zastosowane pompy ciepła to urządzenia grzewcze nowej generacji, które są bezpieczne, ekologiczne i nowoczesne. Wykorzystują tanią i odnawialną energię skumulowaną w środowisku naturalnym. Pompa ciepła wykorzystuje energię elektryczną, która będzie pozyskiwana z paneli fotowoltaicznych. Pozyskiwana energia zostanie spożytkowana również na podgrzanie wody użytkowej.

Tradycyjny dom z bali, idąc w parze z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, staje się domem innowacyjnym. Jest to budynek naturalny i zdrowy, a jednocześnie energooszczędny i nowoczesny.

O autorze
Agata Nowak, studentka IV roku Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej. Trzykrotna stypendystka Rektora Politechniki Świętokrzyskiej. Przewodnicząca konstrukcyjnego koła naukowego „Żelbecik”. Uczestniczka 4. edycji Forum Holzbau Polska – Kongresu profesjonalistów branży konstrukcji drewnianych. Praktyki zawodowe odbyła w firmie budowlanej P.B.O Kartel S.A. z siedzibą w Jędrzejowie. Pasjonatka drewna i konstrukcji drewnianych, z którymi wiąże swoją przyszłość.