1. Home
  2. Z STARE KATEGORIE
  3. Builder 4Young Engineers
  4. ROBERT RESPONDEK – PROFIL INŻYNIERA
ROBERT RESPONDEK – PROFIL INŻYNIERA
0

ROBERT RESPONDEK – PROFIL INŻYNIERA

0

Urodził się 28 lipca 1982 r. w Ozimku. Ukończył Technikum Hutniczo-Mechaniczne w Zawadzkiem. Absolwent Politechniki Opolskiej, Wydziału Budownictwa, w zakresie Konstrukcji Budowlanych i Inżynierskich.

W 2012 roku uzyskał uprawnienia budowlane do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej.
Od 2006 roku pracuje w biurze projektowym GRAF w Strzelcach Opolskich, zaczynając od stażu, poprzez asystenta projektanta i kierownika budowy, aż do stanowiska samodzielnego projektanta i kierownika biura.
Obecnie realizuje się jako projektant, kierownik budowy, inspektor nadzoru inwestorskiego i koordynator wielu inwestycji, od projektu po budowę, w tym rewitalizacji obiektów zabytkowych, realizacji obiektów użyteczności publicznej, obiektów gospodarki rolnej, zakładów produkcyjnych i budowli przemysłowych.
W swojej działalności zawodowej aktywny również jako Przewodniczący w kadencji 2012–2016, a od 2016 r. jako Zastępca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Oddziału Opolskiego PZITB. Współzałożyciel i Sekretarz działającego od grudnia 2015 r. Koła Terenowego PZITB z siedzibą w Strzelcach Opolskich. Prowadzi szkolenia z warunków technicznych na kursie dla osób ubiegających się o uprawnienia budowlane w OPL OOIB. Delegat na okręgowe zjazdy i najmłodszy w 15-letniej działalności Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa Członek Rady w kadencji 2014–2018. Od początku 2015 roku Przewodniczący Forum Młodych Inżynierów przy OPL OIIB.

GRAF ze Strzelec Opolskich działa na rynku od 1989 r. Wykonuje usługi związane z projektowaniem budowlanym wielobranżowym wszystkich rodzajów inwestycji, pełnieniem nadzorów na budowie, opracowaniem ekspertyz budowlanych, przeglądami stanu technicznego obiektów budowlanych, wyceną i pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. W obszarze usług są nie tylko obiekty małe, jak lokale, domy jednorodzinne, ale i te większe, jak obiekty komercyjne, zabytkowe, przemysłowe, specjalne, np. elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne.

1. Moja specjalizacja
To konstrukcje budowlane i inżynierskie, szczególnie obiekty kubaturowe. Niemniej jednak praca w biurze projektowym, na stanowisku kierownika biura, pozwala mi mieć styczność z szerokim wachlarzem obiektów budowlanych od budynków mieszkalnych, biurowych i zakładów przemysłowych, poprzez szeroka game obiektów zabytkowych poddawanych remontom i rewitalizacji, po elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne, konstrukcje inżynierskie, tj. silosy, głębokie zbiorniki żelbetowe i kosze zasypowe, wysokie ściany oporowe, fundamenty specjalistycznych konstrukcji, np. w zakładzie przeróbki wapienia czy otaczarni itd.

2. Ulubiony przedmiot zawodowy
Budownictwo ogólne.

3. Pierwsze i największe/najważniejsze wyzwanie inżynierskie (pierwszy projekt, rozwiązany problem na budowie itp.)
Projektów przed zdobyciem uprawnień budowlanych było dużo, od prostych budynków mieszkalnych po obiekty przemysłowe. Natomiast ten pierwszy, który podpisywałem z uprawnieniami, to rewitalizacja zabytkowego zespołu pałacowego w Żyrowej w ramach tworzenia centrum kulturalno-rekreacyjnego z baza restauracyjno-noclegową. Temat obszerny, czasu jak zawsze mało. Miesiąc trwało, zanim poznałem konstrukcję Pałacu, jego zakamarki, i przestałem się gubić w korytarzach. Projekt zakładał wiele wzmocnień konstrukcji istniejącej więźby dachowej, a szczególnie stropów odcinkowych do nowej funkcji, de facto stropów, które już były wcześniej poddawane „naprawie” w sposób niezgodny z zasadami wiedzy technicznej.
Kolejnym ciekawym tematem projektowym i budowa, która nadzorowałem jako inspektor nadzoru inwestorskiego, była przebudowa i rozbudowa hali produkcyjnej w związku z uruchomieniem innowacyjnej linii do produkcji pap tradycyjnych w miejsce zlikwidowanej starej linii. Wyzwanie polegało na tym, by dokonać wymiany starej obudowy hali na nową bez zatrzymywania produkcji w sposób nienarażający linii produkcyjnej na działanie czynników atmosferycznych. Na terenie czynnego zakładu produkcyjnego ostatecznie wybudowaliśmy nową halę nad istniejącą, wpasowując się nieprostą geometrią w rzucie pomiędzy istniejącą parterową halą magazynową i piętrowym budynkiem biurowym. W czasie budowy rozwiązano wiele zagadnień, m.in. posadowienie nowych stóp fundamentowych przy fundamentach trzech wysokich silosów, zmiany w stalowej konstrukcji podporowej hali celem ominięcia szafy sterowniczej, która pierwotnie miała być do demontażu, a przede wszystkim bezpieczne prowadzenie robót, w tym modyfikacje elementów starej konstrukcji hali – konstrukcji, w której wcześniej na własną rekę dokonywano przeróbek celem „ułatwienia” instalacji linii produkcyjnej, jak i do której podwieszano wszystko, co było możliwe, w tym media – by wprowadzić nowe słupy ze stężeniami ram poprzecznych.

4. Moja pierwsza praca
Pierwszą pracę w zawodzie rozpocząłem w 2006 r., po studiach inżynierskich, w biurze projektowym GRAF w Strzelcach Opolskich, w którym pracuje po dzień dzisiejszy. To w tym biurze zdobyłem praktyki do uprawnień budowlanych i nadal gromadzę cenne doświadczenie zawodowe.

5. Obiekt/budowa, która mnie fascynuje
Budynki wysokościowe.

6. Marzenie inżyniera (co chciałbym jeszcze zaprojektować, wybudować itd.)
Zawód inżyniera to zawód pełen wyzwań, zawód, który trzeba realizować z pasją, dlatego marzy mi się brać udział w projekcie i realizacji „drapacza chmur”.

7. Ulubiony przepis budowlany
W pracy zawodowej, szczególnie tej przy biurku, mam do czynienia z ogromna ilością przepisów budowlanych. Pewnie to sprawia, że nie mam ulubionego przepisu. Niemniej jednak polecam wszystkim jako odskocznię od pracy zawodowej inne przepisy – kulinarne.

8. Znienawidzony przepis budowlany
W pracy projektanta na pewno denerwuje mnie biurokracja, która, jak słyszę, odkąd zacząłem prace zawodową, ma się zmniejszyć czy uprościć, a jest wręcz przeciwnie – mam wrażenie, że jej ciągle przybywa. Irytująca jest „interpretacja” przepisów budowlanych, co urząd to inne wymagania, a przepisy budowlane mamy przecie takie same w całej Polsce.
W pracy kierownika budowy (tu powtórzę za innymi) przerażające jest to, że prawo budowlane jest tak skonstruowane, i to właśnie kierownik budowy pierwszy dostaje po tyłku (często niesłusznie), że nadal nie ma w prawie budowlanym wykonawcy jako uczestnika procesu budowlanego, który to zacząłby w końcu odpowiadać za swoje działania.

9. Moja odskocznia od problemów (jak odpoczywam, regeneruje siły itp.)
Moje hobby to kulinarne wyzwania w kuchni. Jest to fajny relaks, szczególnie jak robi się to z kimś lub dla kogoś bliskiego. W pracy dużo jeżdżę samochodem, więc staram się spacerować i jeździć na rowerze, a lokalny krajobraz w miejscu zamieszkania w postaci lasów i rzeki Mała Panew jako atrakcji regionu do tego zachęca.

10. Ostatnio przeczytana książ€ka
Nadrabiam duże zaległości w czytaniu książek. Ostatnio przeczytałem „Wioska morderców” Elisabeth Herrmann i „Wariant” Robison Wells. Okazuje się, że łatwo można zarazić się pasją czytania książek. Nie tylko tych zawodowych.

PORTFOLIO Roberta Respondka
Projekty:
– Rewitalizacja zabytkowego zespołu pałacowego w Żyrowej
– Przebudowa stajni na pokoje gościnne Parku Miniatur w Olszowej
– Remont dachu zabytkowego dworu w Rozmierce
– Remont dachu i wieży zegarowej zabytkowego pałacu we Wronowie
– Zabezpieczenie ruin zamku w Ujeździe
– Pawilon handlowy wielobranżowyowy w Ujeździe
– Stacja obsługi pojazdów do 3,5 t z budynkiem usługowym w Zdzieszowicach
– Przebudowa i rozbudowa hali produkcji papy w Łąkach Kozielskich
– Termomodernizacja i zmiana konstrukcji dachu świetlicy wiejskiej w Piotrówce
– Wytwórnia mas bitumicznych w Kędzierzynie-Koźlu
– Silosy zbożowe, kosze zasypowe w Siedlcu, Zalesiu i Błotnicy Strzeleckiej
– Hala produkcji mebli z zapleczem socjalno-biurowym w Staniszczach Wielkich
– Zakład produkcji wyrobów żelbetowych firm Haba-Beton i Rekers w Olszowej
– Elektrownia fotowoltaiczna w Komornie
Budowy:
– Wytwórnia mas bitumicznych w Kędzierzynie-Koźlu
– Budynek usługowy – kręgielnia z restauracją w Zawadzkiem
– Budynek biurowo-usługowy w Strzelcach Opolskich
– Remont dachu zabytkowego dworu w Rozmierce
– Remont dachu i wiey zegarowej zabytkowego pałacu we Wronowie
– Remont dachu oraz docieplenie poddasza zabytkowej oficyny-willi w Jastrzębiu
– Rewitalizacja płyty zbiorowej mogiły Powstańców Śląskich
– Baterie silosów zbożowych, kosz zasypowy w Zalesiu, Kluczu i Grzeboszowicach
– Magazynowe hale namiotowe wyrobów tekturowych w Kolonowskiem
– Naziemny zbiornik przeciwpożarowy o pojemności 350 m3 w Kolonowskiem
– Zakład produkcji wyrobów żelbetowych firm Haba-Beton i Rekers w Olszowej
– Zakład przeróbki wapienia w Szymiszowie