Home Z STARE KATEGORIE Builder 4Young Engineers PROFIL INŻYNIERA ŁUKASZ STAŃCZYK KIEROWNIK KONTRAKTU, WARBUD
PROFIL INŻYNIERA ŁUKASZ STAŃCZYK KIEROWNIK KONTRAKTU, WARBUD
0

PROFIL INŻYNIERA ŁUKASZ STAŃCZYK KIEROWNIK KONTRAKTU, WARBUD

0

Urodził się w 1979 r. w Lubaniu w województwie dolnośląskim, gdzie spędził dzieciństwo i ukończył szkołę podstawową. Jednym z powodów do dumy jest dla niego zrealizowanie dwóch wielkich marzeń związanych z lotnictwem i budownictwem.

Pasja do samolotów zrodziła się dość wcześnie. Pierwszym krokiem do jej spełnienia było rozpoczęcie nauki w Ogólnokształcącym Liceum Lotniczym w Dęblinie, oczywiście po wcześniejszym zdaniu egzaminów wstępnych i zaliczeniu testów medycznych (kandydat na pilota musi cieszyć się doskonałym zdrowiem). Oprócz zdanej w 1998 roku matury nabył tam też doświadczenia, jakie daje tylko szkoła wojskowa. To „kuźnia charakteru”, która uczy młodego człowieka dyscypliny, obowiązkowości i odpowiedzialności. Nabyte cechy już po kilku latach zaprocentowały w pracy na budowie, gdyż z tych dwóch fascynacji ostatecznie wygrało budownictwo. W 2003 roku ukończył studia na Wydziale Inżynierii Produkcji Budowlanej Politechniki Warszawskiej. Trzy lata później zdobył uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń. Praktycznie od początku swojej drogi zawodowej, tj. od 2004 roku, związany jest z firmą Warbud SA, o której mówi: „tutaj nigdy nie będziesz się nudził”. Przez ten okres miał możliwość budowania wielu bardzo ciekawych obiektów o różnym przeznaczeniu i charakterze. Realizował osiedla oraz budynki mieszkaniowe, pływalnie, rekonstruował obiekty zabytkowe czy najbardziej znane i największe centrum nauki w kraju – CN „Kopernik”. Od 2011 roku związany jest z Dyrekcją Budownictwa Medycznego w Warbudzie i specjalizuje się w budowie obiektów służby zdrowia.

 1. Moja specjalizacja

Budownictwo kubaturowe.

 1. Ulubiony przedmiot na studiach

Historia sztuki. Był to jeden z przedmiotów fakultatywnych dla przyszłych inżynierów. Te zajęcia otworzyły mi oczy i poszerzyły perspektywę myślenia. Do dzisiaj dziwię się, jak wielopłaszczyznowa i złożona może być interpretacja „czarnej kropki na białym tle”.

 1. Pierwsze i największe/najważniejsze wyzwanie inżynierskie (pierwszy projekt, rozwiązany problem na budowie itp.)

Pierwsza samodzielnie podjęta decyzja na budowie.

 1. Pierwsza praca

Może niezupełnie pierwsza, ale z pewnością ta, którą będę pamiętał do końca życia. Była to praca w wakacje przy zbiorze warzyw w Niemczech. Każdy dzień roboczy trwał 12 godzin, od 2.00 w nocy do 14.00. Ogromny trud i wysiłek wynagrodziła sowita wypłata.

 1. Obiekt/budowa, która mnie fascynuje

Fascynują mnie wszystkie budynki wysokościowe. Od procesu projektowania (posadowienie, wpływ wiatru, trzęsienia ziemi) po cały złożony i trudny proces realizacji takich budynków – pokonywanie przez człowieka kolejnych barier i ograniczeń.

 1. Marzenie inżyniera (co chciałbym jeszcze zaprojektować, wybudować itd.)

Marzy mi się realizacja naprawdę wysokiego budynku.

 1. Ulubiony przepis budowlany

Jest taki dział w Warunkach Technicznych dotyczący bezpieczeństwa pożarowego. Uwielbiam analizować wszystkie paragrafy tego właśnie działu w kontekście każdej realizowanej budowy. Dlaczego? Mam taką freudowską teorię – w dzieciństwie chciałem być też strażakiem…

 1. Znienawidzony przepis budowlany

Wśród kolegów i koleżanek „po fachu” wygrywa ten o odpowiedzialności kierownika budowy… ale ja od odpowiedzialności nie zamierzam uciekać.

 1. Moja odskocznia od problemów (jak odpoczywam, regeneruję siły itp.)

Powrót z pracy do żony i dzieci jest najlepszym lekarstwem na problemy. Wymienię jeszcze napęd 4×4, wielkie koła, brak asfaltu, trochę błota, rodzinę w samochodzie, przyrodę i na końcu ognisko. Można wówczas zapomnieć nie tylko o problemach, ale również o… powrocie do domu.

 1. Ostatnio przeczytana książka

Jestem miłośnikiem literatury skandynawskiej. Obecnie czytam ostatni, szósty tom powieści autobiograficznej Moja walka Karla Ove Knausgårda.

PORTFOLIO Łukasza Stańczyka

 • Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – wykonanie basenu olimpijskiego
 • Szpital Pediatryczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
 • Centrum Rehabilitacji Szpitala MSW w Warszawie
 • Przebudowa, rozbudowa, nadbudowa budynku Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie
 • Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
 • Zespół zabudowy wielorodzinnej i jednorodzinnej przy ul. Vogla w Warszawie – II etap: przebudowa zabytkowej fabryki z kompleksową adaptacją na funkcje rekreacyjno-komercyjne wraz z budową basenu na terenie byłego Folwarku Wilanowskiego (Branickich)
 • Zespół zabudowy wielorodzinnej i jednorodzinnej przy ul. Vogla – I etap w Warszawie
 • Zespół zabudowy wielofunkcyjnej Marina Mokotów w Warszawie

Warbud SA to spółka będąca jednym z największych generalnych wykonawców w Polsce, o silnej pozycji na rynku. W ciągu ponad 25 lat istnienia zrealizowała 500 kontraktów ze wszystkich sektorów budownictwa – od obiektów kubaturowych, takich jak galerie handlowe, biurowce, osiedla i apartamentowce, poprzez obiekty inżynierii lądowej – stacje metra, drogi, mosty, szpitale, inwestycje kulturalne, parki naukowo-technologiczne, aż po projekty z zakresu ochrony środowiska i elektrownie.

Zdjęcia: arch. Warbud

open