1. Home
  2. Z STARE KATEGORIE
  3. Builder 4Young Architects
  4. JAKUB PIEŃKOWSKI – MŁODZI AKTYWNI
JAKUB PIEŃKOWSKI – MŁODZI AKTYWNI

JAKUB PIEŃKOWSKI – MŁODZI AKTYWNI

0

Jakub Pieńkowski, laureat I edycji Konkursu dla Młodych Architektów (2013/2014). Zajął I miejsce za projekt: „Marzenie klasy średniej – dom jednorodzinny nad rzeką Liwiec” przy współpracy z Wiktorem Gago.

JAKUBPo obronie dyplomu inżynierskiego na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w 2015 roku postanowiłem zrobić przerwę przed cyklem studiów magisterskich i poświęcić ten czas na zdobycie umiejętności praktycznych i doświadczenia w pracy w różnych środowiskach projektowych. Ostatni rok spędziłem, pracując w Stücheli Architekten w Zurychu. W czasie tego intensywnego stażu mogłem sprawdzić się jako część profesjonalnego zespołu konkursowego działającego w szwajcarskich warunkach projektowych. W tym biurze brałem udział w pracach nad trzema dużymi projektami: zespół mieszkaniowy w Rapperswil-Jona, konkurs na osiedle mieszkaniowe z domem starców w Balsthal oraz plan miejscowy dla fragmentu miasta Erlenbach. Obecnie, od ponad miesiąca, pracuję w prężnie rozwijającym się biurze architektonicznym EM2N w Zurychu. Architektura jawi się w moich oczach jako dialog między przeszłością a przyszłością. W przeszłości architektury często szukam punktów wyjścia dla jej dalszego rozwoju, jej przyszłości. Moim zawodowym celem jest wypracowanie właściwej proporcji między oboma wpływami we własnym warsztacie twórczym. Z tego powodu mocno absorbuje mnie kwestia poszukiwania nowych typologii dla współczesnych budynków mieszkalnych i biurowych oraz obiektów użyteczności publicznej.

Projekt „Testplanung Erlenbach Süd” był ostatnim zakończonym projektem, nad którym pracowałem w biurze Stücheli Architekten. Koncepcja zakłada kompletną przebudowę centrum małego miasta – Erlenbach, zlokalizowanego nad jeziorem Zuryskim w Szwajcarii. Celem projektu było stworzenie nowej wizji urbanistycznej fragmentu miasta, której podstawą stał się precyzyjnie wyznaczony system przestrzeni publicznych. W kompleksie mają znaleźć się obiekty sakralne, użyteczności publicznej, biura, hotel, usługi, budynki mieszkalne oraz straż pożarna.   Architektura jawi się w moich oczach jako dialog między przeszłością a przyszłością. Moim zawodowym celem jest wypracowanie właściwej proporcji między oboma wpływami we własnym warsztacie twórczym.