1. Home
  2. KONKURSY
  3. KDMI
  4. FINALISTKA VII EDYCJI KDMI
FINALISTKA VII EDYCJI KDMI
0

FINALISTKA VII EDYCJI KDMI

0

Projekt niezależnego energetycznie domu modułowego z wykorzystaniem technologii ISOMAX. 


Autorka:
Weronika Morawska
Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej


Mentor:
dr inż. Aleksander Byrdy 

O projekcie:

Niniejsza praca dyplomowa miała na celu zaprojektowanie domu modułowego w konstrukcji szkieletowej, niepodłączonego do sieci energetycznej w technologii ISOMAX.

Przedmiotem pracy dyplomowej był projekt modułowego budynku domu jednorodzinnego z możliwością powiększenia, poprzez dołączenie kolejnych modułów. Główna część budynku składa się z sześciu prefabrykowanych modułów i jest przeznaczona dla dwuosobowej rodziny. Z salonu zostało zaprojektowane wyjście na ruchomy taras, który po złożeniu zakrywa okna.

Dodatkowe moduły tworzą drugą część budynku. Moduły z których składają się obie części budynku zostały zaprojektowane tak, aby przewiezienie ich było możliwe w kontenerach, nie narażając ich na zniszczenia w czasie transportu.

W projektowanym budynku  przewidziano dach dwuspadowy. Pomiędzy kontrłatami zostaną ułożone rurki PP, które będą tworzyć tzw. solar dachowy. Solar dachowy będzie przekazywać ciepło , za pomocą płynu solarnego krążącego w rurkach PP do zbiornika energii cieplnej, gdy tylko temperatura otaczającego go powietrza przewyższy temperaturę utrzymywaną przez system Isomax w barierze termicznej. W dachu, ścianach oraz podłodze  rozmieszczone są rurki PP rozprowadzające energię cieplną tworząc tzw. „ciepły koc” dla budynku. System ten pozwala na eliminację z budynku tradycyjnej kotłowni c.o. oraz grzejników, nie stosuje żadnych pomp ciepła, a mimo to przez cały rok zapewnia optymalną dla człowieka temperaturę i optymalną wilgotność powietrza.

Na dachu od strony południowej zaprojektowano zintegrowane panele fotowoltaiczne FIT VOLT Solroof.  Dzięki systemowi SOLROOF cała powierzchnia pokrycia dachowego prezentuje idealną, niezaburzoną formę.

Co było największym wyzwaniem inżynierskim?

Wyzwaniem w przygotowaniu pracy do Konkursu dla Młodych Inżynierów było zaprojektowanie modułowego budynku w konstrukcji drewnianej wykorzystując przy tym technologię ISOMAX. Największą trudnością było zaprojektowanie przegród budynku oraz dobór materiałów, które pozwoliłby na to, aby budynek był obiektem niezależnym energetycznie oraz aby przez jego przegrody mogły przechodzić rurki PP z płynem solarnym, które są niezbędnym elementem systemu ISOMAX. 

O autorce:

Weronika Morawska, studentka budownictwa 1 roku studiów magisterskich Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Studentka budownictwa oraz absolwentka pierwszego stopnia architektury na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Aktualnie pracuje w biurze projektowym specjalizującym się w projektowaniu konstrukcji obiektów budowlanych wykorzystując przy tym oprogramowanie BIM. Hobbystycznie trenuje tenis. Pasjonatka architektury, szczególnie projektów Zahy Hadid, które inspirują swoją innowacyjnością i wyrazistym stylem.