1. Home
  2. KONKURSY
  3. KDMI
  4. FINALISTKA VII EDYCJI KDMI
FINALISTKA VII EDYCJI KDMI
0

FINALISTKA VII EDYCJI KDMI

0

Zintegrowana analiza kosztów, czasu pracy i generowanego śladu węglowego parkingu wielopoziomowego.

Autorka:
Izabela Dragan
Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej

Mentor:
dr inż. Damian Wieczorek

O projekcie:

Celem pracy było zbadanie korelacji między budynkiem zbudowanym z materiałów mających różny wpływ na środowisko a odpowiadającymi im kosztami i czasem pracy. W tym celu zróżnicowałam trzy elementy: konstrukcje budynku, fasadę oraz dachy. Pierwszy wariant składa się z żelbetowej konstrukcji z użyciem zwykłego betonu z kruszywa naturalnego, fasady z perforowanych paneli aluminiowych oraz dachu zielonego – łąki kwietnej. W drugiej opcji substytutem został beton z dodatkiem popiołu lotnego, fasada aluminiowa z siatki cięto-ciągnionej oraz zielony dach umożliwiający utworzenie powierzchni biologicznie czynnej. W trzecim wariancie wybrałam beton architektoniczny z kruszywem z recyklingu, z pominięciem fasady oraz zielonym dachem klimatycznym.

Następnie wykonałam modelowanie wariantów w Autodesk Revit oraz wygenerowałam przedmiar robót. Otrzymane dane wprowadziłam do Normy Expert Edu, która umożliwiła przygotowanie kosztorysu inwestorskiego wraz z własną kalkulacją pracochłonności dla każdej z opcji. Dane zostały również wgrane do One Click LCA w celu obliczenia wbudowanego śladu węglowego. W etapie końcowym wykonałam zintegrowaną analizę poprzez porównanie wyników z programów.

Gdyby każdy budynek na etapie projektowania przechodził wykonaną analizę nie tylko udałoby się wyeliminować znaczną produkcje ekwiwalentu dwutlenku węgla, ale również wykonywać budynki z najwyższą wydajnością i opłacalnością ekonomiczną.


Co było największym wyzwaniem inżynierskim?

W trakcie przygotowywania projektu napotkałam kilka wyzwań związanych z harmonijnym połączeniem zrównoważonego podejścia i innowacyjnych rozwiązań przy minimalizowaniu kosztów i skróceniu czasu realizacji. Brak zaawansowanych alternatyw materiałów na rynku, konieczność korzystania z kilku programów do przeprowadzenia zintegrowanej analizy oraz ograniczona dostępność odpowiednich źródeł wiedzy były głównymi przeszkodami. 

O autorce:

Izabela Dragan, studentka II stopnia – Healthy and Sustainable Buildings na Deggendorf Institute of Technology. Absolwentka inżynierii budownictwa w języku angielskim na Politechnice Krakowskiej, obecnie studentka studiów magisterskich Healthy and Sustainable Buildings na Deggendorf Institute of Technology w Niemczech. Aktywnie uczestniczyła w wielu wydarzeniach poza studyjnych i została uhonorowana Stypendium Rektora Politechniki Krakowskiej za osiągnięcia akademickie. Poprzez dwie praktyki zagraniczne, w Hong Kongu oraz Bangkoku, zdobyła globalną perspektywę, co uzupełniło jej zainteresowania w zakresie budownictwa zrównoważonego i technologii BIM.