1. Home
  2. DWA OBLICZA
  3. KONKURS DWA OBLICZA
  4. WYRÓŻNIENIE I 3 TYS. ZŁ DLA ZESPOŁU POLITECHNIKA ŁÓDZKA
WYRÓŻNIENIE I 3 TYS. ZŁ DLA ZESPOŁU POLITECHNIKA ŁÓDZKA

WYRÓŻNIENIE I 3 TYS. ZŁ DLA ZESPOŁU POLITECHNIKA ŁÓDZKA

0

Prezentujemy projekt, AKADEMIK MARZEŃ – Projekt koncepcyjny architektoniczno-inżynierski współczesnego akademika marzeń w Łodzi, który zdobył WYRÓŻNIENIE w Konkursie „DWA OBLICZA JEDNA PRZYSZŁOŚĆ BETONU KOMÓRKOWEGO I PREFABRYKACJI BETONOWEJ, w zadaniu „Projekt koncepcyjny architektoniczno-inżynierski współczesnego akademika marzeń w wybranej lokalizacji”, uwzględniający zastosowanie dwóch podstawowych technologii: prefabrykacji betonowej oraz autoklawizowanego betonu komórkowego (ABK).

WYRÓŻNIENIE I 3 TYS. ZŁ DLA ZESPOŁU

POLITECHNIKA ŁÓDZKA
WYDZIAŁ BUDOWNICTWA, ARCHITEKTURY I INŻYNIERII ŚRODOWISKA

AKADEMIK MARZEŃ – Projekt koncepcyjny architektoniczno-inżynierski współczesnego akademika marzeń w Łodzi

Zespół: inż. arch. Anastasiya Klimko, Instytut Architektury i Urbanistyki, inż. arch. Natalia Rusołowska, Instytut Architektury i Urbanistyki, inż. Damian Podczaski, Katedra Mechaniki i Konstrukcji, inż. Olga Borowska, Katedra Mechaniki i Konstrukcji.

Opiekunowie: dr hab. szt. Rafał Lamorski, Instytut Architektury i Urbanistyki, dr hab. inż. Artur Wirowski, Katedra Mechaniki i Konstrukcji.

Projekt „Akademika marzeń” jest odpowiedzią studentów Politechniki Łódzkiej na pytanie: czy budynek akademika może być inspiracją do rozwoju młodych osób? Opracowując koncepcje zespołowi zależało m.in. na dobraniu wygodnej lokalizacji, stworzeniu komfortowej, prywatnej przestrzeni dla każdego użytkownika oraz zapewnieniu stref dedykowanych różnym formom aktywności. 

Propozycją studentów Politechniki Łódzkiej jest kameralny akademik znajdujący przy ul. Radwańskiej 49 w Łodzi – na obecnie pustej działce w zabudowie pierzejowej. Akademik dysponuję 24 jednostkami mieszkalnymi – każdy z mieszkańców posiada swój niezależny pokój z aneksem kuchennym oraz łazienką. W trosce o jak najlepsze samopoczucie zostały wydzielone osobne strefy: dwukondygnacyjna sala z biblioteką, ogródek oraz kilka przestrzeni wspólnych sprzyjających integracji mieszkańców. Budynek wieńczy nieco cofnięta ostatnia kondygnacja – strefa rozrywki z tarasem oraz widokiem na park Poniatowskiego i panoramę miasta. 

Wybrana działka była sporym wyzwaniem projektowym ze względu na wbudowanie się w historyczną zabudowę kamienic. Bryła budynku zainspirowana stylem wczesnego modernizmu, a kolorystyka nawiązuje do odcieni czerwonej cegły.  

Konstrukcja budynku została zaprojektowana w technologii prefabrykacji żelbetowej w systemie Pekabex z wykorzystaniem bloczków betonowych firmy SOLBET. Elewacja budynku składa się z prefabrykowanych elementów, takich jak: ściana z okrągłym otworem okiennym, ściana z otworem na drzwi balkonowe, ściana pełna oraz balkon. Konstrukcję wewnętrzną tworzą: klatka schodowa, szyb windowy, prefabrykowane ściany, stropy, belki i słupy. Ściany działowe zaplanowano jako murowane z bloczków betonowych. Budynek stanowi spójną całość myśli architektonicznej i inżynierskiej. 

O autorach

Anastasiya Klimko
Studentka pierwszego roku studiów magisterskich na kierunku Architektura Wydziału Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska (BAIŚ) Politechniki Łódzkiej. Absolwentka kierunku Matematyka (Technologii Informatyczne) na Grodzieńskim Uniwersytecie Państwowym im. Janki Kupały, Białoruś (licencjat) oraz kierunku Architektura – Architektura Wnętrz BAIŚ Politechnika Łódzka (inżynierskie I stopnia). Autorka projektu dyplomowego o adaptacji zespołu budynków XIX-wiecznej gazowni do współczesnej funkcji, obronionego z wyróżnieniem. (Tytuł pracy: Adaptacja obiektu historycznego w strefie wielkomiejskiej w Łodzi.) Laureatka nagrody Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Konkursie na najlepsze prace dyplomowe tematycznie związane z ochroną i promocją materialnego dziedzictwa kulturowego województwa łódzkiego. Poza architekturą interesuje się filmem i scenografią. Od wielu lat zajmuje się również fotografią koncertową. 

Natalia Rusołowska
Wydział Budownictwa Architektury i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej. Studentka pierwszego roku studiów magisterskich na kierunku Architektura. Autorka projektu mobilnego biura wyróżnionego w międzynarodowym konkursie Mobile Home Eco Lab organizowanym przez Uniwersytet w Pawi. Specjalizuje się w modelowaniu 3D oraz grafice komputerowej. Po za architekturą uprawia jeździectwo, interesuje się malarstwem oraz rysunkiem.

inż. Damian Podczaski
Student pierwszego roku studiów magisterskich na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej – kierunek Budownictwo, specjalizacja Modernizacje i remonty. Jeden z twórców Projektu zagospodarowania patio w XXXII Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi, wykonywanego według metody Problem-Based Learning (PBL), w którym pełnił rolę projektanta/konstruktora całorocznego zadaszenia drewnianego. Aktualnie inżynier budowy na jednej z łódzkich budów. Pasjonat oraz czynny zawodnik drużyny futbolu amerykańskiego – Wilki Łódzkie. 

Olga Borowska
Studentka I roku II stopnia kierunku budownictwo na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej. Studia inżynierskie I stopnia ukończyła na tym samym kierunku na Politechnice Łódzkiej. Posiada doświadczenie w projektowaniu konstrukcji prefabrykowanych. Poza tokiem studiów zdobywała wiedzę na temat projektowania parametrycznego, którą wykorzystała w pracy dyplomowej. Obecnie rozwija się w specjalizacji „modernizacja i remonty konstrukcji”. Docenia dobre poczucie humoru i dobre jedzenie. 

Opiekunowie

Artur Wirowski
Nauczyciel akademicki związany z Politechniką Łódzką od 2005 r. Pracuje na stanowisku adiunkta w grupie pracowników naukowo‑dydaktycznych na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska w Katedrze Mechaniki Konstrukcji. Uczy studentów na kierunku budownictwo. Oprócz tego już drugą kadencję pełni funkcję Przewodniczącego Rady Kierunku Studiów Budownictwo. Prowadzi zajęcia z szeroko pojętej dziedziny mechaniki (statyka, dynamika) i informatyki (programowanie, metody numeryczne, sztuczna inteligencja), a także BIM i projektowania parametrycznego. Od wielu lat jest także opiekunem koła naukowego „Momencik” działającego przy Katedrze Mechaniki Konstrukcji. Promotor wielu prac inżynierskich i magisterskich. Naukowo zajmuje się dynamiką struktur wykorzystywanych w budownictwie. Drugim obszarem jego za zainteresowań naukowych jest sztuczna inteligencja, szczególnie metody i algorytmy ewolucyjne. Z połączenia tych dwóch dziedzin powstawały jego dotychczasowe projekty naukowe. Pasjonat astronomii i filozofii neoimmaterializmu. Stara się żyć i myśleć interdyscyplinarnie, i uważa, że nie ma rzeczy niemożliwych, a na świecie jest jeszcze mnóstwo rzeczy do zbadania. W czasie wolnym uprawia wysokogórskie wycieczki, nurkowanie na rafie koralowej, chętnie czyta także książki science-fiction.

dr hab. szt. Rafał Lamorski
Adiunt na Wydziale Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska PŁw Instytucie Architektury i Urbanistykiprof. ASP w Łodzi.


ORGANIZATORZY KONKURSU:
miesięcznik Builder, Stowarzyszenie Producentów Betonów

PARTNER TECHNOLOGICZNY: WSC Witold Szymanik i S-ka

Fundatorem nagród w Konkursie „DWA OBLICZA JEDNA PRZYSZŁOŚĆ JEST STOWARZYSZENIE PRODUCENTÓW BETONÓW”

WYNIKI KONKURSU

SKŁAD KAPITUŁY