1. Home
  2. KONKURSY
  3. KDMI
  4. Koncepcja szklarni oświetlanej z wykorzystaniem energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej
Koncepcja szklarni oświetlanej z wykorzystaniem energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej
0

Koncepcja szklarni oświetlanej z wykorzystaniem energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej

0

FINALISTA

Aleksander Głowacki
Wydział Przyrodniczo-Technologiczny, Uniwersytet Przyrodniczo we Wrocławiu

Mentor: dr inż. Przemysław Kobel

Zaprezentowałem obronioną pracę inżynierską, którą realizowałem pod opieką dr inż. Przemysława Kobla.

Celem pracy było zdefiniowanie gabarytów szklarni w zależności od uprawianej rośliny (rys. 1), zyskując powierzchnię zagospodarowaną jako powierzchnia pod zabudowę modułami fotowoltaicznymi, które są w stanie wyprodukować tyle energii, aby zbilansować jej główne zużycie przez system oświetlenia roślin.

W koncepcji zastosowano fotowoltaikę zintegrowaną z budynkiem, której głównym elemetem są moduły zbudowane w technologii szkło/szkło, pozwalające na przenikanie promieni do wewnątrz, a całość jest zamontowana na konstrukcji słupowo – ryglowej budującej szkielet (rys. 2).

Maksymalizuje to produkcję energii ze względu na możliwość pracy tych modułów również na bazie promieniowania odbitego oraz zabudowie nie tylko dachu, ale i pionowych ścian fasadowych (rys. 3).

Wyprodukowana energia może bilansować np. ładowanie samochodu elektrycznego czy zasilanie domu. Przy czym użytkownik ma designerski, użyteczny budynek o dowolnym zagospodarowaniu, którego poszycie produkuje zieloną energię.

Wyzwaniem był wybór konstrukcji odpornej na czynniki atmosferyczne i stanowiącej stabilny szkielet pod posadowienie modułów fotowoltaicznych.

Innowacyjność pomysłu polega na tym, że projekt można zmodyfikować tworząc np. ogród ziomowy (rys. 4), wiatrołap czy przystanek, które dodatkowo mogą zostać domknięte systemem drzwi przesuwnych, a wyprodukowaną energię wykorzystują na dowolne cele projektowe.

O autzorze

Aleksander Głowacki

Inżynier Odnawialnych Źródeł Energii i Gospodarki Odpadami, kontynuujący studia II stopnia na Wydziale Przyrodniczo – Technologicznym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Dzięki szerokiemu zakresowi tematu wybranego kierunku studiów, nauczyłem się pracować w AutoCAD, co potwierdziłem zdobyciem certyfikatu Autodesk Certified User. Poznałem również AutoCAD Inventor wraz z elementami analizy MES i w tym zakresie realizowałem samodzielnie projekt perforatora do butelek typu PET. Aktualnie moje główne zainteresowania to efektywność energetyczna budynku i dalsza nauka projektowania 3D. Zawodowo realizuję się w firmie Automotiv w dziale Innowacji, gdzie wspieram rozwój projektów związanych z wdrażaniem nowych technologii.