1. Home
  2. YOUNG ARCHITECTS
  3. YA RYNEK
  4. SOUDAL – LIDER ZRÓWNOWAŻONEGO BUDOWNICTWA
SOUDAL – LIDER ZRÓWNOWAŻONEGO BUDOWNICTWA
0

SOUDAL – LIDER ZRÓWNOWAŻONEGO BUDOWNICTWA

0

Firma Soudal, światowy lider w produkcji pianek poliuretanowych oraz czołowy dostawca klejów, mas uszczelniających i wyrobów dekarskich, od wielu lat podejmuje wysiłki, których źródłem jest świadomość odpowiedzialności za stan przyrody oraz los przyszłych pokoleń, a celem – bezpieczeństwo ekologiczne.

Marka Soudal od wielu lat zajmuje – również w Polsce – pozycję lidera na rynku produktów chemii budowlanej. Jest przy tym jednym z najważniejszych rzeczników nowoczesnych technologii i systemów – w pełni odpowiadających europejskiej strategii budownictwa energooszczędnego (EPBD). Od samego początku swojej działalności firma Soudal podejmuje nieustanne działania nad opracowywaniem innowacyjnych materiałów chemii budowlanej oraz kompleksowych systemów, które przyczyniają się do diametralnego ograniczenia strat energii cieplnej budynków. Rozwiązania te wyznaczają standardy rynku także w Polsce i stają się jednym z kryteriów energooszczędnego budownictwa.

Technologie ograniczające straty energii

Wprowadzony kilka lat temu na polski rynek Soudal Window System – trójwarstwowy montaż stolarki okiennej, jest doskonałym przykładem technologii, która pozwala uzyskać najwyższe parametry izolacyjności termicznej złącza okiennego, zapobiegając tym samym marnotrawieniu energii w domu. System ten wymaga zastosowania zewnętrznych i wewnętrznych taśm paroizolacyjnych Soudaband lub płynnych membran paroizolacyjnych Soudatight oraz mas uszczelniających do ochrony warstwy ocieplenia, jaką stanowi pianka poliuretanowa, przed degradacją pod wpływem wilgoci. To rozwiązanie długo było wdrażane na rynku polskim głównie przez firmę Soudal, aż do momentu, gdy stało się ono obowiązujące jako wytyczna prawa unijnego. – Jednym z najważniejszych projektów dla naszej firmy w ciągu ostatnich kilku lat było opracowanie i wdrożenie wieloletniej kampanii propagującej wśród profesjonalistów oraz inwestorów indywidualnych Soudal Window System – technologię szczelnego montażu stolarki otworowej. Między innymi od samego początku bierzemy aktywny udział w kampanii społecznej „Budujesz dla Pokoleń” prowadzonej przez Związek Polskie Okna i Drzwi, a dla inwestorów indywidualnych przygotowaliśmy specjalną stronę edukacyjną – www. domszczelny.pl. Trójwarstwowy montaż, kluczowe rozwiązanie dla podniesienia parametrów energooszczędności budynków, stał się obecnie standardem w nowoczesnym budownictwie. To ogromny sukces naszej firmy – mówi Michał Sawicki, kierownik Działu Technicznego Soudal.

Produkty Soudal występują w wielu formatach i znajdują szerokie zastosowanie. Użycie pianek oraz klejów poliuretanowych o wysokich parametrach izolacyjności termicznej i akustycznej, a także profesjonalnych mas uszczelniających znacząco przyczynia się do ograniczenia strat ciepła w budynkach, a tym samym ogranicza zużycie energii cieplnej. Kleje z gamy Soudatherm są powszechnie wykorzystywane do izolacji oraz renowacji dachów, natomiast pianka natryskowa SPF do ocieplania ścian i fundamentów. Do wypełniania szczelin technologicznych w budynkach mieszkalnych oraz przemysłowych są stosowane przez wykonawców pianki i masy poliuretanowe. Ugięcia czy odkształcenia powstałe podczas pracy budynku doskonale niweluje superelastyczna pianka Flexifoam, która nie ulega degradacji oraz jest odporna na ściskanie i rozciąganie w dużo szerszym zakresie niż tradycyjne pianki. To bardzo zaawansowane technologicznie rozwiązanie, podobnie jak opracowana przez Soudal pianka Soudafoam SMX. Jest to pierwsza piana montażowo-uszczelniająca w aerozolu niezawierająca izocyjanianów, która ma wszystkie zalety oraz parametry izolacyjne klasycznej pianki PUR.

Zrównoważony proces produkcji

– Filozofia zrównoważonego budownictwa jest dla firmy Soudal jednym z najważniejszych celów strategicznych, który realizujemy na każdym poziomie – od opracowywania i wdrażania energooszczędnych materiałów budowlanych po dbałość o ograniczenie energii w procesie produkcji czy opakowania pochodzące z recyklingu. Jak trafnie określił to Florian Plit: Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od nas.

Zespół Soudal buduje tę przyszłość już dziś – mówi Andrzej Chromiak, kierownik ds. produktu w firmie Soudal. Dlatego wysoka jakość i długowieczność rozwiązań izolacyjnych marki Soudal idzie w parze z energooszczędnością procesów produkcyjnych. Strategia rozwoju firmy zakłada stosowanie na coraz większą skalę odnawialnych źródeł energii. Już dziś w wielu fabrykach jest wykorzystywana energia słoneczna, a nowe inwestycje przewidują użycie w najbliższej przyszłości także energii wiatrowej i geotermalnej. Co więcej, także portfolio Soudal jest systematycznie poszerzane o produkty charakteryzujące się minimalną emisją substancji lotnych. Potwierdzają to odpowiednie certyfikaty, takie jak EC1 Plus. Produkty z klasą 1 charakteryzuje bardzo niska emisyjność, co oznacza, że praktycznie nie wydzielają one do otoczenia toksycznych związków, a w wyniku zaostrzonych wymagań stworzono także dodatkową klasę EMICODE EC1 PLUS – produkty z takim znakiem są bezemisyjne. Certyfikatem jest oznaczony m.in. wszechstronny klej-uszczelniacz Soudal Fix All na bazie polimerów hybrydowych SMX, który mistrzowsko zdaje egzamin w każdych warunkach.

W firmie Soudal wprowadzono także działania redukujące do minimum zużycie wody w cyklu produkcyjnym, a w niektórych procesach zastosowano systemy odzyskiwania wód opadowych. W fabrykach wdrożono również technologię czyszczenia kadzi produktami niezawierającymi rozpuszczalników. Dbałość marki Soudal o stan środowiska naturalnego wyraża się również w produkcji ekologicznych opakowań. Firma chce nie tylko ograniczyć zużycie surowców, ale także ilość generowanych odpadów. Kleje i masy uszczelniające pakowane obecnie w cienkościenne kartusze pozwalają zmniejszyć ilość plastikowych odpadów o około 285 ton rocznie, a coraz więcej produktów dostępnych jest też w opakowaniach z folii aluminiowej. Ponadto w ostatnim czasie firma Soudal wprowadziła ekologiczne opakowania dla klejów w wiaderkach, wyprodukowane w 75% z tworzywa PCR. Surowiec ten pochodzi z odpadów post-konsumenckich, co przekłada się na znaczne ograniczenie zużycia surowców pierwotnych. Istotną zaletą opakowania z PCR jest również możliwość jego wielokrotnego przetwarzania. Na rynku polskim Soudal wprowadził już w 2019 roku proekologiczne kartusze w gamie popularnych klejów z gamy TREX, a od 2020 roku wiaderka do klejów w kategorii DIY. W najbliższym czasie firma planuje dalsze poszerzanie asortymentu ekologicznych opakowań zbiorczych i jednostkowych, a także jednostkowych opakowań foliowych, co szacunkowo zmniejszy ilość odpadów w porównaniu ze standardowymi kartuszami aż ośmiokrotnie!

Więcej informacji na: www.soudal.pl oraz www.domszczelny.pl