1. Home
  2. YOUNG ARCHITECTS
  3. YA RYNEK
  4. NA STRAŻY ŚRODOWISKA I W TROSCE O UŻYTKOWNIKÓW
NA STRAŻY ŚRODOWISKA I W TROSCE O UŻYTKOWNIKÓW
0

NA STRAŻY ŚRODOWISKA I W TROSCE O UŻYTKOWNIKÓW

0

Dzisiejsza architektura płynnie koresponduje z ekologią – współczesne budynki przenikają się z naturą, zapewniają dostęp do światła dziennego we wnętrzach i łączą użytkowników z tym, co po drugiej stronie. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie wysokiej jakości przeszklenia zastosowane na fasadzie. Wysokotransparentne szkło przeciwsłoneczne sprawdzi się idealnie jako strażnik środowiska i komfortu ludzi.

Przeszklenia na fasadach systematycznie zyskują na popularności. Architekci sięgają po nie coraz częściej z uwagi na ich trwałość, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz fakt, że doskonale wpisują się w nowoczesne trendy. Kreowaniu przemyślanych przestrzeni współgrających z naturą i uwzględniających potrzeby użytkowników sprzyja nowoczesne szkło przeciwsłoneczne. Zapewniając niezrównany dostęp do światła dziennego, blokuje energię cieplną z promieniowania słonecznego i tym samym zapobiega przegrzewaniu się pomieszczeń. Z czego wynikają jego właściwości?

Wydajne zarządzanie promieniami słońca

Na wysoką selektywność szkła przeciwsłonecznego ma wpływ między innymi liczba warstw srebra pokrywających taflę szkła. W przypadku szkła COOL-LITE® XTREME 61/29 (II) jest to potrójna warstwa, która skutecznie odfiltrowuje 2/3 promieniowania podczerwonego, przez co blokuje wzrost temperatury we wnętrzach budynku. Jednocześnie wysoki współczynnik przepuszczalności światła Lt powoduje, że są one optymalnie doświetlone. Ten duet sprawia, że w przypadku COOL-LITE® XTREME 61/29 (II) otrzymujemy ekstremalną wręcz selektywność (S≥2), która nieporównywalnie zwiększa jakość użytkowania obiektu i podnosi zadowolenie przebywających w nim ludzi.

Zyski płynące z wykorzystania szkła przeciwsłonecznego na fasadzie są nieograniczone. Otrzymujemy perfekcyjnie doświetlone wnętrza, w których panuje odpowiednia dla naszego funkcjonowania temperatura. Na tym jednak nie koniec – szyby wysokoselektywne zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju idą o krok dalej, bowiem korzyści z ich zastosowania odczuje także środowisko. Dzięki wysokiemu Lt możliwe jest ograniczenie wykorzystania sztucznego oświetlenia w ciągu dnia, zaś ochrona pomieszczeń przed przegrzewaniem pozwala skutecznie ograniczyć konieczność ochładzania powietrza za pomocą klimatyzatorów bądź wentylatorów. Idące za tym zmniejszenie zużycia energii przekłada się na lepszą efektywność budynków i redukuje ich ślad węglowy. Oczywistym profitem będą także niższe rachunki za prąd przynoszące ulgę budżetowi.

Przeszklenia wysokoselektywne to jedne z najbardziej wydajnych rozwiązań budowlanych podnoszących proekologiczną wartość inwestycji oraz jej walory użytkowe i estetyczne. Szkło przeciwsłoneczne stanowi dowód na to, że troska o klimat oraz komfort użytkowników idzie dziś w parze z doskonałym designem. Dyskretna, przeszklona fasada wyróżniająca się na tle okolicznych zabudowań, a jednocześnie harmonijnie uzupełniająca tkankę miejską, to zasługa jego znakomitych parametrów, które dbają nie tylko o wnętrza, lecz również o zewnętrzny wygląd bryły.

Istotnym atutem szkła COOL-LITE® XTREME 61/29 (II) jest niski poziom odbicia zewnętrznego i wewnętrznego (odpowiednio 11% oraz 14%), a także naturalne odwzorowywanie kolorów. W efekcie otoczenie budynku staje się nieodłączną częścią pomieszczeń, a przeszklenia zapraszają do środka uroki natury. Co ważne, niski poziom odbicia zewnętrznego przyczynia się także do ograniczenia efektu przegrzania miast na skutek odbijania promieni słonecznych od zewnętrznej tafli szkła. Przyjazność środowisku szkła przeciwsłonecznego przejawia się zatem w różnych obszarach.

Architektura w symbiozie z naturą

Optymalizacja procesu produkcji stanowi dziś fundament sektora budowlanego. Zaawansowane technologie pozwalają ulepszać właściwości i parametry użytkowe wytwarzanych produktów, by następnie w sposób zauważalny ograniczać niekorzystne oddziaływanie obiektów architektonicznych na środowisko naturalne oraz zwiększać ich efektywność energetyczną. Wysokiej jakości szkło jest wytwarzane w poszanowaniu planety i jej zasobów, czego świadectwem jest posiadana Deklaracja Środowiskowa Produktu EPD. Warto podkreślić, że odpowiedzialny wybór materiałów mających jak najmniejszy wpływ na środowisko pozwala na uzyskanie certyfikatów środowiskowych, takich jak BREEAM, LEED czy WELL na jak najwyższym poziomie.

Według raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego Polska jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej w ilości certyfikowanych obiektów. Od marca 2019 do marca 2020 aż 51% certyfikowanych inwestycji z tego regionu znajdowało się na terenie naszego kraju.

Przykładów realizacji, które są w gronie tych obiektów, nie trzeba szukać daleko – to między innymi Varso 1 i Varso 2 w Warszawie, Imagine w Łodzi, Tischnera Office czy Enterprise A oraz B w Krakowie. Wspólnym ich mianownikiem są nowoczesne i wysoce estetyczne fasady wykonane ze szkła przeciwsłonecznego z gamy COOL-LITE®. Każdy produkt z tej rodziny szkła selektywnego ma deklarację EPD. Wspomniane inwestycje doskonale wpisują się w założenia ekologicznego budownictwa, dlatego dziś mogą się pochwalić prestiżowymi, „zielonymi” certyfikatami (m.in. BREEAM).

Innowacyjne, ekologiczne rozwiązania szklane stanowią obecnie nierozerwalną część nowoczesnej architektury. Umiejętność określenia, jak wybrane przeszklenie będzie oddziaływało na samopoczucie użytkowników przestrzeni, jakie warunki będą panowały wewnątrz budynku oraz jaki wpływ na otoczenie wywrze tak zaprojektowany obiekt, to kwestie zasadnicze. Wysokiej jakości szkło przeciwsłoneczne jest idealnym narzędziem do kreowania komfortowych i pięknych miejsc bez zbędnego obciążania środowiska.


Fot. arch. Saint-Gobain