Home RANKING WYDZIAŁÓW ARCHITEKTURY WYRÓŻNIENIE W RANKINGU TOP10 FOR THE FUTURE 2020/21
WYRÓŻNIENIE W RANKINGU TOP10 FOR THE FUTURE 2020/21
0

WYRÓŻNIENIE W RANKINGU TOP10 FOR THE FUTURE 2020/21

0

Oddajemy głos dziekanom Wydziałów Architektury, które znalazły się w RANKINGU TOP10 FOR THE FUTURE 2020/21.

WYRÓŻNIENIE
POLITECHNIKA BIAŁOSTOCKA
WYDZIAŁ ARCHITEKTURY

dr hab. inż. arch., prof. PB
ALEKSANDER ASANOWICZ
Dziekan Wydziału Architektury
Politechniki Białostockiej

BUILDER – Wydział Architektury Politechniki Białostockiej – O sukcesach i planach.

Osiągnięcia studentów Wydziału Architektury powodują, że często słyszymy pytanie. „Co robicie, że osiągacie takie wyniki?”. Składa się na to wiele czynników.

Po pierwsze – mamy świetnych studentów, , którzy angażują się w projekty wychodzące poza tradycyjne ramy edukacji. Nasi studenci i studentki projektują w ramach przedmiotów kursowych, ale często także z własnej potrzeby, pasji. Ich kreatywność dostrzegają też inni i to przynosi efekt w postaci ciekawych propozycji współpracy. Firmy i instytucje same zgłaszają się do nas z prośbą o przygotowanie projektów, wśród których są zarówno te urbanistyczne, jaki i projekty produktów promujących region. Dzięki temu studenci zdobywają wiedzę praktyczną, ale i ogromną satysfakcję. 

Po drugie  – ważnym czynnikiem jest twórcza atmosfera na Wydziale. Nie można zmusić Studenta do udziału w konkursie, atmosfera u nas powoduje, że wielu z nich tego chce. Na Wydziale kładziemy nacisk na kreatywność, samodzielność i niepokorność. Nie akceptujemy „potakiwania” w trakcie korekt na zajęciach projektowych, a oczekujemy dyskusji.

Po trzecie, każdy Student (nie tylko ten startujący w konkursie) może liczyć na wsparcie ze strony pracowników naukowo-dydaktycznych. Jest niepisaną tradycją, że nie odmawia się korekt – „bo Pan/Pani nie są w mojej grupie”. Student może zwrócić się do każdego nauczyciela i wie, że może uzyskać pomoc. Wielkim atutem Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej są relacje kadry ze studentami. Nie tylko kładziemy nacisk na bezpośredni kontakt z wykładowcami, ale tworzymy prawdziwie przyjazną atmosferę. W rezultacie nasi Studenci, kończąc studia, sprawdzają się w wielu branżach i odnoszą sukcesy, sławiąc dobre imię naszego Wydziału.

Pozwalamy sobie zatem wskazać kilka działań, w których nasi studenci i absolwenci wykazali się aktywnością, osiągając znaczące sukcesy w 2020 roku.

Projekt koncepcyjny ekspozycji województwa podlaskiego w Pawilonie Polskim na wystawę Dubai Expo 2020 – Jakub Kondracki, Karolina Sobolewska, Sara Kowalczuk-Fijałkowska, Patrycja Lipska, Agnieszka Skorulska.

Studenci Wydziału Architektury PB zostali zaproszeni przez zespół przygotowujący ekspozycję Podlasia na Expo w Dubaju (Podlaski Urząd Marszałkowski, Instytut Ochrony Środowiska, fundację Unitalent, Rektora PB) do udziału w konkursie na koncepcję ekspozycji województwa podlaskiego na tej ogólnoświatowej, prestiżowej imprezie. W konkursie wzięło udział kilkudziesięciu studentów wydziału.

W konkursie zwyciężył zespół studentek i studentów w składzie: Jakub Kondracki, Karolina Sobolewska, Sara Kowalczuk-Fijałkowska, Patrycja Lipska, Agnieszka Skorulska.
Koncepcja ta będzie stanowiła podstawę do wykonania projektu wykonawczego, zatem studenci z jednej strony poznają drogę, jaką przechodzi koncepcja od etapu wizji, aż do realizacji, z drugiej – będą mieli znaczący udział w zrealizowanej ekspozycji.

East Design Days 2020

Studenci naszego wydziału angażują się również organizację East Design Days – największego w Polsce północno – wschodniej wydarzenia, promującego znaczące działania i dokonania powstające na styku sztuk projektowych, technologii i biznesu. Edycja 2020 miała miejsce w formule online – ponad 30 prelegentów i 15 godzin transmisji ze studia stworzonego na Wydziale Architektury PB. Dwa dni transmisji online wypełniły dyskusje o designie, architekturze, wzornictwie i technologii użytkowej. Debatowali eksperci, praktycy, samorządowcy i przedsiębiorcy. Pierwszego dnia m.in. o roli sztuki i designu w promocji miasta, regionu i kraju dyskutowali dyplomaci i menadżerowie kultury: Andrzej Szumowski i Paweł Potoroczyn. Podkreślali, że ważna jest autentyczność, zaangażowanie lokalnych liderów i strategia działania, a kultura – ich zdaniem, jest najlepszą podstawą to tworzenia marki, szczególnie narodowej. O sztuce w przestrzeni miejskiej, na przykładzie instalacji na Rynku Siennym w Białymstoku, rozmawiali prof. Jarosław Perszko i dr Adam Jakimowicz z Politechniki Białostockiej. Swoje najnowsze, również te niedokończone i niepublikowane wcześniej projekty, zaprezentował Robert Konieczny, założyciel KWK Promes. Mateusz Kusznierewicz – mistrz olimpijski, biznesman i społecznik, mówił o swojej historii, doświadczeniach i sposobie na zostanie mistrzem.

Drugi dzień EDD rozpoczęły dwie lekcje przedsiębiorczości i kreatywności dla młodzieży. O swoich doświadczeniach opowiedzieli: Łukasz Brzozowski – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, grafik 3D, który pracował dla jednej z najlepszych pracowni na świecie: MVRDV w Rotterdamie, Mariusz Kędzierski – artysta, mówca motywacyjny i podróżnik, który urodził się bez rąk, Marcin Joka – absolwent Politechniki Białostockiej, współtwórca Photona, pierwszego na świecie robota, który uczy programowania i rozwija się razem z dzieckiem oraz Julia Gołaszewska i Michał Mioduszewski, duet muzyczny. Rozmowy – dzięki transmisji online, w czasie rzeczywistym mogli oglądać uczniowie szkół ponadpodstawowych z Białegostoku i regionu. Równie energetyczna i merytoryczna była ostatnia część East Design Days. Wystąpili w niej m.in. światowej klasy architekt wnętrz Hernan Gomez, Wojciech Ochocki z Ikea Industry czy Bartosz Żuk z HTC Vive.

Jak powiedziała Rektor Politechniki Białostockiej prof. Marta Kosior-Kazberuk, otwierając East Design Days 2020: „Dni designu realizują misję uczelni, i to w sposób nowoczesny i atrakcyjny. Są formą prezentacji z zakresu architektury i sztuki – dyscyplin, uprawianych w Politechnice naukowo, nastawione są na edukację w bardzo szerokim zakresie. To także doskonały przykład współpracy uczelni z otoczeniem społecznym i biznesowym”.

Kanał EDD na Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCNKtZYzwfoQuNQxEX_IbiYA

Strona www EDD: http://eastdesigndays.pl

Instagram EDD: @eastdesigndays

Projekt badawczy Studenckiego Koła Naukowego CAVE – „Badanie użyteczności projektowanych mebli w technologii VR”

Projekt naukowy koła „Badanie użyteczności projektowanych mebli w technologii VR” otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Edukacji I Nauki w ramach konkursu „Studenckie Koła Naukowe tworzą innowacje”. Badania obejmują sprawdzanie różnych aspektów zastosowania technologii rzeczywistości wirtualnej do analizy użyteczności i ergonomii mebli – na etapie ich projektowania. Projekt został sformułowany na bazie dotychczasowych doświadczeń SKN CAVE i Wydziału Architektury PB w zakresie cyfrowej grafiki 3D, technologii VR oraz zastosowania silników gier 3D w dziedzinie architektury i designu. 

Alicja Jaroszek – Praca inżynierska „Przystań — nurty historii

Alicja Jaroszek, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej została doceniona w konkursie na ,,Najlepszy Dyplom Architektura’’ przez pismo Architektura i Biznes. Jej praca inżynierska „Przystań — nurty historii” to nowa forma stacji tramwajów wodnych, będąca źródłem informacji o Gdańsku i jego historii za pomocą całorocznej galerii. Praca inżynierska powstała pod kierunkiem dr inż. arch. Magdaleny Sulimy w 2019 roku i ukazała się w czerwcowym e-wydaniu czasopisma Architektura i Biznes w 2020 roku.

Alicja Jaroszek – Projekt „Dom obraz” – 2-ga nagroda w Konkursie Architektury Ceglanej.

Z kolei projekt semestralny inż. Arch. Alicji Jaroszek Dom Obraz  z Politechniki Białostockiej, otrzymał drugie miejsce w edycji Konkursu Architektury Ceglanej 2020. Autorka, wykorzystując czarną cegłę pełną, stworzyła budynek wpisujący się w surowy klimat kamienistej, norweskiej wyspy.

 „Pomysłobranie” Narodowego Centrum Kultury – „Znajdź sposób na patriotyzm” – Kinga Bartoszewicz, Paulina Bartoszewicz i Magda Bereźniak.

Studentki z koła „mała ARCHITEKTURA” na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej zdobyły drugie miejsce oraz wyróżnienie w akcji „Pomysłobranie”, którą pod hasłem „Znajdź sposób na patriotyzm” ogłosiło Narodowe Centrum Kultury. „#BarwyWspólne – Inspiracje” to kompleksowy i nowatorski zbiór materiałów i scenariuszy działań edukacyjnych, z których mogą korzystać nauczyciele, edukatorzy, animatorzy, entuzjaści działań społecznych. Kinga Bartoszewicz, Paulina Bartoszewicz i Magda Bereźniak pod opieką dr Magdaleny Sulimy w odpowiedzi na akcję Pomysłobranie, przygotowały projekty skierowane do młodych odbiorców. Mogą z nich korzystać edukatorzy w ramach edukacji patriotycznej i działalności prospołecznej.

Projekt wyróżniony w konkursie Multi Comfort Student Contest zorganizowanym przez koncern SAINT-GOBAIN

Projekt Studentek Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej Julii Chacińskiej i Kamili Gnatowskiej wykonany pod kierunkiem dr arch. Andrzeja Dudzińskiego został wyróżniony w konkursie MULTI COMFORT STUDENT CONTEST organizowanym przez koncern SAINT-GOBAIN.

Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu funkcji mieszkaniowej oraz edukacyjnej w części dzielnicy Saint-Denis w Paryżu.

„Nauka na rzecz lokalnej społeczności” – konkurs Parlamentu Studentów RP i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Pani Renata Kruk – Kozłowska została laureatką I nagrody w konkursie Parlamentu Studentów RP i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w kategorii: Nauka na rzecz lokalnej społeczności. Zwycięska praca to projekt dyplomowy pt. „Projekt przestrzeni terapeutycznej”, wykonany pod kierunkiem dr hab. Tatiany Misijuk, prof. PB. Projekt obejmował adaptację zabytkowego zespołu poklasztornego na potrzeby ośrodka terapeutycznego. Głównym założeniem pracy dyplomowej było przekształcenie przestrzeni zabytkowego zespołu poklasztornego na potrzeby ośrodka terapeutycznego o szczególnym profilu. W tym celu wykorzystano terapeutyczne, wieloaspektowe działanie roślin, barw oraz naturalnego światła na relaks psychiczny i ogólne odprężenie organizmu człowieka.

Konkurs StRuNa – Studenckie Koło Naukowe „Mała Architektura”.

Studenckie Koło Naukowe „mała ARCHITEKTURA” Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej zdobyło nagrodę Projekt Roku 2020 oraz nagrodę specjalną Human 2020 w ogólnopolskim konkursie StRuNa dla kół naukowych i organizacji studenckich. Jury konkursu doceniło „Podróże po drewnianym Podlasiu”, kreatywny przewodnik stworzony przez dr Magdalenę Sulimę i studentów Wydziału Architektury PB, należących do Studenckiego Koła Naukowego „mała ARCHITEKTURA”. „Podróże po drewnianym Podlasiu” to przewodnik po południowo-wschodniej części Podlasia, skierowany do odbiorcy w każdym wieku. Ukazuje unikatowość powiatów bielsko-hajnowskich: układ przestrzenny gospodarstw, zachowaną i bogatą w zdobnicze detale architekturę drewnianych domów z początku XX wieku, zróżnicowanie społeczno-kulturowe, obrzędowość, folklor i tradycje. Autorzy zapraszają do podróży po Podlasiu dzieci, rodziców i dziadków – a przy tej okazji do wykonywania zadań zawartych w książce.

Ph.D. ECAADE Workshop 2020 – mgr arch. Bartosz Śliwecki.

Każdego roku ECAADE (Education and Research in Computer Aided Architectural Design in Europe) zaprasza młodych naukowców studiujących w Europie do składania zatwierdzonych propozycji doktoratu w ramach grantu eCAADe. Wybrani kandydaci biorą udział w przedkonferencyjnych warsztatach doktoranckich, podczas których prezentują swoją pracę. W roku 2020 został wyróżniony mgr inż. arch. Bartosz Śliwecki za prezentację „The problem of perception of architecture in virtual space”. Międzynarodowy panel ekspercki uznał, że przedstawiona propozycja badań jest jedną z trzech najlepszych. Oprócz Bartosza Śliweckiego nagrodzeni zostali Igor Lacroix z Faculty of Architecture of the University of Porto oraz Yelda Gin z University of Cambridge.

Konkurs “Dyplom z ArchiCADem” – I nagroda – Michał Sienkiewicz.

Konkurs „Dyplom z Archicadem” skierowany jest do studentów architektury, architektury wnętrz, urbanistyki i architektury krajobrazu, którzy swoją pracę dyplomową tworzyli w programie graficznym Archicad i obronili ją w roku akademickim 2019/2020..

W trzeciej edycji konkursu, w 2020 roku, oceniono 278 prac. Nagrodę główną wśród prac inżynierskich zdobył projekt Michała Sienkiewicza „Galeria autorska” – koncepcja na zagospodarowanie bulwarów nad rzeką Białą w centrum Białegostoku.

Pierwszą nagrodę przyznano naszemu studentowi „za zastosowanie odważnego rozwiązania, które jest jednocześnie dojrzałe jak i powściągliwe”. Zdaniem jurorów, surowa i konserwatywna forma wpasowuje się w otoczenie, a koncepcja ukrycia budynku „nie tylko podnosi atrakcyjność miejsca, ale także nie wywołuje zbytniej ingerencji w istniejącej otoczeniu”.

Międzynarodowy Konkurs Sztuki na Bilbordach ART MOVES 2020 – mgr arch. Magdalena Sikora

Mgr inż. arch. Magdalena Sikora, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, znalazła się wśród laureatów Międzynarodowego Konkursu Sztuki na Bilbordach „Epidemia – globalna katastrofa, kara czy szansa, by wymyślić siebie i świat na nowo?”. Na konkurs organizowany w ramach Festiwalu Sztuki na Bilbordach ART MOVES 2020 wpłynęło 1410 prac, przysłanych przez 789 artystów z 70 krajów. Praca Magdaleny Sikory jako jedna z dziesięciu została wyróżniona przez międzynarodowe jury.

Konkurs na koncepcję windy dla Muzeum Wojska w Białymstoku – Jakub Janucik i Sebastian Bekier.

Konkurs, organizowany przez Muzeum Wojska w Białymstoku, skierowany był do studentów architektury i zakładał stworzenie koncepcji rozbudowy siedziby Muzeum Wojska poprzez adaptację do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Komisja oceniała 18 prac, do wyróżnienia wybrała 3. To koncepcje Jakuba Janucika i Sebastiana Bekiera (I miejsce), Mileny Modzelewskiej i Michała Sienkiewicza (II miejsce) oraz Dominiki Karpiuk i Diany Leoniuk (III miejsce). Zwycięska praca zakłada dobudowanie do zabytkowej siedziby Muzeum Wojska bryły, z zewnątrz pokrytej stalą. Wewnątrz, oprócz windy, na wszystkich kondygnacjach znalazłyby się szklane półki – miejsce dodatkowej, wertykalnej ekspozycji.

Nagroda w Konkursie Fashion Future – mgr arch. Aleksandra Brzezińska

Absolwentka Wydziału Architektury z 2020 roku, Aleksandra Brzezińska została laureatką II nagrody w konkursie Fashion Future organizowanego przez firmę LLP oraz VIAModa Szkoła Wyższa.

Nagrodą w konkursie jest stypendium na I rok kształcenia na studiach licencjackich, kierunku wzornictwo w dowolnej specjalności w VIAModa Szkoła Wyższa.

Projekt Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku – Weronika Szmyl, Kamil Szpakowski i Eliza Żebrowska.

Projekt koncepcyjny Jednostki Ratownictwa Gaśniczego Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku przy ul. Plażowej. Celem konkursu było zaproponowanie nowoczesnego obiektu oraz określenie możliwości optymalnego wykorzystania działki, na której w najbliższym czasie będzie projektowany w/w obiekt. Pierwsze miejsce i nagrodę Komendanta Straży Pożarnej w Białymstoku zdobył zespół w składzie: Weronika Szmyl, Kamil Szpakowski i Eliza Żebrowska. 

Projekt zespołu urbanistycznego centrum Olecka

Studenci Wydziału Architektury PB regularnie wykonują, w ramach przedmiotów programowych, opracowania będące odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnych, miast, powiatów, czy gmin. W semestrze letnim roku akademickiego 2020-2021 studenci 6 semestru kierunku Architektura w ramach zajęć z przedmiotu Projektowanie urbanistyczne 1 – zespoły śródmiejskie, opracowywali koncepcje zagospodarowania centralnej części miasta Olecka z Placem Wolności oraz okolicznymi kwartałami. Władze miasta zwróciły się do Wydziału z prośbą o zainteresowanie studentów tematem przekształceń centrum Olecka, w związku z opracowywaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. Pomimo trudnych warunków pracy zdalnej, studenci pod kierunkiem prowadzących poszczególne grupy projektowe z Pracowni Urbanistyki i Planowania Przestrzennego WA PB przygotowali koncepcje zakładające porządkowanie zabudowy i zagospodarowania terenu w rejonie Placu Wolności, uspokojenie ruchu drogowego oraz uporządkowanie parkowania na okolicznych ulicach, wykorzystanie potencjału ciągu wzdłuż rzeki Lega, oraz inne rozwiązania. W dniu 25 czerwca 2021 roku w Urzędzie Miasta Olecka odbyła się publiczna dyskusja nad Projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego centrum Olecka. Prace studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej były prezentowane w formie prezentacji multimedialnych jako ilustracje możliwych rozwiązań, w tym uwzględniających nowoczesne podejście do kształtowania zieleni w mieście, retencji wód opadowych, ograniczania czynników zmian klimatu oraz podnoszenia poziomu jakości życia w centrum miasta, które mogłyby być wprowadzone w wyniku realizacji przedstawianego projektu planu miejscowego.

Podsumowaniem prezentacji osiągnięć studentów i ubiegłorocznych absolwentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej może być wypowiedź naszej absolwentki Alicji Jaroszek: „Z perspektywy czasu z przyjemnością mogę przyznać, że studia na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej dały mi bardzo solidne podstawy, aby skutecznie sprawdzać się w życiu zawodowym. Szereg konkursów, zajęć dodatkowych i wystaw, w których brałam udział będąc jeszcze na uczelni sprawiły, że nabrałam pewności siebie i wiary, że pomysły które przelewam na papier są docenianie w szerszym gronie. To wszystko pozwala mi śmiało szukać kolejnych wyzwań!”

open