Home KONKURSY KDMA Vuoskojaure Motell w Szwecji
Vuoskojaure Motell w Szwecji
0

Vuoskojaure Motell w Szwecji

0

Wyróżnienia dodatkowe za najlepsze projekty wykonane w programie Archicad przyznane przez firmę WSC Szymanik i S-ka.

II NAGRODA

Kamil Federyga
Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej

Obiekt skomponowano na zasadzie kontrastu pierwiastka ciężkości i lekkości. Masywna żelbetowa bryła parteru staje się podstawą dla skonstruowanych w technologii drewnianego szkieletu lekkiego, ustawionych w na pozór swobodnej kompozycji domów stanowiących segmenty z pokojami motelowymi. Domy te jednoznacznie nawiązują do dziedzictwa architektonicznego regionu

W odpowiedzi na skąpe możliwości doświetlenia obiektu światłem dziennym zaprojektowano szerokie przeszklenia strefy wejściowej oraz dziedzińce, które dodatkowo pozwoliły na silniejsze powiązanie zewnętrza z wnętrzem i wzmocnienia efektu przezierności.

Owa przezierność, czyli zdolność do patrzenia przez została wykorzystana także przy kształtowaniu attyki tarasu która to została poprzecinana na osiach widokowych i w miejscach owych przerwań wstawiono barierki ze stali nierdzewnej z wypełnieniem z blachy cięto-ciągnionej.

Sam taras pełni niezwykle istotną funkcję rekreacyjną. Przewiduje się bowiem, że ze względu na walory krajobrazowe stanowić będzie nie tylko materialną podstawę dla szkieletowych domów, lecz przede wszystkim stanie się ważnym punktem obserwacyjnym okolicy. W celu zminimalizowania efektu przysłaniania osi widokowych postanowiono zastosować obniżenie tarasu w pasie przy attyce. Dzięki takiemu pogrążeniu stworzono przy okazji formę trybuny, pozwalającej gościom motelowym na spoczynek i kontemplowanie widoków na dolinę jeziora Torneträsk.

O autorze

Kamil Federyga
Student 3. roku Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej; student 2. roku filologii szwedzkiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Trzykrotnie otrzymał stypendium Rektora PK dla najlepszych studentów. Uczestnik wielu konkursów międzynarodowych i krajowych. Nominowany do finału III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Architektury Ceglanej. Otrzymał wyróżnienie w konkursie „Architektura betonowa – gra brył – dom w krajobrazie” organizowanego dla studentów 2. roku Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Pasjonat Szwecji, krajów nordyckich i architektury skandynawskiej.  

open