1. Home
  2. KONKURSY
  3. KDMA
  4. Floating Green Factory
Floating Green Factory
0

Floating Green Factory

0

Wyróżnienia dodatkowe za najlepsze projekty wykonane w programie Archicad przyznane przez firmę WSC Szymanik i S-ka.

I NAGRODA

Monika Zielińska, Karolina Indyk, Dawid Szczypior
Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej

Chcąc wyjść naprzeciw postępującym negatywnym zmianom w dziedzinie rolnictwa i produkcji żywności, oraz skutków ubocznych obecnego stanu tej dziedziny gospodarki.

Zaprojektowano zespół fabryczny, hybrydowy z horyzontalnymi platformami oraz wertykalną wieżą mieszkalną. Obiekt został zlokalizowany w Holandii w mieście Rotterdam, w miejskim porcie Massflakte 2. Jednostka fabryczna – horyzontalna oparta jest na rozwiązaniu modułowym, które wykorzystuje kontenery morskie na platformach wykonanych z kompresowanego zbrojonego plastiku. Technologia ta zapewnia relatywnie tanią budowę oraz wykorzystuje materiały wycofane z pierwotnego przeznaczenia oraz recyklingowe. Technologia wykonania budynku opiera się na konstrukcji szkieletowej drewnianej CLT w którą aplikowane są moduły kontenerów.

Zwracamy uwagę na aspekt edukacyjny, który pokazuje i daje namacalne efekty w postaci ekologicznych produktów, co dla osób zwiedzających stanowi rzetelną informację jak taki proces odbywa się w praktyce.

Fabryka została zaprojektowana jako samowystarczalna pod względem energetycznym, czerpie energię z prądów wodnych oraz energii słońca. W części technicznej zainstalowano zbiorniki uzdatniania wody, magazyny cieplne oraz akumulatory elektryczne.

Aby zapewnić zrównoważony rozwój oraz zintegrować społeczność mieszkającą w habitacie przyjęto zbilansowane rozwiązania wspólnotowe. Przewidzieliśmy liczne udogodnienia takie jak bufory zieleni, miejsca relaksu, miejsca gier i zabaw wodnych.

O autorach

Karolina Indyk
Studentka drugiego roku na stopniu magisterskim Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Uczestniczka warsztatów studenckich oraz szkoleń z wykorzystania różnych programów komputerowych w procesie projektowym. W trakcie studiów inżynierskich członkini koła naukowego CARDO zajmującego się zagadnieniami urbanistycznymi. Pasjonatka grafiki komputerowej i kulturoznawstwa, rozwijająca zainteresowania w zakresie nowatorskich rozwiązań materiałowo-technologicznych i programowania.

Dawid Szczypior
Student drugiego roku na stopniu magisterskim Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Zwycięzca dwóch konkursów architektonicznych mieszkaniowych organizowanych przez Politechnikę Wrocławską. Aktualnie architekt zajmujący się architekturą mieszkaniową oraz projektowaniem wnętrz. Hobbysta rzemiosła stolarskiego oraz modelowania 3D.

Monika Zielińska
Studentka drugiego roku na stopniu magisterskim Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Kilkukrotnie odbyła staż w biurze projektowym w Austrii, gdzie zdobyła doświadczenie w pracy w programie ARCHICAD. Pracowała przy projektach architektury mieszkaniowej. Pasjonatka architektury, estetyki i języków krajów Azji Wschodniej, malarstwa akwarelowego, rozwijająca także pasje sportowe, takie jak rolkarstwo, narciarstwo i joga.