1. Home
  2. DWA OBLICZA
  3. KONKURS DWA OBLICZA
  4. KONKURS DWA OBLICZA JEDNA PRZYSZŁOŚĆ
KONKURS DWA OBLICZA JEDNA PRZYSZŁOŚĆ

KONKURS DWA OBLICZA JEDNA PRZYSZŁOŚĆ

0

Zapraszamy do udziału w I Edycji Konkursu architektoniczno-inżynierskiego pt. „DWA OBLICZA JEDNA PRZYSZŁOŚĆ”. Konkurs organizowany jest przez miesięcznik Builder oraz Stowarzyszenie Producentów Betonów w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego Builder for the Future.

Zadaniem uczestników Konkursu „DWA OBLICZA JEDNA PRZYSZŁOŚĆ” jest „Projekt koncepcyjny architektoniczno-inżynierski współczesnego akademika marzeń w wybranej lokalizacji”, uwzględniający zastosowanie dwóch podstawowych technologii: prefabrykacji betonowej oraz autoklawizowanego betonu komórkowego (ABK). Jednym z elementów edukacyjny konkursu będzie Maraton BIM, który odbędzie się w Warszawie w dniach 09-11 maja 2022 r.

Konkurs skierowany jest do studentów z kierunków architektury i budownictwa ogólnopolskich uczelni wyższych. W konkursie mogą wziąć udział zespoły architektoniczno-budowlane reprezentujące ośrodki akademickie, prowadzące kierunki kształcenia architektura oraz budownictwo w uczelniach publicznych i prywatnych. Daną uczelnię lub połączone dwie uczelnie, może reprezentować tylko jeden zespół projektowy. Do konkursu zostanie zakwalifikowanych maksymalnie 10 zespołów, o czym będzie decydować kolejność przesłania kompletnego formularza zgłoszenia zespołu.

Zespół projektowy może składać się z maksymalnie 4 studentów, minimum po jednym z kierunków: architektura i budownictwo oraz z maksymalnie dwóch opiekunów – np. pracowników dydaktycznych uczelni, opiekunów kół naukowych.

Finał konkursu pierwszej edycji będzie miał miejsce w październiku 2022 podczas Konferencji „SPB 2022”.

GŁOS MENTORÓW

mgr inż. Danuta Burzyńska, Redaktor Naczelna „Buildera”

Porzuć utarte szlaki i przemów swoim językiem, zostań Le Corbusierem dzisiejszych czasów!

Z przyjemnością ogłaszamy, w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego Builder for the Future, start nowego konkursu architektoniczno-inżynierskiego pt. Dwa oblicza – jedna przyszłość.

Prefabrykacja to słowo-klucz tegorocznego wyzwania. Czy wiesz, co oznacza i o jakie jej dwa oblicza chodzi? Czy znasz najnowsze rozwiązania tego ważnego i przyszłościowego segmentu budownictwa? Jak bardzo możesz być kreatywny w tak specjalistycznym projektowaniu? Czy architektura oparta o prefabrykowaną bazę może być atrakcyjna i zachwycać? Odpowiedz na te pytania, przygotowując swoją pracę konkursową i skonfrontuj ją z oceną najlepszych architektów oraz ekspertów w tej dziedzinie. Skorzystasz w dwójnasób: zdobędziesz lub pogłębisz wiedzę o nowoczesnej, współczesnej prefabrykacji z najlepszego źródła i pokażesz swój pomysł na akademik twoich marzeń!

A czy Twoja przygoda z Kapitułą i Builderem będzie miała ciąg dalszy – to zależy tylko od Ciebie! Jeśli chcesz – porzuć utarte szlaki i przemów swoim językiem, zostań Le Corbusierem dzisiejszych czasów!

arch. Oskar Grąbczewski, OVO Grąbczewscy Architekci

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak powinien wyglądać akademik marzeń? Czy chcielibyście znaleźć w nim przed wszystkim bijące rekordy popularności miejsce do imprezowania, czy też potrzebowalibyście również miejsca do nauki, ćwiczeń i uprawiania własnego ogródka ze zdrową żywnością? Czy powinien przypominać niedostępną dla profanów najeżoną pułapkami tajemniczą twierdzę fanatyków architektury, rycerzy konstrukcji, herosów instalacji, czy też ma być po prostu malowniczą, cichą i spokojną osadą hobbitów, tuptających wesoło na zajęcia i z powrotem? Czy jego wygląd powinien zachęcać czy odstraszać? Czy ma to być budynek istniejący, czy całkowicie nowy, wysoki, czy niski, jasny czy ciemny, przestronny, czy przytulny, leżeć w centrum czy na peryferiach, być ying, czy yang ? Jesteście najlepszymi w swiecie specjalistami od tego, gdzie chcielibyście mieszkać w czasie swoich studiów – teraz wystarczy jedynie skupić się na chwilę i zaprezentować nam rewolucyjną i rewelacyjną koncepcję, która przyniesie Wam mimo młodego wieku bogactwo, sławę i rozgłos. Bądźcie odważni, nie bójcie się eksperymentować – świat potrzebuje świetnej nowej architektury, odkrywczych konstrukcji, misternych instalacji – nie dajcie mu czekać!

Piotr Dauksza, Dyrektor Zarządzający H+H Polska

Zrównoważony rozwój to wieloaspektowa idea, która ma na celu takie kształtowanie współczesnego świata, aby jak najlepiej zaspokajać dzisiejsze potrzeby społeczeństw bez ograniczania szans na rozwój przyszłych pokoleń. Szczególnie dotyczy to budownictwa. W procesie produkcji Autoklawizowanego Betonu Komórkowego (ABK) wykorzystywane są jedynie naturalne surowce, a cały proces odbywa się w cyklu zamkniętym z wykorzystaniem pary wodnej wytwarzanej przy małym nakładzie energii.

Od stycznia 2021 roku zmieniły się wymogi związane z efektywnością energetyczną budynków, gdzie wobec przegród zewnętrznych budynków postawiono konieczność uzyskania bardzo niskiego  współczynnika przenikania ciepła U = 0,2 W/(m2*K), co stawia nas w czołówce Europy. Równocześnie zapotrzebowanie na energię pierwotną EP w budynkach jednorodzinnych obniżono do wartości 70 kWh/(m2*rok) a dla budynków wielomieszkaniowych do 65 kWh/(m2*rok).

Dlatego nie bez powodu ponad 40% ścian w Polsce powstaje przy wykorzystaniu elementów z ABK!

Beton komórkowy to najcieplejszy materiał ścienny, pozwalający na budowanie bardzo efektywnych energetyczne, relatywnie lekkich i cienkich przegród.
Wykorzystajcie do maksimum jego zalety i nie ograniczajcie się w swojej wizji!

Przemysław Borek, Prezes Zarządu Pekabex Bet SA

Odwaga w architekturze i ekologia w budownictwie prefabrykowanym – te cechy będą Wam towarzyszyć na poszczególnych etapach konkursu tak, jak towarzyszą każdego dnia nam w naszej pracy. 

Zaangażowani w tworzenie nowych materiałów i kształtów: technolodzy betonu, konstruktorzy, betoniarze i zbrojarze w fabrykach, ale także nasi Klienci – architekci i inwestorzy, wszyscy mamy jeden cel. To przede wszystkim tworzenie wygodnych, pięknych i przyjaznych dla środowiska obiektów budowlanych. 

Często powtarzamy, że prefabrykacja jest odpowiedzią na wyzwania dzisiejszego świata: konieczność szybkiego i optymalnego ekonomicznie oddawania nowych budowli. Na szczęście proces powstawania nowoczesnych technologii i innowacji to nie tylko odpowiedzi, ale także ciągłe stawianie sobie pytań, poszukiwanie nieoczywistych rozwiązań. To budowanie tak, aby szybciej oznaczało bezpieczniej i z zachowaniem najwyższych standardów jakości. To wyzwania i sukcesy.

Których Wam serdecznie życzę.

Finał Konkursu oraz ogłoszenie zwycięzców nagrody GRAND PRIX odbędzie się 11-12.10.2022 podczas VII Konferencji SPB.

Aby zgłosić zespół należy wypełnić formularz i odesłać go na adres: b4f@buildercorp.pl


KAPITUŁA KONKURSU

REGULAMIN

ZADANIE KONKURSOWE

NAGRODY