1. Home
  2. YOUNG ENGINEERS
  3. YE INSPIRACJE
  4. Budynek Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Augustyńskiego zostanie zrewitalizowany
Budynek Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Augustyńskiego zostanie zrewitalizowany
0

Budynek Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Augustyńskiego zostanie zrewitalizowany

0

Lada dzień rozpocznie się rewitalizacja budynku przy ul. Augustyńskiego 2. Chodzi przede wszystkim o naprawę i przywrócenie stanu pierwotnego elewacji z cegły licówki. Remont obejmuje także odbudowę historycznych dwóch wież, które zostały zniszczone w czasie II wojny światowej. Obecnie siedzibę ma tu Pomorski Urząd Marszałkowski. NDI, które wygrało przetarg na tę inwestycję, przejęło już plac budowy.

W ramach inwestycji NDI wykona remont elewacji – dotyczy to wszystkich dostępnych zewnętrznych murów budynku. Chodzi m. in. o wzmocnienie konstrukcji, oczyszczenie i naprawę oraz konserwację. Potrzebna będzie też rekonstrukcja części pierwotnych zwieńczeń i ryzalitów oraz drobne naprawy pokrycia dachowego, opierzeń pasa nad i podrynnowego, rynien i rur spustowych. Odbudowane zostaną także narożne wieże – będą wykonane w oparciu o dostępne materiały ikonograficzne. Wieża nr 1 to narożnik ulic Rzeźnickiej i Augustyńskiego, a wieża nr 2 to narożnik ulic Augustyńskiego i Żabi Kruk.

Poza tym należy wykonać dwie wieżyczki portalowe, które ozdobią wejście od strony ulicy Augustowskiego. Zostaną ustawione na istniejących pilastrach portalu. Ich kształt jest w rzucie ośmiokątny – na kole o promieniu 62 cm, wysokość części murowanej to 188 cm. Będą nakryte daszkiem hełmem.

W planie przewidziano także wykonanie nawierzchni wewnętrznego placu z przebudową sieci podziemnych odprowadzenia wód powierzchniowych oraz budowę wiaty rowerowej i śmietnikowej. Powstanie też iluminacja elewacji budynku.

NDI przejęło już plac budowy i maksymalnie w ciągu kilkunastu dni przystąpi do robót. Prace mają potrwać do 12 miesięcy. Ich koszt ma się zamknąć w kwocie 6,574 mln zł.

Rys historyczny:

Budynek przy ul. Augustyńskiego 2 powstawał etapami w latach 1859-1867 do lat 90-tych XIX wieku i stanowił w tym czasie największy kompleks koszarowy w Gdańsku. Wybudował go budowniczy z Holandii, Adam Wibe  – to od jego nazwiska nosi nazwę Koszary Wiebego. Zostały one zniszczone w czasie II wojny światowej. W latach 1945 -1950 odbudowano je, ale widoczne na historycznych fotografiach od ulicy Augustyńskiego wieże narożne nie zostały odtworzone. Zdaniem specjalistów to psuje ogólną kompozycję architektoniczną tego obiektu. Przywrócenie wież ma podkreślić charakter budynku, jego historyczny, militarny i masywny, dostojny widok.

Pierwotnie budynek wykonany został w konstrukcji tradycyjnej, murowanej na planie litery „U”, która zawierała się pomiędzy pierzeją obecnej ul. Rzeźnickiej, Żabi Kruk i Augustyńskiego. Od ulicy Toruńskiej dziedziniec zamykał mur. Całość tworzyła zwartą budowlę.

Dziś teren jest częścią ściśle zabudowanego kwartału składającego się z budynków użyteczności publicznej, okalających wewnętrzny dziedziniec. Do części dziedzińca prowadzą dwa wjazdy – od ul. Żabi Kruk i Rzeźnickiej. Dawny, historyczny wjazd przez bramę od ul. Augustyńskiego zastąpiony został głównym wejściem ze schodami prowadzącymi na wysoki parter.

 Zdjęcia: mat. pras. NDI