1. Home
  2. KONKURSY
  3. KDMA
  4. GŁOS KAPITUŁY
GŁOS KAPITUŁY
0

GŁOS KAPITUŁY

0

Młodzi studenci i architekci po raz siódmy stanęli przed trudnym wyzwaniem, aby umiejętnie połączyć swoją wiedzę zarówno inżynierską, jak też architektoniczną z właściwym zastosowaniem proponowanych rozwiązań materiałowych. Jak się z tego wywiązali?

I jak współczesny świat odbija się w ich pomysłach na przyszłość architektury? Przedstawiamy uczestników, laureatów i ogółem VII edycję Konkursu dla Młodych Architektów oczami członków Kapituły.

 

PAWEŁ MAJCHROWSKI
Kierownik Działu Koordynacji Inwestycji
Ponzio Polska Sp. z o.o.

 

Mamy świadomość, jak ważne są spotkania z młodymi uczestnikami naszego zawodowego życia.

 

W pracach konkursowych uczestnicy mieli za zadanie wykorzystać z całej gamy systemów aluminiowych fasadę Ponzio PF152ESG (elewację w „czystej formie”, bez zewnętrznych listew mocujących), systemy okienno-drzwiowe przeciwpożarowe Ponzio PE78EI DL oraz żaluzje przeciwsłoneczne Ponzio Sun Protect.

Młodzi studenci i architekci stanęli przed trudnym wyzwaniem, aby umiejętnie połączyć swoją wiedzę zarówno inżynierską, jak też architektoniczną z właściwym zastosowaniem proponowanych przez nas rozwiązań. W temacie Projekt, który łączy. Łączy nas kolej idealnie sprawdziły się rozwiązania fasadowe wykorzystane zarówno w projekcie „Dworzec KonstancinJeziorna czy Golden Station”. W większości tych projektów konieczne było zastosowanie rozwiązań przeciwpożarowych Ponzio PE78EI DL, zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym

Analizując prace dotyczące drugiego tematu konkursowego Wyzwanie młodego architekta”, musieliśmy przyjąć nieco inny punkt widzenia. My, jako dostawcy systemów aluminiowych, bryły budynków postrzegamy przez pryzmat elewacji bogatych w szkło, zapraszających do wnętrza. Natomiast w pracy „Nic – warte wszystko” – okazało się, że w trudnych relacjach z inwestorem trzeba czasem podejmować niełatwe, lecz odpowiedzialne decyzje.

„Wyzwanie” w pracach architektów to inne spojrzenie na naturę: próba przywrócenia przyrody w mieście, jak w projekcie „Herbarium we Wrocławiu”, czy też nadanie wartości i godności budynkom z wielkiej płyty.

Podsumowując, mamy świadomość, jak ważne są spotkania z młodymi uczestnikami naszego zawodowego życia, którzy dzięki nam mogą dotrzeć do nowych rozwiązań, jak też właściwie je wykorzystać w swoich pracach konkursowych, a w przyszłości może również na budowach.

Wszystkim nagrodzonym, ale i pozostałym uczestnikom konkursu pozostaje życzyć projektów, które w przyszłości: za 100 czy 200 lat będą mogły ubiegać się o wpisanie na listę zabytków!