Home Bez kategorii BUILDER – PAŹDZIERNIK 2017
BUILDER – PAŹDZIERNIK 2017
0

BUILDER – PAŹDZIERNIK 2017

0

Przyszłość należy już nie tylko do budownictwa energooszczędnego, ale do pasywnego, zeroenergetycznego, a nawet plusenergetycznego, czyli o dodatnim saldzie energetycznym!

Postęp zgodny z tym trendem dzieje się już od kilku lat na naszych oczach również w kraju, a do słusznej idei budowania w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem przekonują się coraz bardziej świadomi wymiernych korzyści inwestorzy indywidualni, a także gminy, realizując na przykład pierwsze inwestycje sportowe, w których koszty ogrzewania szacuje się na poziomie 4 tys. zł rocznie – nie do uwierzenia!
1 września uczestniczyliśmy w otwarciu czwartej w Polsce hali pasywnej, tym razem zrealizowanej w Brwinowie w województwie mazowieckim. Jesteśmy pod wrażeniem i wypada nam tylko rekomendować taki przyszłościowy projekt, inwestora postawić za wzór do naśladowania, a instytucje współfinansujące zachęcić do większej pomocy. Wydawać by się mogło, że budowa obiektów użyteczności publicznej i domów jednorodzinnych (pasywnych czy zeroenergetycznych) powinna być opłacalna, o ile wykorzystana będzie możliwie najtańsza oferta dostaw i usług związanych z takimi budowami, a podstawowym wsparciem będą dostępne narzędzia finansowe i programy rządowe.
Te konkretne przykłady kilku pasywnych hal sportowych pokazują, że przy zachowaniu wysokiej jakości rozwiązań i usług wykonanie obiektów w technologii pasywnej powoduje wzrost kosztów o jedyne 8%. Tylko działać!

Ciekawej i inspirującej lektury!

Danuta Burzyńska
Redaktor Naczelna

Październikowy numer zawiera m.in. artykuły: „Sukces nie rodzi się sam” – wywiad z Prezesem Zarządu firmy Warbud SA Jerzym Werle, Raporty: „Budownictwo w trybie on-line” i „Budownictwo sportowe”, w dziale Metamorfozy artykuł „Ełk kreuje nowe śródmieście”, w dziale Nauka m.in. artykuł „Wymiarowanie słupów stalowych dwugałęziowych”, a w Architekturze&Design opublikowane zostały m.in. artykuły: Wywiad „W poszukiwaniu harmonii i piękna”, Profil „Marcin Grzelewski”, Projekty i Realizacje „Nowy Nikiszowiec”.

SPIS TREŚCI >>

open