1. Home
 2. Z STARE KATEGORIE
 3. Builder 4Young Architects
 4. WYZWANIA MISTRZÓW – WARTO SZKICOWAĆ
WYZWANIA MISTRZÓW – WARTO SZKICOWAĆ

WYZWANIA MISTRZÓW – WARTO SZKICOWAĆ

0

Razem z Mistrzami architektury zasiadającymi w Kapitule KDMA przygotowaliśmy dla Was nowy konkurs.

Rysunek w architekturze  jest ważny, szczególnie w procesie edukacji i kształtowania wyobraźni przestrzennej architekta. Nie da się ukryć, że w erze rozmaitych technik komputerowych jego rola się zmniejsza i zmienia.  Rysunek na pewno nie może konkurować z renderingiem w realistycznym przedstawieniu projektu.
Natomiast lapidarny szkic pozostaje najważniejszym sposobem przekazania głównej idei projektu, czy to podczas prezentacji, czy to podczas dyskusji i formowania się pomysłu.
Poniżej znajdziecie tematy zdań tego konkursu, jakie zaproponowali: prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz (Kuryłowicz & Associates), arch. Mariusz Ścisło (FS&P Arcus), arch. Jakub Szczęsny, dr Rafał Barycz (Barycz i Saramowicz), arch. Szymon Wojciechowski (APA Wojciechowski), arch. Mirosław Nizio (Nizio Design International) oraz arch. Oskar Grąbczewski (OVO Grąbczewscy Architekci).

Na Wasze szkice, które będą odpowiedzią na wybrany przez Was temat, czekamy do końca września. Wyślijcie je w prywatnej wiadomości lub na e-mail: ksiezak@buildercorp.pl. Wszystkie prace zostaną ocenione przez powyższe grono, a najlepsze prace zostaną omówione przez Mistrzów podczas panelu dyskusyjnego na październikowych DMA, a ich autorom zostaną wręczone nagrody.

Dodatkowo wszystkie nadesłane prace również zostaną opublikowane w naszej galerii na FB, a autorzy trzech prac, które uzyskają najwięcej lajków również zostaną nagrodzeni!

Zapraszamy i powodzenia!

Tematy zadań konkursu:

 • Zaproponujcie rysunek  motywujący  widzów do ochrony przyrody i natury w mieście . Rysunek powinien być czytelny bez użycia jakichkolwiek słów.
 • Człowiek w relacji i skali do wnętrza domu.
 • Człowiek w relacji do bryły obiektu, detalu, fasady, fragmentu budynku, której odbiór doświadcza w bezpośrednim kontakcie.
 • Człowiek w relacji i skali do urządzeń ogrodu.
 • Przyślij swój własny ulubiony szkic i opisz go w maksymalnie 50 słowach.
 • Naszkicuj swoje ulubione miejsce.
 • Szkic kładki pieszo-rowerowej na rzece Poprad w Piwnicznej-Zdroju. Przeprawa mostowa połączy teren Nakła (lewy brzeg Popradu), gdzie planowane jest urządzenie nowoczesnego kompleksu rekreacyjnego, ze zdrojowym obszarem Zawodzie na prawym brzegu rzeki. Kładka powinna być trójprzęsłową, filary mają być zlokalizowane poza nurtem rzeki. Szerokość użytkowa kładki wynosi 5 m (2.5 m trasa spacerowa + 2.5 m trasa rowerowa). (UWAGA! W przypadku tego tematu, prośba o zgłoszenie się do nas przez msg lub maila, po dodatkowe materiały).
 • Relacja wnętrze – zewnętrze.
 • Architektoniczny szkic budynku muzealnego (przekrój).
 • Miejska kamienica z detalem – rysunek w perspektywie z obiektem umieszczonym w przestrzeni miasta.
 • Wybierzcie jakiś istniejący znany obiekt w waszym mieście i pokażcie jego ideę – tak jak ją rozumiecie – w lapidarnym szkicu czy paru szkicach, tak jak przedstawiał twórca tego dzieła swoim asystentom podczas burzy mózgu czy też podczas dyskusji z klientem.
  Obiekt dowolny ale znany, na przykładach warszawskich może być Pałac Kultury, śp. Rotunda, Vitkac, Dworzec Centralny, Cosmopolitan, Złota 44.
  Na koniec mała propozycja ?: za najlepsze przedstawienie projektów APA Wojciechowski (np. Saski Crescent, Riverside, The Park Latarnia, Galeria Północna – zapraszamy na stronę apa.com.pl) dodatkowa nagroda! Po prostu autorzy projektów są bardzo ciekawi co myślicie, że oni myśleli podczas projektowania. Obiecują, że za karykatury się nie obrażą.

Szkice należy przesłać w formie cyfrowej – .jpg lub .pdf, format maximum A4, 300 dpi, Technika dowolna, ewentualny opis w formacie .doc