1. Home
  2. Z STARE KATEGORIE
  3. Nauka
  4. KONSTRUKCJE DREWNIANE. NOWOCZESNE ZŁĄCZA I ŁĄCZNIKI
KONSTRUKCJE DREWNIANE. NOWOCZESNE ZŁĄCZA I ŁĄCZNIKI
0

KONSTRUKCJE DREWNIANE. NOWOCZESNE ZŁĄCZA I ŁĄCZNIKI

0

Warsztat pracy projektanta konstrukcji drewnianych nieodzownie ujmować musi umiejętność projektowania połączeń. Bez tej wiedzy można projektować jedynie proste układy belkowe wolno podparte. 

Pomimo dominacji żelbetu i stali drewno znów przeżywa swój renesans i jest chętnie stosowanym materiałem konstrukcyjnym przy wznoszeniu budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej, a szczególnie obiektów sportowych. Wraz z rozwojem technologii przetwarzania drewna powstało wiele materiałów drewnopochodnych, które z powodzeniem zaczęto wykorzystywać w budownictwie, a pojawienie się nowych typów łączników przyczyniało się zawsze do wzrostu zastosowań konstrukcji drewnianych w budownictwie.
Ze względu na prostotę wykonania i szerokie możliwości stosowania bardzo popularne w konstrukcjach drewnianych są łączniki trzpieniowe do których zaliczamy: gwoździe, wkręty, śruby, sworznie i zszywki. Łączniki te, zaliczane do grupy łączników podatnych, nadal są rozwijane – szczególnie rozwiązania złącz z udziałem łączników trzpieniowych. Przykładem rozwoju połączeń z udziałem łączników trzpieniowych są połączenia drewna z wykorzystaniem profilowanych elementów metalowych z złączu. W artykule przedstawiono również połączenia na płytki kolczaste oraz pierścienie.

CZYTAJ DALEJ >>