1. Home
  2. KONKURSY
  3. KDMI
  4. FINALISTKA VIII EDYCJI KDMI
FINALISTKA VIII EDYCJI KDMI
0

FINALISTKA VIII EDYCJI KDMI

0

Integracja BIM i zrównoważonego rozwoju w planowaniu rozbiórki obiektu budowlanego – studium przypadku

Autorka:

Marcelina Gubała

Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej

Mentor:

dr inż. Damian Wieczorek

O projekcie:

Praca przedstawia proces planowania oraz analizę rozbiórki Domu Młodzieży w Moszczenicy zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju, przy wykorzystaniu technologii BIM. Głównym założeniem było udowodnienie, że możliwe jest stworzenie kosztorysu i harmonogramu robót bez użycia pliku IFC, wyłącznie na podstawie modelu wykonanego w środowisku natywnym Revit. Opracowano dokładny przedmiar, kosztorys i harmonogram prac rozbiórkowych w programie Norma Expert oraz stworzono plan zagospodarowania odpadów zgodny z przepisami i zasadami ekologii (Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów). Odpady porozbiórkowe zostały zidentyfikowane, sklasyfikowane i oszacowano ich ilość. Następnie przypisano je do grup: przeznaczone do odzysku, recyklingu, utylizacji lub składowania. Praca podkreśla znaczenie integracji danych z różnych narzędzi BIM w planowaniu rozbiórki, zwłaszcza w kontekście materiałów niebezpiecznych, takich jak azbest. Dzięki optymalizacji procesu oraz odzyskowi materiałów porozbiórkowych, uzyskano oszczędność w kosztorysie wynoszącą ponad 44 tys. zł netto. Główne wyzwania inżynierskie dotyczyły modelowania i koordynacji danych o rozbiórce w różnych narzędziach (Revit, Norma Expert), a także planowania kolejności demontażu zgodnego z przepisami dotyczącymi zarządzania odpadami. Praca stanowi przykład nowoczesnego podejścia do planowania rozbiórek z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych.

Co było największym wyzwaniem inżynierskim?

Największym wyzwaniem inżynierskim było efektywne zintegrowanie technologii BIM z planowaniem zrównoważonej rozbiórki budynku. Kluczowe aspekty obejmowały dokładne modelowanie materiałów w programie Revit, optymalizację harmonogramu demontażu oraz ekologiczne zagospodarowanie odpadów. Istotna była również koordynacja danych z różnych narzędzi (Revit, Norma Expert) w celu stworzenia kompleksowego i zoptymalizowanego planu rozbiórki zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju.

O autorce:

Marcelina Gubała – Absolwentka studiów II stopnia, kierunku budownictwo w specjalności Technologia i organizacji budownictwa na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Studentka II roku studiów magisterskich Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej w specjalności Elektroenergetyka. Współautorka posteru naukowego o odzysku materiałów porozbiórkowych i zrównoważonym rozwoju. Laureatka konkursu GT Construction na najlepszą pracę dyplomową. Aktualnie inżynier budowy branży konstrukcyjnej u generalnego wykonawcy.