1. Home
  2. KONKURSY
  3. KDMI
  4. FINALISTKA VIII EDYCJI KDMI
FINALISTKA VIII EDYCJI KDMI
0

FINALISTKA VIII EDYCJI KDMI

0

KONSTRUKCJA PRZEKRYCIA DWORCA LISBOA ORIENTE

Autorka:

Alicja Marynowicz

Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej

Mentor:

dr inż. Maciej Kożuch

O projekcie:

Tematem pracy była analiza stalowej konstrukcji zadaszenia peronów dworca Lisboa Oriente, zaprojektowaną przez światowej klasy architekta Santiago Calatravę. Celem opracowania było przybliżenie zagadnień projektowania złożonej, stalowej konstrukcji prętowej o nietypowej geometrii.

W pracy zaprezentowano alternatywną propozycję rozwiązań konstrukcyjnych, silnie inspirowaną oryginalną koncepcją projektanta. Realizacja obejmowała kilka kluczowych etapów: przyjęcie geometrii, zebranie obciążeń (na warunki portugalskie, aby jak najlepiej oddać sytuację projektową), wymiarowanie elementów oraz opracowanie rysunków wykonawczo-montażowych wybranych fragmentów konstrukcji.

Zastosowano różnorodne metody obliczeniowe, w tym obliczenia analityczne oraz numeryczne oparte na MES, aby ukazać możliwości analizy tego typu obiektu. Największym wyzwaniem okazała się analiza wyboczeniowa głównego elementu nośnego o niestandardowym kształcie, która była niezbędna do jego zwymiarowania w duchu współczesnych wymagań normowych.

W celu usprawnienia procesu projektowego oraz optymalizacji czasu obliczeń i zwiększenia elastyczności modelowania, zastosowano uproszczenia geometryczne w wybranych fragmentach konstrukcji. Osobne wyzwanie stanowiła ograniczona literatura techniczna, bezpośrednio omawiająca tok projektowania tego rodzaju konstrukcji, co wymagało od Autorki pogłębionej analizy, krytycznej interpretacji wyników, a także wykorzystania wiedzy intuicji inżynierskiej oraz doświadczenia projektowego.

Co było największym wyzwaniem inżynierskim?

Największym wyzwaniem było streszczenie pracy w taki sposób, aby zainteresować Jury i jednocześnie nie pominąć najważniejszych jej aspektów. Należało również na tyle przedstawić problemy poruszone w pracy, aby było to ciekawe dla kogoś, kto nie jest zaznajomiony z tematem. Tak samo wybranie odpowiednich rysunków i jasne określenie wyzwania, które nie byłoby zbyt ogólnikowe lub szczegółowe.

O autorce:

Alicja Marynowicz, studentka IV roku Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego na Politechnice Wrocławskiej.

Również studentka architektury na Pwr (III rok), finalistka międzynarodowego konkursu architektonicznego Kaira Looro 2024. Zainteresowania w dziedzinie konstrukcji strukturalnych i powierzchni prostokreślnych, przede wszystkim stalowych. Zgłoszona do Top10 najlepszych absolwentów wydziału na rok 2024/2025. Praca przy projektach inwentaryzacyjnych i obliczeniowych.