
Uwzględnienie etapów budowy przy wymiarowaniu konstrukcji stalowych na przykładzie wybranego przekrycia trybun stadionu piłkarskiego
Autor:
Mateusz Bartos
Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej
Mentor:
dr inż. Krzysztof Marcinczak
O projekcie:
Moim zadaniem było wykonanie projektu konstrukcji stalowej przekrycia stadionu piłkarskiego z uwzględnieniem etapów budowy przy obliczeniach oraz analiza konstrukcji w poszczególnych stadiach montażu.
Obiekt jest kołowo symetryczny, a jego średnica zewnętrzna wynosi 390m. Składa się z 90 ram rozmieszczonych w odstępie kątowym równym 4 stopnie. W skład tych ram wchodzą: słupy pośrednie rozmieszczone po okręgu o średnicy 310m, słupy zewnętrzne rozmieszczone po okręgu o średnicy 370m. Na słupach pośrednich oparto pierścień pośredni, zaś na zewnętrznych – pierścień zewnętrzny. Oba pierścienie łączą kratownice o rozpiętości 40m. Ostatni z pierścieni – środkowy, składa się z części dolnej wykonanej z 6 cięgien oraz górnej wykonanej z rur okrągłych, został połączony do pierścienia pośredniego za pomocą cięgien dolnych i górnych, pomiędzy którymi znajdują się słupki rozporowe. Dach wykonany jest z membrany połączonej do łukowych belek rozpiętych pomiędzy ramami.
Do obliczeń wykorzystałem program RFEM 6, natomiast w programie Tekla Structures wykonałem kompletny model oraz wizualizację prezentującą całość obiektu.




Co było największym wyzwaniem inżynierskim?
Wyzwaniem w przygotowaniu pracy do konkursu było skompresowanie jej tak, aby nie pominąć kluczowych kwestii i jednocześnie przedstawić w sposób przystępny dla każdego.
O autorze:
Mateusz Bartos, absolwent kierunku Budownictwo na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej, gdzie w lutym 2025 roku uzyskałem dyplom magistra z oceną celującą. Obecnie pracuję jako projektant konstrukcji stalowych, wymiarując obiekty na rynek skandynawski.