1. Home
  2. KONKURSY
  3. KDMA
  4. FINALISTA W XI EDYCJI KDMA
FINALISTA W XI EDYCJI KDMA
0

FINALISTA W XI EDYCJI KDMA

0

Zrozumienie przestrzeni, przestrzeń zrozumienia.


Autor:
Wiktor Olszewski
Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej


Mentor:
prof. dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański

O projekcie:

W pracy podjęto rozważania nad wieloaspektowym problemem działań konserwatorskich podejmowanych przy obiektach zlokalizowanych w małych miejscowościach oraz przedstawiono potrzebę rewaloryzacji ruin zamku biskupiego w Bodzentynie, będącego obiektem dalszych badań i praktyk projektowych.

Projekt zakłada minimalizację ingerencji w strukturę zabytkową przy jednoczesnym wyróżnieniu jej wartości historycznej, kulturowej i estetycznej, w kontekście całego projektowanego założenia. Przedstawiona problematyka ma na celu uwidocznić wartość dziedzictwa kulturowego ruiny oraz przywrócenie funkcjonalnego znaczenia obiektu przy świadomym wprowadzeniu nowej struktury z poszanowaniem pierwotnych założeń kompozycyjnych.

Poniższa praca skupia się nad kreowaniem struktury architektonicznej wpływającej w sposób bezpośredni na psychologię odbioru użytkownika i jej pośrednią ingerencję na funkcjonowanie fizyczne i metafizyczne w danej przestrzeni. Projekt ma na celu stworzenie centrum opieki psychoterapii psychoanalitycznej w postaci samotni, którego celem jest relacja z odbiorcą, poprzez zastosowane środki wyrazu architektonicznego.

Głównym założeniem wprowadzanej nowej struktury jest stworzenie neutralnego tła dla struktury historycznej, gdzie wartości duchowe, historyczne i obyczajowe eskalują wraz z procesem kontrolowanej degradacji formy.

Co było największym wyzwaniem architektonicznym?

Próba zdefiniowania działań konserwatorskich w zniszczonym obiekcie historycznym w oparciu o nowoczesne techniki inwentaryzacji cyfrowej, celem podkreślenia wpływu kreowanej architektury na doświadczenia przyszłych użytkowników.

Rozważania projektowe skupiły się na psychoterapeutycznej podróży użytkownika po centrum, sprzyjając osobistej introspekcji i zarządzaniu emocjami, podczas gdy interwencje architektoniczne miały na celu stworzenie neutralnego tła, eksponującego historyczną strukturę, ułatwiając swobodną interpretację przestrzeni.

O autorze:

Wiktor Olszewski

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Laureat krajowych i międzynarodowych konkursów architektonicznych. Filozofię projektowania opiera na zasadach racjonalizmu i minimalizmu formy. Znaczną uwagę poświęca roli psychologii odbioru w kreacji struktury architektonicznej. Celem projektowanych obiektów jest wywołanie głębokiej reakcji psychologicznej poprzez płynne łączenie formy i funkcji. Zwolennik przestrzeni, które inspirują i rezonują z przyszłymi odbiorcami.