1. Home
  2. YOUNG ARCHITECTS
  3. YA RYNEK
  4. INNOWACYJNE… JAK SZKŁO, CZYLI PRZESZKLENIA W DOBIE REWOLUCJI TECHNOLOGICZNEJ
INNOWACYJNE… JAK SZKŁO, CZYLI PRZESZKLENIA W DOBIE REWOLUCJI TECHNOLOGICZNEJ
0

INNOWACYJNE… JAK SZKŁO, CZYLI PRZESZKLENIA W DOBIE REWOLUCJI TECHNOLOGICZNEJ

0

Postęp technologiczny widoczny jest dziś niemal na każdym kroku. Szeroko omawiany rozwój sztucznej inteligencji, zaawansowane algorytmy czy futurystyczne urządzenia zmieniają nasze spojrzenie na świat, a przede wszystkim robią wszystko, by uczynić nasze życie łatwiejszym i bardziej komfortowym. Podobną optykę obserwujemy także w branży architektonicznej, a doskonałym przykładem są innowacyjne przeszklenia oraz nowoczesne metody ich produkcji.

ZRÓWNOWAŻONA PRODUKCJA W SŁUŻBIE KONDYCJI PLANETY

Wśród producentów rozwiązań dla sektora budowlanego niezwykle istotną rolę odgrywa obecnie konieczność dostosowania się do nowych realiów środowiskowych oraz szukanie rozwiązań, które zagwarantują maksimum korzyści, przy minimalnym wpływie na kondycję planety. Obligują do tego przepisy, w tym np. pakiet regulacji Fit for 55, ale co najważniejsze – także rosnąca, ekologiczna świadomość inwestorów, pozwalająca z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Jedynym z fundamentów rozwoju przyjaznej planecie architektury jest proces produkcji poszczególnych komponentów. W dalszym etapie ich życia przekłada się on bowiem na poziom tzw. wbudowanego śladu węglowego danej inwestycji (sumy emisji gazów cieplarnianych powstających na etapie produkcji, transportu i montażu materiałów budowlanych). W kontekście wytwarzania szkła w myśl założeń zrównoważonego rozwoju kluczową rolę odgrywa recykling stłuczki szklanej. Z czego to wynika?

Wykorzystanie stłuczki szklanej pochodzącej z recyklingu do produkcji szkła wyróżnia się zdecydowanie mniejszym zapotrzebowaniem energetycznym i stanowi jedną z najważniejszych innowacji wdrażanych w naszych zakładach. W porównaniu do zastosowania surowców pierwotnych stłuczka pozwala zaoszczędzić nawet 30% energii – każda jej tona to oszczędność nawet 300 kg emitowanego CO2. Co więcej, tego typu produkcja jest niemal całkowicie bezstratna – z tony stłuczki powstanie tona szkła. Dzięki temu możemy znacząco zredukować konieczność pozyskiwania surowców pierwotnych (wapienia, piasku czy dolomitu), spełniając tym samym założenia modelu gospodarki cyrkularnej.

mówi Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass.

Stłuczka szklana. Fot. Saint-Gobain Glass

Stłuczka szklana. Fot. Saint-Gobain Glass

Przykładem potwierdzającym, że tego typu innowacje realnie zmieniają rynek budowlany, jest szkło bazowe ORAÉ®, które na podstawie Deklaracji Środowiskowej Produktu EPD jest szkłem o najniższym śladzie węglowym na świecie. Dzięki swoim prośrodowiskowym parametrom zmienia spojrzenie inwestorów na możliwość wznoszenia zrównoważonych budynków, dbających zarówno o użytkowników, jak i naszą planetę.

Fot. Materiały prasowe Saint-Gobain Glass

Fot. Materiały prasowe Saint-Gobain Glass

TECHNOLOGIA SPRAWDZONA W PRAKTYCE

Poza troską o stan środowiska naturalnego nowoczesne i innowacyjne rozwiązania architektoniczne powinny spełniać oczekiwania użytkowników, jeśli chodzi o zapewnienie komfortu i poczucia bezpieczeństwa. Szkło już od lat redefiniuje spojrzenie architektów na tzw. wellbeing, a dzięki postępowi technologicznemu, nieustannie rozszerza się wachlarz jego funkcji. Przykładami są m.in. specjalne powłoki, które zmieniają standardową taflę szkła w rozwiązanie aktywnie kreujące atmosferę we wnętrzach. W tym kontekście warto wspomnieć chociażby o powłokach niskoemisyjnych zastosowanych m.in. w szkle ECLAZ®, które zapewniają użytkownikom wnętrz komfort termiczny, zapobiegając uciekaniu ciepła, a jednocześnie gwarantują niezakłócony dostęp światła dziennego do pomieszczeń.

Mówiąc o szkle powłokowym, innowacje przejawiają się w ewolucji sposobu jego wytwarzania. Historyczne barwienie w masie ustąpiło metodzie napylania próżniowego, która pozwala na wyprodukowanie bardziej różnorodnych powłok, charakteryzujących się dużo szerszym zakresem parametrów.

tłumaczy Monika Naczeńska.

Linia Magnetron do produkcji szkła powlekanego. Zakład produkcyjny Saint-Gobain Glass w Dąbrowie Górniczej. Fot. Saint-Gobain Glass

Linia Magnetron do produkcji szkła powlekanego. Zakład produkcyjny Saint-Gobain Glass w Dąbrowie Górniczej. Fot. Saint-Gobain Glass

Dynamiczny rozwój technologii i nieustanne wdrażanie innowacji sprawiają, że szkło może spełniać dziś szereg różnorodnych zadań. Wspomnieć należy o powłokach przeciwsłonecznych, blokujących nadmiar promieniowania podczerwonego, odpowiedzialnego za przegrzewanie się wnętrz czy tych o działaniu fotokatalitycznym i hydrofilowym, pozwalającym na łatwe czyszczenie tafli. W ofercie Saint-Gobain Glass znajdują się także szkła stojące na straży bezpieczeństwa domowników, a nawet… bioróżnorodności. Dzięki technologicznemu postępowi szkło może dostosowywać swoją przezierność do naszych potrzeb, umożliwiając optymalne wykorzystanie naturalnego światła i jest zdolne do regulacji temperatury w pomieszczeniach, co pozwala zaoszczędzić energię i stworzyć idealne warunki zarówno latem, jak i zimą.

Nowoczesne rozwiązania szklane otwierają przed nami niemal nieskończone możliwości. Jednak przeszklenia budowlane to nie tylko funkcjonalność i wygoda dla ludzi. Pozwalają także zatroszczyć się o naszą planetę i harmonię z przyrodą. Stają się tym samym integralną częścią architektury przyjaznej dla środowiska, pomagając w efektywnym zarządzaniu energią i ograniczając emisję gazów cieplarnianych.

Innowacje wdrażane przez odpowiedzialnych producentów rozwiązań architektonicznych to fundament zrównoważonej i zielonej przyszłości. To także kolejny krok w realizowaniu założeń naszego celu nadrzędnego Grupy Saint-Gobain „Making the World a Better Home”, by czynić świat lepszym miejscem do życia.

podsumowuje Monika Naczeńska.