1. Home
  2. KONKURSY
  3. KDMA
  4. FINALISTA – X EDYCJA KDMA
FINALISTA – X EDYCJA KDMA
0

FINALISTA – X EDYCJA KDMA

0

Centrum Pielgrzyma wraz z rewitalizacją kościoła San Giovanni w Val di Lago

Autor:
Szymon Kołcz

Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej

Mentor:
dr inż. arch. Zbigniew Wikłacz, prof. PK

O projekcie:

Projekt miał na celu przywrócenie zainteresowania trasą pielgrzymkową Via Francigena, a dokładniej odcinkiem w pobliżu ruin kościoła San Giovanni w Val di Lago przy jeziorze Bolsena. Oprócz samej rewitalizacji zabytkowej tkanki, dodane zostało centrum pielgrzymkowe wraz z zewnętrznym audytorium. Morficzne formy czerpią z archetypów lokalnych grot mieszkalnych wydrążonych na zboczach na przestrzeni minionych wieków. Jaskinie, dziś zapomniane, stapiają się z krajobrazem naturalnym i zacierają granicę pomiędzy tym, co wykonane ręką człowieka, a tym co naturalne. Projektowane formy są twórczą i osobistą interpretacją krajobrazu otaczającego kościół. Nie służą zdominowaniu historii nowoczesnością, ale robią ukłon w stronę autentyczności i hołdują bogactwu historyczno-kulturowemu starego miasta – San Lorenzo alle Grotte. Rewitalizacja kościoła San Giovanni ma charakter nie tyle punktowy, ale przede wszystkim regionalny. Powstanie takiego obiektu zwróciłoby uwagę nie tylko pielgrzymów, ale przede wszystkim mieszkańców, na potencjał związany z krajobrazem i historią ich rodzimej ziemi. Tereny te, kiedyś dotknięte powtarzającymi się epidemiami malarii oraz problemem nieurodzajnych gleb, dziś również nie tętnią życiem. Proponowana interwencja, choć może wydawać się kontrowersyjna, stanowi impuls konieczny do ożywienia nie tylko San Lorenzo, ale i całego regionu jeziora Bolsena.

Co było największym wyzwaniem architektonicznym?

Wyzwaniem okazało się być poprowadzenie dialogu przestrzennego z archetypicznym kształtem mieszkalnych grot. Przez cały proces projektowy prowadziły mnie wiara w autentyczność miejsca oraz chęć dopisania współczesnego rozdziału w tej niezwykłej historii San Lorenzo.

O autorze:

Szymon Kołcz

Student 5 roku Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Studia pierwszego stopnia ukończył z wyróżnieniem na Politechnice Krakowskiej. Wykształcenie zdobywał także na Hanyang University w Seulu. Uczestnik warsztatów urbanistycznych w Pradze oraz konserwatorskich w Rzymie. Jako członek Koła Naukowego Ochrony Dziedzictwa Kulturowego brał udział przy projektowaniu koncepcji rewitalizacji starego miasta Golubia-Dobrzynia. W architekturze ceni autentyczność i bezkompromisowość. Uważa, że Solpol nie powinien był zostać zburzony.