1. Home
  2. KONKURSY
  3. KDMA
  4. FINALISTKA – X EDYCJA KDMA
FINALISTKA – X EDYCJA KDMA
0

FINALISTKA – X EDYCJA KDMA

0

Koncepcja ścieżki ornitologicznej w obszarze rezerwatu Stawy Milickie

Autorka:
Kamila Przytuła

Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej

Mentorka:
dr inż. arch. Damian Poklewski-Koziełł

O projekcie:

Projekt kompleksu ornitologicznego, przeznaczonego pod turystykę przyrodniczą ma za zadanie stworzenie miejsca jednocześnie przyjaznego człowiekowi jak i ptakom nie ingerując w środowisko. W okolicy rzeki Barycz powstało wiele stawów rybnych, przez co unikatowość miejsca stworzyła ostoje pod różnorakie gatunki zwierząt oraz roślin. Wszystko zachowane jest w skromnym wydaniu, stawiającym głównie na pokazaniu natury. Postawiono na nowoczesność będącą w symbiozie z tradycyjnymi materiałami. Cała przestrzeń ma za zadanie wprowadzić obserwatora w habitat ptaków. Zaprojektowana kładka chroni przyrodę przed negatywnymi czynnikami i stanowi barierę ochronną dla ekosystemu. Jednym z głównych założeń było stworzenie lekkiej konstrukcji, wydającej unosić się nad naturą. Strefy mają w naturalny sposób wyciszyć człowieka, jednocześnie tworząc przestrzeń dogodną pod życie zwierząt. Dzięki niewielkim spadkom każdy może poznać świat ptaków bez wglądu na ograniczenia. Dodatkowo przestrzeń bogata jest w altany w formie czatowni. Altany podzielone są na niższe i wyższe, do których można się dostać z lekkich wzniesień usytuowanych na długości szlaku. Sceneria przez swój baśniowy wygląd miała zaskakiwać, tworzyć rozmaite zagajniki z elementami wodnymi, dróżkami. Głównymi strefami zaplanowanymi w obrębie kompleksu są: edukacja, wyciszenie, odpoczynek, obserwacja. Projekt ma podkreślać rangę Doliny Baryczy, stworzyć ciekawe miejsce pod turystykę obserwacji ptaków, a także zaciekawić tematem większą ilość osób.

Co było największym wyzwaniem architektonicznym?

Głównym wyzwaniem projektowym było zagospodarowanie terenu w kompleks ornitologiczny. Ze względu na miejsce głównym problemem było stworzenie architektury nie ingerującej w środowisko. Ważnym było zaprojektowanie przestrzeni ekologicznie z wykorzystaniem konstrukcji drewnianej. Powstała ścieżka dostępna miała być dla wszystkich, a dzięki konstrukcji umożliwiać obserwację ptaków z różnej odległości/wysokości z uwzględnieniem osób niepełnosprawnych.

O autorce:

Kamila Przytuła

Studentka 4 roku Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Urodzona w 2000 roku w Krakowie. Laureatka 2 edycji konkursu 'Kamienica w Mieście’, a także laureatka wyróżnienia konkursu na Projekt Młodzieżowego Domu Kultury w Wieliczce w 2022r. W projektach kieruje się połączeniem nowo projektowanej przestrzeni z istniejącym otoczeniem. W procesie projektowym zwraca szczególną uwagę na kontekst miejsca, a także odbiór wybranej formy na otoczenie. W każdym z projektów skupia się na stworzeniu architektury podkreślającej tożsamość miejsca z uwzględnieniem społeczności dla, której przeznaczony jest obiekt. Interesuje się grafiką, projektowaniem UX/UI, a także szeroko pojętą sztuką wizualną.