1. Home
  2. KONKURSY
  3. KDMI
  4. FINALISTA – VI EDYCJA KDMI
FINALISTA – VI EDYCJA KDMI
0

FINALISTA – VI EDYCJA KDMI

0

Etapy projektowania konstrukcji drewnianej wieży widokowej

Autor:
Mikołaj Gransicki

Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej

Mentorka:
dr inż. Magdalena German

O projekcie:

Niniejsza praca to nowoprojektowana drewniana wieża widokowa, o wysokości 22 metrów zaprojektowana na rzucie trójkąta równobocznego, o długości boku 9 metrów w obrysie.


Do projektowania zostały zastosowane różne narzędzia CAD, w zależności od etapu pracy. Poprzez zastosowanie głownie programów jednego producenta, firmy Autodesk, została uzyskana spójność wymiany danych.
Rozpoczęto od wykonania koncepcji przy użyciu programu AutoCad. Wykorzystano w niej narzędzia 2D do wyrysowania podkładu, użytego później w programie Robot i Revit, oraz narzędzia 3D, dostępne w programie AutoCad, w celu wstępnego zobrazowania wieży.

Przy pięciu kondygnacjach i spocznikach na biegach schodowych, obiekt posiada łącznie 9 podestów, na których trzeba uwzględnić rozkład obciążenia użytkowego. Z tego względu po stworzeniu modelu obliczeniowego w programie Robot, wystąpił problem dużej objętości pliku, czego przyczyną była nadmierna liczba automatycznych przypadków obciążeń. Poprzez ręczne opracowanie przypadków obciążeń eksploatacyjnych i użycie operatorów logicznych, udało się zredukować łączną liczbę przypadków o 90%. Ostatnim etapem pracy było zwizualizowanie obiektu w programie Lumion. W oparciu o możliwości tego narzędzia powstało wiele ujęć obiektu z finalny filmem. 

Zaprojektowanie wieży było doświadczeniem, które pozwoliło na prześledzenie procesu projektowego, a przede wszystkim na wypróbowanie działania platform wymiany danych, będącej podstawą systemu BIM.

Co było największym wyzwaniem inżynierskim?

Co było wyzwaniem w przygotowaniu pracy do Konkursu dla Młodych Inżynierów? Dominującym wyzwaniem pracy był sam obiekt. Drewniana konstrukcja oparta na trójkątnym narysie, przysporzyła sporo problemów projektowych. Główną przeszkodą w obliczeniach inżynierskich, była ilość przypadków obciążeń, której liczbę należało zminimalizować

O autorze:

Mikołaj Gransicki

Student I roku Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej PK. Pasjonat konstrukcji drewnianych, oraz ekologicznych rozwiązań w budownictwie lądowym. Szczególnie zainteresowany technologiami BIM, oraz narzędziami komputerowego wspomagania projektowania. Obecnie studiujący Architekturę, co wraz z wykształceniem konstrukcyjnym ma pozwolić na pełną samodzielność zawodową. Dotychczas zajmował się pracą biurową, inwentaryzacjami architektonicznymi, a także pracami budowlanymi w różnym zakresie w Polsce i za granicami kraju (w Bawarii przy budowie tuneli komunikacyjnych).