1. Home
  2. YOUNG ARCHITECTS
  3. YA RYNEK
  4. SZCZELNY I CIEPŁY DACH, NIŻSZE KOSZTY OGRZEWANIA
SZCZELNY I CIEPŁY DACH, NIŻSZE KOSZTY OGRZEWANIA
0

SZCZELNY I CIEPŁY DACH, NIŻSZE KOSZTY OGRZEWANIA

0

Rosnące ceny energii i gazu oznaczają dla inwestorów poszukiwanie sposobu na obniżenie kosztów ogrzewania domu. Zastosowanie innowacyjnych produktów chemii dekarskiej marki Soudal do termoizolacji dachów oraz pian natryskowych do ocieplenia umożliwia ograniczenie strat energii do minimum.

Dach jest nieustannie narażony na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, wiatr, promienie UV czy też niska oraz wysoka temperatura. Aby był szczelny i wytrzymały, szczególną uwagę należy zwrócić na dobór materiałów izolacyjnych oraz ich montaż. Firma Soudal we współpracy z profesjonalnymi ekipami dekarskimi opracowała innowacyjne rozwiązania, które gwarantują skuteczną i długotrwałą termoizolację dachów.

System dla dachów płaskich

Z myślą o dachach płaskich powstał system Soudatherm Roof, w skład którego wchodzą wysokowydajne kleje poliuretanowe do montażu m.in. płyt izolacyjnych ze sztywnych pianek PUR i PIR, polistyrenu (EPS), sztywnych pianek fenolowych oraz spienianych materiałów mineralnych na typowych podłożach budowlanych. Kleje te ograniczają konieczność łączeń mechanicznych i w konsekwencji nie dopuszczają do powstawania mostków termicznych. System może być wykorzystany zarówno w przypadku nowego budownictwa, jak i podczas renowacji starych dachów. Kleje z rodziny Soudatherm Roof są dostępne w butli ciśnieniowej (Soudatherm Roof 330), puszce aerozolowej (Soudatherm Roof 250) oraz w formie płynnej (Soudatherm Roof 170). Soudatherm Roof 330 doskonale sprawdzi się na dużych powierzchniach. Jedna butla tego kleju wystarczy na zamocowanie do 120 m² paneli. Co istotne, zastosowanie Soudatherm Roof 330 skraca czas prac termoizolacyjnych aż o połowę w porównaniu z klejami rozlewnymi. Przy realizacji mniejszych projektów powszechnie stosowany jest Soudatherm Roof 250 (zawartość jednego opakowania umożliwia zamocowanie około 14 m² paneli). Natomiast klej płynny Soudatherm Roof 170 jest zalecany przede wszystkim do montażu wełny mineralnej.

Ciepły dach, ciepłe poddasze

Soudal oferuje również nowoczesne produkty dekarskie do ocieplenia dachów metodą natryskową. Metoda ta pozwala na bardzo szybkie wykonanie pełnej i bezszwowej izolacji termicznej. Na dachach płaskich jest stosowana piana zamknięto-komórkowa Soudafoam SPF do ocieplania metodą natryskową. Umożliwia ona bardzo szybkie wykonanie pełnej izolacji termicznej, która maksymalnie redukuje straty ciepła. Po aplikacji pianę zabezpiecza się dodatkową powłoką przeciw promieniowaniu UV. Po natryskowym nałożeniu wytwarza ciągłą, bezspoinową warstwę izolacyjną, która szczelnie przylega do podłoża i trwale wypełnia nawet trudno dostępne przestrzenie. Z kolei piana otwarto-komórkowa Soudafoam SPF WH2 jest przeznaczona do termoizolacji dachów skośnych od wewnątrz. Ze względu na bardzo dobre parametry techniczne tej pianki warstwa izolacji może być o wiele cieńsza, niż ma to miejsce w przypadku rozwiązań tradycyjnych (mniej więcej o połowę w porównaniu do wełny mineralnej). Jest ona paro-przepuszczalna, dzięki czemu para wodna krążąca w powietrzu (będąca wynikiem złej wentylacji) nie skrapla się na jej powierzchni i nie powoduje powstania pleśni. Pianka otwarto-komórkowa jest bardzo lekka, nie obciąża konstrukcji, a sztywniejąc, dodatkowo ją wzmacnia. Pianka nakładana przez natrysk ciśnieniowy wypełnia wszystkie trudno dostępne miejsca i przestrzenie, tworząc ciągłą warstwę izolacji o doskonałym współczynniku przenikania ciepła i oporu dyfuzyjnego.

Dach odporny na deszcze i burze

Pogoda w Polsce potrafi zaskakiwać, i to nie tylko wysoką temperaturą, ale również intensywnymi opadami deszczu oraz wichurami. Zacieki i plamy pleśni na suficie, zniszczona instalacja elektryczna czy zalane pomieszczenia to potencjalne konsekwencje nieszczelnego pokrycia dachowego. Przy uszczelnianiu kołnierzy okien dachowych i kominów, a także przy naprawie rynien oraz rur spustowych idealnie sprawdzi się Colozinc firmy Soudal – wyjątkowo mocny klej-uszczelniacz. Charakteryzuje się on bardzo dobrą przyczepnością do betonu, ceramiki, metalu, szkła, kamienia, drewna i tworzyw sztucznych. Co istotne, może być używany na wilgotnych powierzchniach. Colozinc nie powoduje korozji i nie przebarwia brzegów materiałów porowatych, można go stosować do polistyrenu oraz podłoży wrażliwych chemicznie. Klej ten jest niewrażliwy na działanie skrajnych czynników atmosferycznych. Colozinc po utwardzeniu daje się malować wszelkimi rodzajami farb, dzięki czemu z łatwością zadbamy o estetykę uszczelnienia.

Więcej informacji na temat produktów Soudal na stronach – www.soudal.pl i www.domszczelny.pl.