1. Home
  2. DWA OBLICZA
  3. KONKURS DWA OBLICZA
  4. FINALIŚCI – 3 TYS. ZŁ DLA ZESPOŁU POLITECHNIKA BIAŁOSTOCKA
FINALIŚCI – 3 TYS. ZŁ DLA ZESPOŁU POLITECHNIKA BIAŁOSTOCKA

FINALIŚCI – 3 TYS. ZŁ DLA ZESPOŁU POLITECHNIKA BIAŁOSTOCKA

0

Prezentujemy projekt AKADEMIK MARZEŃ, który znalazł się w finale Konkursu „DWA OBLICZA JEDNA PRZYSZŁOŚĆ BETONU KOMÓRKOWEGO I PREFABRYKACJI BETONOWEJ, w zadaniu „Projekt koncepcyjny architektoniczno-inżynierski współczesnego akademika marzeń w wybranej lokalizacji”, uwzględniający zastosowanie dwóch podstawowych technologii: prefabrykacji betonowej oraz autoklawizowanego betonu komórkowego (ABK).

FINALIŚCI – 3 TYS. ZŁ DLA ZESPOŁU

POLITECHNIKA BIAŁOSTOCKA
WYDZIAŁ BUDOWNICTWA I NAUK O ŚRODOWISKU

AKADEMIK MARZEŃ

Zespół: Patrycja Wagenhejm, Wydział Architektury oraz Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku, Ewelina Rudowska, Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku, Mateusz Radziszewski, Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku, Paweł Łapiński, Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku.

Opiekun: mgr inż. arch. kraj. Kamil Rawski, Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku.

Część architektoniczna:  
Przy tworzeniu koncepcji wyszliśmy od modułu kostki Rubika. Elementy przemieszczaliśmy dowolnie. W ten sposób stworzyliśmy układ elewacji ze wspornikowymi nadwieszeniami, które przez przeszklenia, prezentują widok na zieloną okolicę kampusu Politechniki Białostockiej. Wewnątrz bryły utworzyliśmy atrium stanowiące agorę studenckiego życia akademika. W tej przestrzeni zawiesiliśmy kolorowe kubiki, które w ciągu dnia pełnią funkcje pokoi pracy. 

Przestronne segmenty akademika na każdym piętrze przyjęły kształt litry L. W centrum segmentu znajduje się pokój dzienny z aneksem kuchennym, a po dwóch stronach rozmieszczone są cztery pokoje dwuosobowe.  

Część inżynierska:  
Prezentowany budynek został wykonany w technologii płytowo-słupowej. Obiekt akademicki w swojej konstrukcji wykorzystuje zróżnicowane rozwiązania elementów prefabrykowanych. Dla przykładu stropy wykonane zostały z pustaków TERIVA firmy Solbet charakteryzujących się   
m.in. możliwością szybkiego montażu i dobrymi parametrami akustycznymi. W przypadku ścian wykorzystaliśmy zespolone moduły firmy BETARD.  W naszej pracy, przyłożyliśmy duży nacisk na użycie materiałów prefabrykowanych, zaś ograniczyliśmy elementy wykonywane na miejscu budowy do minimum.  

Modułowość elementów konstrukcyjnych dokonała ogromnej rewolucji pod względem kształtów i wykonawstwa budynków. Można rzec, że każda niegdyś niemożliwa koncepcja, dziś jest w stanie ujrzeć światło dzienne. 

O autorach

mgr. inż. Patrycja Wagenhejm 
Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej w Białymstoku i studentka na kierunku BIM – modelowanie i zarządzanie informacją o budynku II stopnia. Laureatka konkursu na mebel modułowy oraz współorganizatorka wystawy „Od wsi do miasta”. Pasjonatka architektury drewnianej i  fotografii.  

Inż. Ewelina Rudowska
Studentka 5 roku Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej w Białymstoku, na kierunku Budownictwo II stopnia oraz BIM – modelowanie i zarządzanie informacją o budynku II stopnia. Przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego Con-Krecik. Aktualnie realizująca pracę dyplomową dotyczącą alternatywnego kruszywa lekkiego z recyklingowych zapraw cementowych.  

Inż. Mateusz Radziszewski
Student 5 roku Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej w Białymstoku. Aktywny członek wydziałowego koła naukowego Con-Krecik. Aktualnie realizujący pracę dyplomową magisterską opartą na kruszywie z recyklingowych zapraw geopolimerowych. Student kierunku Budownictwo II stopnia oraz BIM – modelowanie i zarządzanie informacją o budynku II stopnia. Pasjonat betonów, materiałów betonowych oraz projektowania konstrukcji betonowych. 

inż. Paweł Łapiński
Student 5 roku Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej w Białymstoku. Z zapałem uczestniczący w życiu studenckim Uczelni.  Aktualnie prowadzący badania do pracy magisterskiej na temat wpływu obciążenia ruchem i prędkości pojazdów na drogach zamiejskich  na klimat akustyczny . Student kierunku Budownictwo II stopnia oraz BIM – modelowanie i zarządzanie informacją o budynku II stopnia. Miłośnik nowych technologii oraz aktywnego spędzania wolnego czasu. 

Opiekun

mgr inż. arch. kraj. Kamil Rawski
Pracownik badawczo-dydaktyczny Politechniki Białostockiej. Reprezentuje dyscyplinę naukową architektura i urbanistyka, poruszając się głównie w obszarze architektury krajobrazu oraz wykorzystania technik komputerowych w projektowaniu. Głównym tematem jego dotychczasowych badań jest analiza obiektów architektury krajobrazu oraz przestrzeni publicznych w kontekście projektowania uniwersalnego. Jego obszarem badawczym jest również projektowanie zrównoważone zieleni miejskiej (zielono-błękitna infrastruktura, walka z zanieczyszczeniami powietrza).


ORGANIZATORZY KONKURSU:
miesięcznik Builder, Stowarzyszenie Producentów Betonów

PARTNER TECHNOLOGICZNY: WSC Witold Szymanik i S-ka

Fundatorem nagród w Konkursie „DWA OBLICZA JEDNA PRZYSZŁOŚĆ JEST STOWARZYSZENIE PRODUCENTÓW BETONÓW”

WYNIKI KONKURSU

SKŁAD KAPITUŁY