Home KONKURSY KDMA Architektura modernistyczna jako środowisko działań modernizacyjnych. Rewaloryzacja łaźni w Ciechocinku
Architektura modernistyczna jako środowisko działań modernizacyjnych. Rewaloryzacja łaźni w Ciechocinku
0

Architektura modernistyczna jako środowisko działań modernizacyjnych. Rewaloryzacja łaźni w Ciechocinku

0

II NAGRODA

Paulina Pawlikowska
Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej

Mentor:
prof. dr hab. inż. arch. Jan Słyk

Wysokie mandaty dla wpatrzonych w smartfon. Popyt na telefony bez kolorowego ekranu Internetu. Coraz więcej ludzi uzależnionych od Internetu. To fakty, które pokazują, że przeciążenie informacją i uzależnienie od stałego dostępu do informacji są problemami palącymi współczesne społeczeństwo. Celem rewitalizacji basenów solankowych w Ciechocinku jest przywrócenie martwego obiektu do życia, przez nawiązanie do idei R. Gutta ale w odpowiedzi na współczesne problemy społeczeństwa, w szczególności przeciążenie informacyjne. Stworzenie obiektu uzdrowiskowego nowej generacji, stymulującego powrót do zdrowia. Budynek jest labiryntem różnych przestrzeni doświadczenia. Droga rozpoczyna się od tarasów szatni, poprzez serię stopniowo wznoszących się murków przechodzi w formę budynku nakrytego dachem. Obiekt jest tak kształtowany by użytkownik miał stały kontakt z zewnętrzem. Duże przeszklenia, korytarze widokowe i świetliki otwierają się na otaczający krajobraz, między ścianami tworzą się przestrzenie o różnym natężeniu światła. Architektura poprzez mnogość tekstur, wykorzystanie naturalnych materiałów, otwarcia i zamknięcia widokowe wzmacnia odczucia i pomaga skupić się na chwili tu i teraz. Projekt obejmuje też zagospodarowanie otaczającego parku. Po obwodzie parku, wzdłuż tężni, gdzie stężenie leczniczego aerozolu jest największe mieści się ścieżka sportu. Wzdłuż trasy biegowej i spacerowej rozmieszczone są punkty różnej aktywności z których każdy może korzystać. Aktywności fizyczna, przyspiesza krążenie krwi i wchłanianie większej ilości aerozolu. Pozostałe przestrzenie połączone siecią ścieżek tworzą miejsca relaksu, wśród roślinności.

O autorce

Paulina Pawlikowska (Pernak)

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Paulina Pawlikowska. Odkąd w wieku 4 lat odmówiła rodzicom noclegu w brzydkim domku kempingowym wie, że jej powołaniem jest poprawianie jakości przestrzeni publicznej. W tym celu ukończyła studia na wydziale architektury Politechniki Warszawskiej. Studiowała również na University of Detroit Mercy. Zafascynowana architekturą oraz wieloma dziedzinami pośrednio z nią związanymi takimi jak malarstwo akwarelowe i ceramika.

open