Home KONKURSY KDMA Początek końca – Muzeum Doczesne we Wrocławiu
Początek końca – Muzeum Doczesne we Wrocławiu
0

Początek końca – Muzeum Doczesne we Wrocławiu

0

I WYRÓŻNIENIE

Łukasz Modrzejewski
Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej

Współczesne społeczeństwo znajduje się na granicy upadku. Życie wyłącznie w oparciu o dobra materialne, nabywane i zbywane z niespotykaną wcześniej częstotliwością, prowadzi do degradacji, zarówno wartości, którymi się kierujemy, jak i świata, w którym żyjemy.

Muzeum Doczesne to miejsce czerpiące inspiracje ze sztuki, ale skupiające się na rzeczach pozornie nieważnych, przemijających, doczesnych. Poprzez prozaiczne przedmioty i produkowane przez nas odpady możemy odkryć niedostrzegalne informacje o społeczeństwie, kulturze i historii. Budynek miałby eksponować obiekty dotyczące codziennego życia, tego co mamy i czego zagubieni w pędzie codzienności nie dostrzegamy.

Zaproponowana lokalizacja to ‘szczyt’ Wrocławia, najwyższy punkt terenowy miasta, jakim jest Wzgórze Maślickie – dawne składowisko odpadów. Ścieżka zwiedzania i bazująca na podstawowej geometrii architektoniczna narracja ma zaskakiwać i stopniowo wzbudzać emocje.

Ścieżka zwiedzania prowadzi przez zewnętrzny parking, gdzie wraki stanowią element ekspozycji, przez budynek wejściowy z wystawą czasową, po ekspozycję stałą, umieszczoną w podziemnych salach wystawienniczych. Początkowo regularne, i przestronne pomieszczenia stają się coraz bardziej chaotyczne, ciaśniejsze i wraz z zagłębianiem się we wzgórzu, zapełniane większą liczbą przedmiotów. Cylindryczna wieża to ekspozycja interaktywna i centrum edukacyjne, z punktem widokowym na szczycie. Ostatni akt to zejście ze szczytu – czas na indywidualną refleksję.

O autorze

Łukasz Modrzejewski
Młody Architekt. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Doświadczenie zdobywa poprzez pracę zawodową i uczestnictwo w licznych warsztatach projektowych (OSSA, Architektour, Mood for Wood). Laureat kilkunastu nagród i wyróżnień w krajowych i międzynarodowych konkursach architektonicznych i urbanistycznych (min. I nagroda w konkursie na przebudowę Rynku w Kaliszu, I nagroda w konkursie na rewitalizację terenów zielonych w Mielcu, I nagroda w konkursie ‘Non Architecture Competition – alternative designs for shops). W architekturze najbardziej fascynuje się jej społecznym i sensualnym aspektem. Prywatnie entuzjasta dwóch kółek i miłośnik pizzy.

open