Home KONKURSY KDMA Nowa geografia: Antropocentrum. Muzeum historii nienaturalnej w Katowicach
Nowa geografia: Antropocentrum. Muzeum historii nienaturalnej w Katowicach
0

Nowa geografia: Antropocentrum. Muzeum historii nienaturalnej w Katowicach

0

II WYRÓŻNIENIE

Dobrochna Lata
Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej


Projekt podejmuje tematykę krajobrazów po industrialnych tzw. Nowej Geografii. Zlokalizowany jest w południowej dzielnicy Katowic — Kostuchnie. Ta część miasta nazywana jest „zielonymi płucami” z powodu otaczających ją licznych terenów leśnych. Kojarzy się także z górnictwem, bo w tych okolicach narodził się przemysł węglowy w Polsce, a sąsiadująca z działką kopalnia Murcki była jedną z pierwszych kopalni kraju. Hałda w Kostuchnie — mierząca aż 60 metrów — jest jedną z największych w regionie.

Centrum rekultywacji
Pierwszym budynkiem szlaku jest centrum rekultywacji. Jego doświetlenie stanowią dwa odwrócone stożki, które działają jak „donice”, zbierające wodę dla drzew w świetlikach laboratorium. Funkcją budynku jest przywracanie wartości użytkowych i przyrodniczych terenom zniszczonym.

Muzeum historii nienaturalnej
Pochylnia prowadzi do wnętrza drugiego budynku- muzeum. Ekspozycja nawiązuje do procesu powstawania węgla, zaczynając od lasu paprotników, przez torf, aż do popiołów tworzonych w procesie spalania. W sercu stożka znajduje się ogród paproci — praźródła węgla. Rozwiązania materiałowe są nawiązaniem do procesu spalania. Ściany wykonane są z ziemi ubijanej z popiołów, elementy konstrukcyjne z tzw. betonu ekologicznego, czyli mieszanki cementu i popiołu.

Amfiteatr refleksji
Na końcu drogi znajduje się miejsce, które pozwala na refleksję o naturze. Wschodząca roślinność na tle lasu rodzi nadzieję na odnowę przyrody. Trasa kończy się w ocalałym fragmencie lasu.

O autorce

Dobrochna Lata
Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Laureatka wielu konkursów architektonicznych. Została między innymi wyróżniona w konkursie ASA International zakończoną wystawą Expo w Bangkoku. W swoich projektach łączy elementy z wielu dziedzin jak sztuki i filmu. Lubi podróżować, aktualnie pracuje w Holandii.

open