Home KONKURSY KDMA Mission Possible
Mission Possible
0

Mission Possible

0

III WYRÓŻNIENIE

Szymon Chrzanowski
Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej


Sebastian Krawczyk
Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej


Projekt Mission Possible zakłada budowę 7 mikro-domów o powierzchni zabudowy nie większej niż 25m2 na wyłączonym z eksploatacji moście nad Jeziorem Pilchowickim. Wyzwaniem projektu było wykorzystanie zapomnianego oraz nieużywanego obiektu w celu przedstawienia propozycji jego adaptacji na nową funkcję. Most wybudowano w latach 1905-1906 i obecnie przebiega przez niego nieczynna już linia kolejowa. Obiekt swoją popularność zyskał w 2020 r. po pojawieniu się informacji o jego planowanym wysadzeniu w związku z realizacją filmu Mission: Impossible 7. Prezentowana architektura miała stać się formą protestu. Zaprojektowane domy umieszczono na starych platformach kolejowych. Zarówno one, jak i rozdzielające je moduły ogrodów mają za zadanie naśladować przejeżdżające dawniej pociągi. Komunikacja pomiędzy budynkami odbywa się na wydzielonej przestrzeni wspólnej. Architektura wpisuje się w zastany krajobraz, a ponadto do jej budowy wykorzystano naturalne i lokalne materiały. Domy wykonano z dwóch powtarzalnych modułów o konstrukcji drewnianej wypełnionej mieszanką słomy i gliny. Technologia ta pozwala zapewnić odpowiedni komfort termiczny oraz akustyczny we wnętrzu. Zaprojektowane domy dzięki ekologicznym rozwiązaniom mają poprawić mieszkańcom jakość życia, natomiast całe założenie osiedla Mission Possible ma pokazać możliwość ożywienia i wykorzystania obiektów zapomnianych lub przeznaczonych do wyburzenia.

O autorach

Szymon Chrzanowski
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. W swoich projektach skupia się głównie na funkcjonalności oraz wygodzie użytkowników. Interesuje się architekturą ekologiczną oraz kwestiami zrównoważonego rozwoju. Doświadczenie zawodowe zdobywa w wielokrotnie nagradzanej pracowni architektonicznej, w której odkrył pasję do projektowania wnętrz. W wolnych chwilach rozwija zainteresowania związane z podróżami oraz grafiką komputerową.

Sebastian Krawczyk
Student drugiego roku studiów magisterskich Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Wyróżniony przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego w kategorii najlepszego studenckiego projektu ekologicznego. Interesuje się głównie budownictwem zrównoważonym i niecodziennymi rozwiązaniami tworzącymi odpowiedzialne środowisko do życia. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywa w nagradzanej pracowni architektonicznej oraz przy tworzeniu autorskich projektów. Poza architekturą pasjonat podróży.

open