Home YOUNG ENGINEERS YE RYNEK TECHNOLOGIA CHŁODNEGO DACHU COOL-R
TECHNOLOGIA CHŁODNEGO DACHU COOL-R
0

TECHNOLOGIA CHŁODNEGO DACHU COOL-R

0

Przewaga na rynku budowlanym dzięki nowym technologiom staje się ważnym kryterium pozycjonującym firmę oraz inwestora. Coraz częściej dotyczy to także parametrów termicznych budynków, zwłaszcza przemysłowych. COOL-R zaproponował nowoczesne rozwiązanie, które pomaga wyróżnić się na tle konkurencji i skutecznie obniżyć temperaturę pomieszczeń w realizowanej inwestycji nawet o 10°C. Jak działa technologia chłodnego dachu i czy ma szansę stać się nową alternatywą dla klimatyzacji?

Zapewnienie odpowiednich warunków termicznych w realizowanej inwestycji to często nie lada wyzwanie, szczególnie ze względu na nieustannie rosnące średnie temperatury roczne. Obiekty przemysłowe wymagają utrzymania stałej temperatury przez większą część roku, co skutkuje dużym zużyciem energii lub stosowaniem rozwiązań o ograniczonej efektywności, jak np. wentylacja mechaniczna. Problem staje się jeszcze większy, gdy w budynku nie ma możliwości zainstalowania klimatyzacji z powodu ograniczeń wynikających z wymagań technicznych, lub w których koszt inwestycyjny jest zbyt wysoki dla inwestora.

Ponadto urządzenia klimatyzacyjne nie są przystosowane do coraz częściej występujących ekstremalnych temperatur. Ich wydajność znacząco spada, gdy agregat zlokalizowany jest na przegrzanym dachu. Kiedy temperatura dachu wzrasta o 1 stopień powyżej 35°C, efektywność pracy jednostki klimatyzacyjnej spada o 5%. Dachy metalowe rozgrzewają się nawet do 80°C. Zakładając, że urządzenie pracuje 1000 godzin rocznie, wydajność chłodzenia na dachach metalowych wynosi poniżej 50% przez większość roku.

Na szczęście istnieje nowoczesne, proste i skuteczne rozwiązanie, które umożliwia firmie budowlanej wyróżnienie się na tle konkurencji, a inwestorowi wprowadzenie znacznych oszczędności w zakładach produkcyjnych, magazynach, supermarketach, chłodniach, czy obiektach hodowli zwierząt. To technologia chłodnego dachu COOL-R, która obniża temperaturę dachu nawet o 70%, co podnosi roczną wydajność chłodzenia nawet do 90% Przyjrzyjmy się bliżej tej rewolucyjnej powłoce dekarskiej.

INNOWACYJNY CHŁODNY DACH

Technologia chłodnego dachu COOL-R to nowoczesne rozwiązanie dedykowane dla polskiego rynku i specyficznych wymagań klimatu. Dzięki zastosowaniu wysokorefleksyjnej powłoki dachowej obniża temperaturę wewnątrz pomieszczeń. COOL-R tworzy szczelną powłokę dekarską bez spoin, odporną na wodę i promieniowanie UV. To coś w rodzaju wysokiej jakości refleksyjnej tarczy, odbijającej promieniowanie słoneczne. Dzięki niej jesteśmy w stanie obniżyć temperaturę pokrycia dachowego oraz temperaturę pomieszczenia znajdującego się pod dachem. Rezultaty są imponujące. COOL-R posiada bardzo wysoki współczynnik odbicia światła Solar Reflectance Index (SRI=107). Jest w stanie odbić 86% promieni słonecznych, obniżając temperaturę pod dachem nawet o 10 stopni.

COOL-R tworzy gładką białą warstwę odbijającą większą część energii świetlnej, co zapobiega podwyższeniu temperatury dachu. Temperatura powierzchni dachu zależy nie tylko od koloru zastosowanych materiałów, ale także ich faktury. W okresie letnim na pokryciu z blachy lub membran syntetycznych w szarych odcieniach, średnia temperatura wynosi około 40°C. W tych samych warunkach na pokryciach bitumicznych lub wykonanych z blach antracytowych, to aż 80°-85°C. Nie tylko kolor ma znaczenie, ale również struktura materiału pokryciowego dachu oraz jego emisyjność (cecha odpowiadająca za szybkość i efektywność oddawania zaabsorbowanego ciepła).

Nieważne, czy dach jest nowy lub remontowany, wykonany z mas bitumicznych, membran, papy czy blachy. Aplikacja jest niezwykle prosta. Powłokę dekarską COOL-R można rozprowadzić wałkiem albo metodą natryskową, a odporność na deszcz uzyskujemy już po 90 minutach. Nie ma też konieczności zamykania obiektu na czas renowacji poszycia dachowego, obiekt może cały czas pracować podczas aplikacji.

COVID-19 A PRZEWAGA TECHNOLOGICZNA

Mimo początkowych obaw związanych z rozwojem pandemii COVID-19 polska branża budowlana nie odnotowała przestoju i dobrze radzi sobie z obecnym kryzysem. W Polsce regulacje rządowe nie dotyczyły wstrzymania robót budowlanych, jak miało to miejsce w innych krajach europejskich, m.in. Belgii, czy Austrii. Według raportu „Sektor budownictwa w obliczu COVID-19” Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa PZPB, duże firmy wykonawcze zmniejszyły wydajność o nie więcej niż 20%. Rynek budowlany stale się rozwija i staje się coraz bardziej konkurencyjny. Jak wyróżnić się na tle innych firm i inwestycji? Przede wszystkim wdrażając najnowsze rozwiązania budowlane. Jedną z nich jest niewątpliwie technologia chłodnego dachu.

COOL-R to atrakcyjna inwestycja z szybkim zwrotem poniesionych kosztów. Dzięki niej firma budowlana może zaoferować inwestorowi nowoczesne rozwiązanie spełniające najwyższe normy jakości. COOL-R dostarcza dodatkowych punktów w certyfikacji LEED oraz BREEAM, które pozytywnie wpływają na wizerunek przedsiębiorstwa. To rozwiązanie w pełni ekologiczne, posiadające Świadectwa Deklaracji Środowiskowej II i III typu (EPD). Dzięki technologii chłodnego dachu redukujemy ilość energii zużywanej przez urządzenia klimatyzacyjne, a tym samym ograniczamy emisję zanieczyszczeń CO2 do atmosfery.

Obniżenie temperatury wewnątrz pomieszczeń przekłada się także na spore oszczędności eksploatacyjne obiektu. Dzięki zmniejszeniu całkowitego bilansu cieplnego budynku, możemy zastosować urządzenia klimatyzacyjne o mniejszej mocy lub całkowicie zrezygnować z instalacji. Unikamy także dodatkowych kosztów w trakcie użytkowania. Nie tylko tych związanych z utrzymaniem i konserwacją klimatyzacji, ale także pokrycia dachowego. Eliminując dwa główne czynniki wpływające na starzenie dachu: wysoką temperaturę i promieniowanie UV, wydłużamy jego żywotność nawet o 25 lat.

Łatwa aplikacja oraz dodatkowe korzyści wynikające z przewagi konkurencyjnej dzięki wprowadzaniu nowych i przyjaznych dla inwestorów technologii sprawiają, że COOL-R staje się rozwiązaniem godnym polecenia dla każdej nowoczesnej firmy budowlanej. Gwarancja dodatkowych benefitów i znacznych oszczędności eksploatacyjnych budynku może stać się silną kartą przetargową w pozyskiwaniu inwestorów mierzących się ze skutkami ekonomicznymi pandemii COVID-19. COOL-R ma szansę stać się nowoczesną alternatywą dla klimatyzacji, która przyciąga inwestorów poszukujących realnych i efektywnych oszczędności. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę https://cool-r.pl/powloka-dekarska-cool-r/

open