1. Home
  2. YOUNG ARCHITECTS
  3. YA INSPIRACJE
  4. UDZIAŁ W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE
UDZIAŁ W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE
0

UDZIAŁ W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE

0

WYZWANIA MŁODYCH PROJEKTANTÓW

Łączy ich pasja do zawodu, tworzenia oraz budowania, choć niektórzy z nich jeszcze zdobywają wiedzę i dopiero nabierają doświadczenia przy realizacji pierwszych projektów. O swoich największych dotychczasowych wyzwaniach architektonicznych lub inżynierskich, a także marzeniach oraz celach zawodowych mówią uczestnicy Builder For The Future.

 

inż. arch. PATRYCJA PAŁĄGIEWICZ, absolwentka I stopnia architektury na Politechnice Łódzkiej
Pierwsze doświadczenia zdobywamy na studiach, które dają nam wiele możliwości. Z ogromną przyjemnością mogę powiedzieć, że wymiana studencka w ramach programu Erasmus+ była tą, która zmieniła najwięcej w moim życiu, również zawodowym.
 
Pewnego razu podczas mojego pobytu we Francji dr inż. arch. Włodzimierz Witkowski,wykładowca rodzimej uczelni – Politechniki Łódzkiej, zaproponował mi wzięcie udziału w międzynarodowym konkursie. Zgodziłam się i w miesiąc wraz z Martą Wróbel, koleżanką z roku, przygotowałyśmy projekt, który uznaję za moje największe wyzwanie. Pracowaliśmy na odległość. Wiedza zdobyta w obu państwach pomogła nam zrealizować projekt, który spodobał się jury składającemu się z przedstawicieli każdej z uczelni wchodzącej w skład Sieci Szkół Architektonicznych z Francji i Europy Środkowo-Wschodniej – i zapewniła nam I miejsce. Proces projektowy nie był łatwy, a dystans tylko to utrudniał. Radziliśmy sobie jak mogliśmy. Nasze komunikatory są pełne screenów i zapisów rozmów oraz telekonferencji. Dodatkowo nie mogłyśmy zapomnieć o realizacji podstawowego programu studiów. Korzyści wynikające ze zwycięstwa zauważam do dziś. Zapewniło stypendium, a także zdecydowało o przyznaniu mi pracy w paryskim biurze architektonicznym, a później przyniosło uznanie pracowni polskich.
 
Najbliższe wyzwanie to kompletowanie dokumentacji i realizacja projektu budowlanego pierwszego osiedla w całości mojego pomysłu, pod doświadczonym okien kolegów z łódzkiego biura, którzy obdarzyli mnie zaufaniem i pozwolili się wykazać. Wyznaję zasadę: „Myśl globalnie, działaj lokalnie”. Dlatego zawsze bliski dla mnie pozostanie rodzinny Zgierz, dla którego chciałabym zaprojektować Centrum Kultury Powiatu Zgierskiego. Inwestycję właśnie planują zrealizować władze miasta, a muszę dodać, że niezależną koncepcję Centrum przygotowałam na mój projekt inżynierski pod kierownictwem dr. inż. arch. Marka Grymina.

Na chwilę obecną najbardziej chciałabym się nauczyć wykorzystania narzędzi parametrycznych do optymalizacji projektu w ramach zrównoważonego budownictwa.