1. Home
  2. YOUNG ARCHITECTS
  3. YA INSPIRACJE
  4. STEROWANE ELEKTRYCZNIE OKNO DACHOWE VELUX INTEGRA® GGU – INSPIRACJE KONKURSOWE KDMA
STEROWANE ELEKTRYCZNIE OKNO DACHOWE VELUX INTEGRA® GGU – INSPIRACJE KONKURSOWE KDMA
0

STEROWANE ELEKTRYCZNIE OKNO DACHOWE VELUX INTEGRA® GGU – INSPIRACJE KONKURSOWE KDMA

0

Inspiracje konkursowe to rozwiązania materiałowe i technologiczne, jakie możecie zastosować w zadaniu „Wyzwanie Młodego Architekta”, w Konkursie dla Młodych Architektów.

OPIS PROJEKTU:

Na zielonych wzgórzach szwajcarskiego kantonu Schaffhausen na północy Szwajcarii, niedaleko rzeki Ren, pośród winnic stoi stara stodoła. Od czterech stuleci jest wykorzystywana zarówno do tłoczenia wina, jak i do organizowania spotkań. Nie tylko sam budynek ma wartość historyczną, ale również sposób, w jaki został zaprojektowany. W 2007 roku spółdzielnia zrzeszająca lokalnych producentów wina postanowiła zainwestować w turystykę. W 2010 roku odbył się konkurs na renowację budynku winiarni, którego celem było uwspółcześnienie tego historycznego miejsca. Spółdzielnia potrzebowała nowej, wielofunkcyjnej przestrzeni do organizacji przyjęć i imprez, a także małej restauracji z tzw. „winoteką”.

Owalne szyby zostały zastąpione oknami dachowymi firmy VELUX. Znaliśmy te produkty z wcześniejszych projektów. Podczas pracy wiele poddaszy wymaga doświetlenia światłem dziennym. Tutaj okna dachowe są umieszczone wysoko ponad sufitem pomieszczenia, w tunelach, ze względu na nieduży spadek dachu. Zamontowano je pod kątem tak, aby optymalnie rozprowadzały światło. W tunelach ukryte są długie lampy elektryczne, wzmacniające światło dzienne, rozświetlające ekspozycję win, umieszczoną wzdłuż północnej ściany.

SZCZEGÓŁY KONKURSU DLA MŁODYCH ARCHITEKTÓW