1. Home
  2. YOUNG ARCHITECTS
  3. YA RYNEK
  4. Rozwiązania dla energooszczędnego budynku
Rozwiązania dla energooszczędnego budynku
0

Rozwiązania dla energooszczędnego budynku

0

Soudal od lat wytycza kierunki działań w sektorze chemii budowlanej, traktując priorytetowo ideę energooszczędności. System do ciepłego montażu okien w warstwie termoizolacji SoudaFrame SWI oraz natryskowa pianka termoizolacyjna do samodzielnej aplikacji są najnowszymi propozycjami firmy, dzięki którym możemy jeszcze bardziej ograniczyć straty ciepła w budynku.

Wysiłki działu badawczo-rozwojowego firmy Soudal skoncentrowały się na poszukiwaniu energooszczędnych rozwiązań dla budownictwa na długo przed tym, zanim wyzwania klimatyczne stały się palącym globalnym problemem. Jednym z jej najważniejszych osiągnieć w tym zakresie było zwrócenie uwagi na potrzebę zmiany podejścia do instalacji stolarki otworowej. Opracowany przez Soudal system szczelnego montażu okien i drzwi, czyli Soudal Window System (SWS) obecnie jest już standardem w nowoczesnych budynkach. System ten diametralnie redukuje ryzyko powstania mostków termicznych wokół stolarki dzięki zastosowaniu trzech warstw izolacyjnych do uszczelnienia jej styku z murem – oprócz elastycznej pianki poliuretanowej o najwyższej jakości wykorzystywane są tutaj specjalne taśmy okienne lub płynne membrany, które przeciwdziałają degradacji pianki na skutek zawilgocenia. W ofercie firmy znajdują się również poliuretanowe pianki natryskowe Soudafoam SPF, które dają gwarancję uzyskania jednolitej, bezszwowej warstwy ocieplenia i które mogą być używane do izolowania dachów, poddaszy, podłóg, ścian, piwnic, a nawet fundamentów. Z myślą o maksymalnej szczelności budynku Soudal nieustannie poszerza swoje portfolio energooszczędnych rozwiązań o nowe propozycje, czego najlepszym przykładem są SoudaFrame SWI (Soudal Window Installation) oraz natryskowa pianka termoizolacyjna DIY.

SoudaFrame SWI jest systemem do ciepłego montażu stolarki okiennej na specjalnej ramie montażowej, dzięki czemu nie zachodzi potrzeba użycia mechanicznych łączników, przyczyniających się do powstawania mostków termicznych wokół okna. System ten może być z powodzeniem wykorzystany w przypadku wszystkich typowych profili okiennych,  zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach. Musi być przy tym stosowany w połączeniu z systemem SWS, z którym jest w pełni kompatybilny.Wysoką skuteczność SoudaFrame SWI potwierdza certyfikat Passive House Institute, który rekomenduje rozwiązania odpowiednie dla budownictwa pasywnego.

Z kolei atutem nowej natryskowej pianki termoizolacyjnej jest jej bardzo łatwa aplikacja – nie wymaga ona użycia specjalnego agregatu do natrysku, ponieważ została przystosowana do nakładania standardowym pistoletem do pian. W ten

sposób możemy samodzielnie wzmocnić warstwę ocieplenia w różnych częściach budynku. Natryskowa pianka termoizolacyjna Soudal idealnie sprawdza się np. przy doszczelnianiu stolarki otworowej, ścian i sufitów, izolacji przepustów rurowych i przejść instalacyjnych, a także wszelkich przestrzeni o skomplikowanych kształtach, w których zastosowanie tradycyjnych materiałów (np. styropianu czy wełny mineralnej) jest bardzo utrudnione.

Więcej informacji na temat rozwiązań Soudal dla energooszczędnych budynków można znaleźć na stronie https://domszczelny.pl/.