Home YOUNG ENGINEERS YE INSPIRACJE WYMAGAJĄCA PRACA MAGISTERSKA Z GEOTECHNIKI
WYMAGAJĄCA PRACA MAGISTERSKA Z GEOTECHNIKI
0

WYMAGAJĄCA PRACA MAGISTERSKA Z GEOTECHNIKI

0

WYZWANIA MŁODYCH PROJEKTANTÓW

Łączy ich pasja do zawodu, tworzenia oraz budowania, choć niektórzy z nich jeszcze zdobywają wiedzę i dopiero nabierają doświadczenia przy realizacji pierwszych projektów. O swoich największych dotychczasowych wyzwaniach architektonicznych lub inżynierskich, a także marzeniach oraz celach zawodowych mówią uczestnicy Builder For The Future.

mgr inż. RAFAŁ TWARDOWSKI, absolwent Politechniki Łódzkiej i Politechniki Warszawskiej

W mojej niezbyt długiej karierze inżynierskiej największym wyzwaniem jak do tej pory była moja praca magisterska. Jej tematem była ocena oddziaływania tunelu drążonego metodą tarczową (TBM) na sąsiadującą zabudowę w warunkach geotechnicznych i lokalizacyjnych Łodzi. Był to dla mnie temat wymagający, zmuszający do pogłębionej analizy i wytężonej pracy, na który poświęciłem dużo czasu. Dużą pomoc merytoryczną otrzymałem od mojej p. promotor, prof. Anny Siemińskiej-Lewandowskiej, oraz od dr Moniki Mitew-Czajewskiej, która konsultowała ze mną obliczenia numeryczne. Praca składała się z części teoretycznej, obliczeń analitycznych oraz numerycznych. Każda z tych części była dla mnie poniekąd nowa, wymagała nauki, prób i błędów oraz wiele pracy. Z tego powodu i z konieczności bieżących dojazdów z Łodzi do Warszawy musiałem zrezygnować z pracy zawodowej.

Obecnie pracuję na budowie tunelu TS-26 w ciągu drogi ekspresowej S3 na odcinku Bolków – Kamienna Góra. Jest to tunel realizowany w technologii NATM, a więc innej niż ta, o której pisałem wcześniej. Samo zadanie jest bardzo ciekawe i przeprowadzenie go w sprawny sposób będzie wyzwaniem samym w sobie.

Co chciałbym zaprojektować? Oczywiście w przyszłości, jeżeli będę miał szansę realizować się w projektowaniu, a mam nadzieję, że tak będzie, chciałbym móc projektować tunele komunikacyjne. Mam nadzieję, że ta branża będzie się w Polsce prężnie rozwijać, a ja będę miał okazję rozwijać się wraz z nią. Obecnie chciałbym nauczyć się jak najwięcej nt. szeroko pojętego tunelowania. Samego procesu prowadzenia takiej budowy, jego technologii, a w przyszłości także projektowania tego typu obiektów. Staram się już kształcić dalej w tym kierunku, studiując Budownictwo i Bezpieczeństwo Tunelowe na AGH.

open