POLSKA NIEZMIENNIE LIDEREM EKSPORTU WŚRÓD KRAJÓW UE
Najaktualniejsze dane opublikowane przez statystykę europejską wskazują, że Polska trzeci rok z rzędu jest numerem 1 pod względem wartości eksportu stolarki otworowej wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej.
Co więcej, zarówno wartość eksportu naszego kraju, jak i jego udział z roku na rok zwiększa się. Polska w 2015 roku odpowiadała za 21,0% całego eksportu branży na Starym Kontynencie, w 2016 roku wskaźnik ten wzrósł do poziomu 21,8%, a w 2017 roku wyniósł już 22,3%.
Łączny eksport stolarki otworowej w Unii Europejskiej w 2017 roku ukształtował się na poziomie 7 854,2 mln EUR, a więc o 2,9% więcej niż w roku 2016. Wg wstępnych danych Polska odnotowała w ubiegłym roku wzrost wartości eksportu (liczony od wartości EUR) stolarki otworowej o 4,9%. W tym samym czasie niemiecki eksport okien i drzwi zmniejszył się o 4,6% w stosunku do roku 2016, zaś włoski wzrósł o 3,2%. Oczywiście niezmiennie największy udział w eksporcie UE ma wymiana wewnątrz krajów Wspólnoty – w 2017 roku stanowiła ona 75,9% ogólnej wartości sprzedaży zagranicznej. Tym samym, na obszarze UE wyeksportowano okna i drzwi za ok. 5 960,6 mln EUR. To właśnie w eksporcie wewnątrz UE Polska wiedzie prym. W 2017 roku w wymianie wewnątrz krajów Wspólnoty nasz kraj miał 26,7% udział. Analizując udział eksportu w poszczególnych kategoriach produktowych należy zauważyć, iż 49,8% wartości eksportu stolarki drewnianej w UE wygenerował polski eksport. Na drugim miejscu znalazła się stolarka z tworzyw sztucznych – Polska odpowiada za 40,0% całego eksportu tych produktów wśród krajów UE.[1]
Związek POiD, we współpracy z ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku, niezmiennie monitoruje trendy zarówno na rynkach polskim, jak i zagranicznych. Ma to kluczowe znaczenie dla rozwoju branży. Już w maju 2018 roku, podczas IX Kongresu Stolarki Polskiej (www.kongres.poid.eu) dostępne będą najnowsze raporty odnoszące się do rynku stolarki okiennej i drzwiowej w Polsce, opracowane na zlecenie Związku POiD.
[1] Przedstawione dane są informacjami wstępnymi udostępnianymi przez Komisję Europejską. W ciągu roku będą one kilkakrotnie aktualizowane.