1. Home
  2. Bez kategorii
  3. BARYCZ I SARAMOWICZ ZWYCIĘZCAMI PLEBISCYTU POLSKA ARCHITEKTURA XXL!
BARYCZ I SARAMOWICZ ZWYCIĘZCAMI PLEBISCYTU POLSKA ARCHITEKTURA XXL!
0

BARYCZ I SARAMOWICZ ZWYCIĘZCAMI PLEBISCYTU POLSKA ARCHITEKTURA XXL!

0

Zakończyło się głosowanie internautów w 10 jubileuszowej edycji plebiscytu Polska Architektura XXL. Krakowskie Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz zwyciężyło w plebiscycie Polska Architektura XXL!

Internauci wybierali swoich faworytów z puli ponad 100 nominowanych obiektów. W sumie oddano ponad 30 tysięcy głosów.

Dr Rafał Barycz i dr Paweł Saramowicz zwyciężyli unikatowym budynkiem Leśnej Willi w Izabelinie koło Warszawy. Niesamowity obiekt powstał w przepięknym miejscu, położonym jako enklawa w Kampinoskim Parku Narodowym. Jego elewacje w całości pokryte są dębowym gontem elewacyjnym, który koresponduje z koszami gabionowymi, zasypanymi dolomitem ze złoża w naszym Libiążu. Drewniana elewacja budynku jest hołdem dla wielkiej polskiej tradycji budownictwa drewnianego, a kosze szańcowe, których wykonanie w tak gigantycznej skali jest sporym osiągnięciem technicznym, dodają mu hipernowoczesnego wyrazu. Dzięki wyrafinowanej decyzji materiałowej i planistycznej, powstała rezydencja mieszkalna dająca niesamowitą sposobność życia w harmonii z krajobrazem i naturą.

Leśna Willa w Izabelinie jest egzemplifikacją filozofii przestrzennej Barycza i Saramowicza, którzy posiadają zdecydowaną wizję kształtu współczesnej architektury. Zdaniem Rafała Barycza i Pawła Saramowicza architektura nowoczesnej Polski w XXI wieku musi być awangardowa i bardzo nowoczesna, a przy tym odrębna, nie naśladowcza, lecz czerpiąca z własnej historii i tradycji. Wyrasta bowiem z kultury i w relacji do niej buduje swą tożsamość. Jak napisał doktor Rafał Barycz w swej monografii „Współczesna willa Polsce“: „Wszyscy powinniśmy dążyć do tego, by architektura była niczym muzyka Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego – szczytowe osiągnięcia w wymiarze uniwersalnym, a przy tym tak bardzo naznaczone oryginalnym rodzimym piętnem.”

Fot. Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz