1. Home
  2. Bez kategorii
  3. DARIUSZ BLOCHER – BUDIMEX PATRZY W PRZYSZŁOŚĆ
DARIUSZ BLOCHER – BUDIMEX PATRZY W PRZYSZŁOŚĆ
0

DARIUSZ BLOCHER – BUDIMEX PATRZY W PRZYSZŁOŚĆ

0

Historia Budimeksu sięga 1968 roku. Jaką firmą dzisiaj, po pół wieku, jest Budimex? Jak zamierza utrzymać silną pozycję, zwiększać swój potencjał i odpowiadać na wyzwania? W jakim kierunku zmierza?

Budimex kończy w tym roku 50 lat, co skłania nie tylko do podsumowań, ale i rozważań na temat tego, jaką firmą chcemy być w przyszłości. Zaczynaliśmy, świadcząc usługi budowlane za granicą. Obecnie zajmujemy pierwszą pozycję na liście największych generalnych wykonawców w Polsce. Realizując kluczowe projekty infrastrukturalne, kubaturowe i przemysłowe, każdego dnia wpływamy na poprawę życia milionów Polaków. Od 2011 roku nieprzerwanie wchodzimy w skład indeksu RESPECT warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych – skupiającego spółki zarządzane w sposób odpowiedzialny i zrównoważony. Prowadzimy adresowane do dzieci i rodziców programy społeczne w szpitalach i szkołach oraz aktywnie wspieramy inicjatywy dobroczynne w całym kraju.
Zbudowanie silnej pozycji firmy nie byłoby możliwe bez ogromnego zaangażowania i determinacji pracowników. Potrafiliśmy wykorzystać okresy prosperity, ale też poradzić sobie w trudnych czasach. Kiedy inne firmy budowlane redukowały zatrudnienie, my przyjmowaliśmy do pracy nowe osoby. Jesteśmy firmą stabilną, przewidywalną, zarządzaną w sposób zrównoważony. Dbamy o bezpieczeństwo pracy i środowisko naturalne. Budujemy długotrwałe relacje z naszymi klientami, partnerami biznesowymi oraz społecznościami lokalnymi. Jesteśmy cenionym pracodawcą. W 2017 roku nasi pracownicy zdecydowali o wyróżnieniu spółki godłem Inwestor w Kapitał Ludzki – to jedyna taka nagroda w Polsce, przyznawana na podstawie wyników oceny firmy przez pracowników w anonimowym badaniu. W Grupie Budimex zatrudniamy ponad 7,5 tys. osób i każdego roku współpracujemy z ponad 12 tys. kontrahentów.
Rynek bardzo dynamicznie się zmienia i stawia przed nami nowe wyzwania, jak chociażby rozwój nowych technologii. Na budowach wykorzystujemy BIM, drony czy tablety, stosujemy nowoczesne i bezpieczne dla środowiska naturalnego rozwiązania technologiczne. Zależy nam, by innowacyjne podejście do budowania wpisane było w nasze DNA. Powołaliśmy Zespół ds. Innowacji, którego zadaniem jest lepsze wykorzystanie potencjału firmy w poszukiwaniu i rozwoju nowych technologii, a także zaszczepienie w pracownikach innowacyjnego podejścia do wykonywanych zadań. Szczególnie teraz, przy tak rosnących kosztach pracy i materiałów, gdzie nie wystarczają już proste sposoby optymalizacji wydatków. Kluczową kwestią pozostaje dla nas także dalsza dywersyfikacja działalności. Wzorem naszego partnera strategicznego – hiszpańskiego koncernu Ferrovial – chcemy większy nacisk położyć na usługi związane z utrzymaniem dróg, budynków, gospodarką odpadami i w przyszłości stać się firmą usługowo-budowlaną, a nie, jak obecnie, budowlano-usługową. Chcemy też mocniej zaistnieć na rynkach zagranicznych. Wierzymy, że taki model działania pozwoli nam utrzymać silną pozycję bez względu na kondycję branży budowlanej. 

Dariusz Blocher
Prezes Zarządu Budimex SA


DARIUSZ BLOCHER
Od ponad 8 lat jest Prezesem Zarządu i Dyrektorem Generalnym giełdowej spółki Budimex. Absolwent Wydziału Mechaniki i Budowy Maszyn Politechniki Częstochowskiej oraz IESE Business School w Barcelonie. Członek Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk (KILiW PAN). Wykładowca Koźmiński Advanced Management Program.