Home Bez kategorii RELACJA Z VIII KONFERENCJI STOWARZYSZENIA DAFA
RELACJA Z VIII KONFERENCJI STOWARZYSZENIA DAFA
0

RELACJA Z VIII KONFERENCJI STOWARZYSZENIA DAFA

0

„Projektowanie i realizacja dachu w kontekście bezpieczeństwa pożarowego” – pod takim hasłem odbyła się Konferencja zorganizowana przez Stowarzyszenie DAFA w dn. 31 stycznia w ramach BUDMY. 

Konferencja podjęła aktualną dla branży tematykę bezpieczeństwa pożarowego poprzez przedstawienie wytycznych projektowych i dobrych praktyk w doborze prawidłowych rozwiązań dla dachów płaskich.

Wydarzenie zgromadziło 130 osób – reprezentantów firm wykonawczych, projektantów, stowarzyszeń branżowych, jednostek państwowej straży pożarnej, urzędów, firm produkcyjno-dostawczych oraz inspektorów nadzoru budowlanego.

Konferencję oficjalnie otworzył i poprowadził Pan Piotr Olgierd Korycki, podkreślając, że program wydarzenia oparty jest na najnowszych wytycznych Stowarzyszenia: „Bezpieczeństwo pożarowe dachów”.

Wystąpienia techniczne poprzedziła prezentacja Stowarzyszenia, którą przedstawili Pani Katarzyna Wiktorska – Dyrektor i Pan Witold Okoński – Prezes DAFA. Prelegenci podsumowali osiągnięcia Stowarzyszenia DAFA, które definiuje wytyczne i wydaje publikacje techniczne, wpływając na bezpieczeństwo funkcjonowania całej branży. Podkreślili rozwój aktywności merytorycznych w ośmiu zespołach eksperckich, szeroką współpracę międzynarodową oraz stale rosnące gremium ponad 120 członków organizacji.

„Wytyczne DAFA oraz szczególne przypadki projektowe, w których należy zabezpieczyć pożarowo dach (case – study na bazie rysunków)” zaprezentował Pan Łukasz Ostapiuk. Prowadzący przedstawił zawartość Wytycznych DAFA „Bezpieczeństwo pożarowe dachów”, wskazując na zalety ich stosowania w codziennej praktyce. Na bazie zaczerpniętych z Wytycznych rysunków omówił wymagania pożarowe dla konstrukcji i przekrycia dachu w zależności od usytuowania względem innych obiektów, podziału na strefy pożarowe, użytych materiałów oraz lokalizacji urządzeń. Zwrócił uwagę na zasady doboru materiałów oraz zalecenia dla wykonawców.

Z równie dużym zainteresowaniem przyjęto wykład Pani Maria Dreger poświęcony „Klasyfikacjom ogniowym odnoszącym się do dachów – znaczenie formalne i praktyczne”. Autorka prezentacji przedstawiła budowlane klasyfikacje ogniowe, które mogą odnosić się do całych elementów budowlanych, jak i poszczególnych wyrobów lub materiałów, które wchodzą w jego skład. Dotyczą różnych warunków działania ognia i różnych etapów rozwoju pożaru. Do formalnego sprawdzenia zgodności z przepisami nie trzeba nic o nich wiedzieć. Wystarczy starannie porównywać symbole oznaczeń w raportach badań i klasyfikacji z tymi zapisanymi w przepisach i nie potrzeba do tego fachowca. Jeśli jednak chce się skutecznie zarządzać ryzykiem pożarowym, wówczas klasyfikacje ogniowe trzeba rozumieć.

Następnie Pani Monika Hyjek podjęła temat „Doboru prawidłowych rozwiązań dla dachów płaskich w zakresie ochrony przeciwpożarowej – z uwzględnieniem wymogów prawnych i dobrych praktyk sztuki budowlanej”. Prelegentka postawiła tezę, że dobór prawidłowych rozwiązań dla dachów płaskich ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa pożarowego całego obiektu. W pierwszym kroku należy określić właściwe wymagania prawne i normowe dla przekrycia oraz konstrukcji dachu. Kolejnym etapem jest rozwiązanie detali połączeń elementów budowlanych w newralgicznych miejscach, takich jak styk ściany oddzielenia przeciwpożarowego lub ściany zewnętrznej z dachem itp. W podsumowaniu dodała, że poprawny projekt i wykonanie zgodne ze sztuką budowlaną zapewnia spełnienie przepisów prawa oraz zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa pożarowego.

Na zaproszenie organizatora Pan Robert Kuczkowski zaprezentował perspektywę firmy ubezpieczeniowej.

W prezentacji „Wymagania i podejście ubezpieczycieli” zwrócił uwagę, że oprócz spełniania warunków ustawowych, firmy  ubezpieczeniowe mają własne wymagania, których spełnienie jest konieczne do ubezpieczenia budynku, a rekomendacje ubezpieczyciela należy brać pod uwagę już na etapie projektu.

Zaprezentowane tematy spotkały się z żywym przyjęciem, wywołując serię pytań w ramach panelu dyskusyjnego.

Przebieg tegorocznej konferencji skłania do optymizmu, że szeroko omawiane Wytyczne DAFA „Bezpieczeństwo pożarowe dachów” będą służyć jako instrument upowszechnienia wiedzy i przyczynią się do podniesienia świadomości dotyczącej sposobów zapobiegania ryzyku pożaru i bezpieczeństwa pożarowego budynków.

fot. DAFA

open